Świat się budzi: święto filmu dokumentalnego w Gdyni

25 sierpnia 2021, 16:40
Jakub Jakubowski

Niemal 80 najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata zostanie pokazanych w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Impreza odbędzie się w dniach od 3 do 12 września, a jej gospodarzem będzie Gdyńskie Centrum Filmowe. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 tytułów. W programie również spotkania z reżyserami i bohaterami - na żywo i w wersji online, debaty, warsztaty i Rodzinna Akademia Dokumentalna. Trwa sprzedaż biletów na seanse.Świat się budzi! - tak brzmi hasło festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który po raz szósty odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczne hasło festiwalu pochodzi ze słynnej mowy wygłoszonej przez Gretę Thunberg, która z determinacją walczy o naszą planetę. Jej prywatne życie, protest klimatyczny i późniejsze podróże (także przez Ocean na szczyt ONZ do Nowego Jorku), zostały przedstawione w filmie Nathana Grossmana - "Jestem Greta" (I Am Greta), który zobaczymy w konkursie głównym.

W podróż, a konkretnie w "Podróż do zielonej utopii" (Journey to Utopia), wybrał się także z rodziną reżyser filmu Erlend E. Mo. Chcąc ratować planetę, porzucili swoje życie na norweskiej farmie i kupili dla siebie dom w gospodarstwie permakulturowym. Z kolei w filmie "Odwaga" (Courage) Aleksieja Paluyana podążamy za trójką aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryną, Pavelem i Denisem. Angażują się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki.

Prawdziwą wojowniczką, która walczy z kolei o przetrwanie wymierających gatunków rekinów, jest Valerie Taylor, bohaterka filmu "Tańcząca z rekinami" (Playing With Sharks) Sally Aitken. Zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym, współpracowała ze Spielbergiem przy "Szczękach", podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn i walczy jak lwica o ochronę ginącej podwodnej fauny i flory. Dla odmiany Elizabeth Lo podążała śladem zwierząt lądowych, dokumentując życie bezpańskich psów w stolicy Turcji w pięknym obrazie o międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem "Stambuł bez smyczy" (Stray) - konkurs główny.

W programie festiwalu znalazły się nowe tymczasowe sekcje. Dotyczą one tematów szczególnie interesujących dla twórców dokumentu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Alfabet protestu - filmy w tej sekcji pokazują, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kryminalne zagadki MDAG - w tej sekcji zobaczymy filmy, w których dążenie do odkrycia prawdy usłane jest przygodami jak z rasowego thrillera. Życie w czasach pandemii - młode, polskie kino i tytuły, które udowadniają, że lockdown wzmaga kreatywność. Po kamerę (choćby w smartfonie) sięgają nawet "zwykłe" osoby, którym zależy na dokumentowaniu tej jakże dziwnej rzeczywistości.

Kadr z filmu "Śledztwo w domu spokojnej starości" Więcej zdjęć (4)

Kadr z filmu "Śledztwo w domu spokojnej starości"

fot. materiały prasowe

Kadr z filmu "Śledztwo w domu spokojnej starości"

fot. materiały prasowe

W tegorocznym Konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni zostanie zaprezentowanych 14 filmów z całego świata. Wśród nich znalazł się nominowany do Oscara film "Śledztwo w domu spokojnej starości" (The Mole Agent), w którym 83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani, odkrywając prawdziwy powód ich nieszczęścia, czyli... samotność.

Zobaczymy też animowaną opowieść o chłopaku, który wraz z rodziną uciekł z Afganistanu przez Rosję do Europy Zachodniej, czyli "Przeżyć" (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena. To hit tegorocznego festiwalu Sundance i mocny kandydat do Oscara. W programie znalazł się również najnowszy film wybitnego dokumentalisty Pawła Łozińskiego, który w "Filmie balkonowym" przygląda się z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie przechodniom idącym ulicą. "Notturno" to zapis wyprawy na Bliski Wschód zrealizowany przez nominowanego do Oscara za "Fuocoammare. Ogień na morzu" Gianfranco Rosi'ego. Reżyser krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców.

Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach od 3 do 12 września. Więcej zdjęć (4)

Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach od 3 do 12 września.

fot. materiały prasowe

Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach od 3 do 12 września.

fot. materiały prasowe

W programie festiwalu nie zabraknie również filmów pokazujących siłę niezależnego dziennikarstwa - ich twórcy demaskują afery na szczytach władzy oraz mechanizmy działania grup zagrażających bezpieczeństwu. Będą też produkcje przedstawiające świat oczami osób LGBT, a także filmy o pandemii. Po projekcjach nie zabraknie spotkań, warsztatów i debat z udziałem największych polskich organizacji pozarządowych.

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronach: mdag.pl w zakładce "Gdynia", gcf.org.pl w zakładce "Kino Studyjne". Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 13 do 19 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 19 zł odbywa się on-line na stronach www.mdag.pl (zakładka "Gdynia") oraz www.gcf.org.pl (zakładka "Kino Studyjne"), a także stacjonarnie, w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie na miejscu minimum pięciu biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 16 zł.

Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 13 zł. Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.
Czy oglądasz filmy dokumentalne?
35%

tak, często

42%

od czasu do czasu

10%

bardzo rzadko

13%

nie

zakończona

łącznie głosów: 224

Opinie wybrane


wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.