Sztuka współczesna w Trójmieście. Gdzie można zobaczyć?

24 czerwca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Julia Rzepecka
Sztuka współczesna ma swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Wyraża się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, ale także instalacje, performance, wizualizacje świetlne i wiele innych. Więcej zdjęć (13)

Sztuka współczesna ma swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Wyraża się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, ale także instalacje, performance, wizualizacje świetlne i wiele innych.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Sztuka współczesna ma swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Wyraża się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, ale także instalacje, performance, wizualizacje świetlne i wiele innych.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

To często trafny i wnikliwy komentarz współczesnego świata. Dzieła artystów, którzy cały czas żyją i tworzą, odwołują się do znanej nam kultury i popkultury, a także do nierozwiązanych wciąż problemów społeczno-politycznych. Ich dzieła możemy podziwiać między innymi w galeriach sztuki nowoczesnej, również w Trójmieście.Galerie sztuki w TrójmieściePałac OpatówPałac Opatów w parku OliwskimMapka to Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zgromadzone dzieła podzielone są tam na pięć działów: Grafika i tkanina, Malarstwo i rysunek, Ceramika i rzeźba, Dział teatralny oraz Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej prezentująca ok. 400 najwybitniejszych prac polskich artystów z XIX i XX w.

Sam pałac należy do jednego z najpiękniejszych zabytków architektury późnego baroku na Pomorzu. Otaczający go słynny park Oliwski to popularne miejsce spacerów mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.

Gallery One ArtGallery One Art to nowa, niewielka galeria, która powstała na ul. WajdelotyMapka we Wrzeszczu. Jak mówią twórcy, miejsce ma być mostem pomiędzy artystami, kolekcjonerami oraz pasjonatami sztuki.

- Galeria reprezentuje szeroką gamę sztuki nowoczesnej i jest zaangażowana w pielęgnowanie kariery zarówno dobrze ugruntowanych, jak i młodych, obiecujących artystów. Pragnie stworzyć dialog w sztuce współczesnej dla kolekcjonerów z całego świata. Ambicją G1 jest skupienie się na uczciwym i oryginalnym wyborze dzieł sztuki - czytamy na stronie galerii.
W Gallery One Art można zobaczyć prace między innymi takich twórców, jak Elisheva Nesis, Robert van Bolderick, Sara Twomey, Jerzy Kędziora, Ian Edwards, Jacek Kornacki, Marek Model czy Marek Wrzesiński.

Państwowa Galeria SztukiPaństwowa Galeria Sztuki mieści się w samym centrum SopotuMapka. W salach wystawienniczych galeria realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej, ale także tradycyjnej. Współpracuje także z galeriami w kraju i za granicą. Kilkakrotnie gościła twórców światowej sławy, a wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych, które się tam odbyły, warto wspomnieć między innymi wystawy prac Franciszka Starowieyskiego, Franka O. Gehry, Josepha Beuysa, Romana Cieślewicza, Alfreda Kubina, Jerzego Nowosielskiego, Brunona Schulza, Teresy Pągowskiej, Piotra Potworowskiego, Marcina Maciejowskiego czy Dominika Lejmana.

Państwowa Galeria Sztuki prowadzi także działalność edukacyjną i wydawniczą. Przygotowuje katalogi oraz plakaty towarzyszące wystawom, współpracuje też ze znanymi grafikami i projektantami. Własna kolekcja sztuki współczesnej, gromadzona od ponad 40 lat, którą posiada galeria, składa się w większości z prac autorów środowiska gdańskiego.

Halo KulturaHalo Kultura działa w obszarze gdyńskiej kultury od stycznia 2018 roku. Stowarzyszenie powstało z oddolnej inicjatywy twórców kultury i ma formę "parasolową", zrzeszając kilkudziesięciu artystów i organizacji pozarządowych z Gdyni.

Przyczyną powołania inicjatywy była chęć stworzenia nowego miejsca na terenie kulturalnej mapy miasta i umożliwienie twórcom powołania otwartych pracowni. Zlokalizowane są w boksach na terenie podziemi Hali Płaskiej w zespole Gdyńskich Hal Targowych.

Halo Kultura przeprowadziła kilkaset wydarzeń - od kameralnych warsztatów dla dzieci i dorosłych, po duże wystawy sztuki (m.in. "Pełnia" w ramach gdyńskiej nocy muzeów), koncertów oraz wydarzeń lokalnych artystów i organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami miejskimi, m.in. Centrum Designu, Konsulatem Kultury, Muzeum Miasta Gdynia, Agencją Rozwoju Gdyni. Halo Kultura wpływa też na proces przeobrażania się Gdyńskiej Hali poprzez sprowadzanie tam osób otwartych na nowe doświadczenia artystyczne i kulinarne.

CSW ŁaźniaCentrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA mieści się w dwóch budynkach: przy ul. JaskółczejMapka na Dolnym Mieście w Gdańsku oraz przy ul. Strajku DokerówMapka w Nowym Porcie.

- Naszą misją jest ukazywanie najnowszych zjawisk artystycznych w procesie ich przemian, reagowanie na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie - a zarazem edukacja w tym zakresie, wykorzystująca nowe media i technologie - jak można przeczytać na stronie galerii.
Łaźnia organizuje liczne wystawy, performance, warsztaty, konferencje naukowe, wykłady, koncerty i pokazy filmowe. Prowadzi także działalność wydawniczą, a w tym wymiany międzynarodowe, rezydencje artystyczne i programy edukacyjne.

Do najważniejszych tematów, pojawiających się w CSW ŁAŹNIA, należą połączenia sztuki z nauką, zjawisko sztuki zmieniającej tkankę miejską, muzyka i filmy eksperymentalne, sztuka wideo, zdarzenia artystyczne stojące na pograniczu dyscyplin oraz współpraca na rzecz lokalnych społeczności.

Kolonia ArtystówKolonia Artystów, wcześniej działająca na terenie Stoczni Gdańskiej i przy ul. Miszewskiego, jest jednym z ciekawszych miejsc artystycznych w całym Trójmieście. Od 2015 do 2018 była prowadzona pod szyldem Nowa Kolonia. Obecnie popularyzuje i promuje sztukę współczesną, w tym także niszową i niezależną, a także wspiera i organizuje projekty kulturalne, artystyczne i społeczne.

Kolonia Artystów realizuje między innymi cykl koncertów zatytułowanych 3 w 1 czy DNA (najciekawsze projekty muzyczne i wideo z zakresu Drone Noise Ambinet). Przygotowują także projekt OPEN - Otwarte Projekty Eksperymentów Narracyjnych, czyli działania z zakresu sztuk wizualnych.

Kolonia jest nową przestrzenią spotkań, czynna od poniedziałku do soboty. Na miejscu działa też miniksięgarnia i kawiarnia oraz sklep z płytami winylowymi i kasetami.

Czy lubisz sztukę współczesną?
37%

tak, to moja ulubiona dziedzina sztuki

23%

raczej tak, jest chyba najciekawsza

13%

ani lubię, ani nie lubię

9%

raczej nie, w większości przypadków jej nie rozumiem

18%

nie, to dla mnie dziwna sztuka

zakończona

łącznie głosów: 197