TOP 5 atrakcji w Noc Muzeów 2018

16 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Stafiej

Ponad pół setki miejsc będzie można odwiedzić w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w Trójmieście, która odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę. Tutaj wybraliśmy pięć najciekawszych naszym zdaniem atrakcji, resztę znajdziecie w Kalendarzu Imprez. Jest w czym wybierać.Europejska Noc Muzeów - choć obchodzona w Trójmieście od kilkunastu lat - wciąż jest nie lada atrakcją i za każdym razem przyciąga tłumy chętnych. Nie powinno to nikogo dziwić, bo impreza jest unikatową okazją, aby w biorących w niej udział placówkach muzealnych i galeryjnych zobaczyć niepublikowane zbiory, wejść do na co dzień niedostępnych przestrzeni czy poznać bliżej ich historię. W niektórych miejscach organizowane są również warsztaty, spotkania czy specjalne wydarzenia premierowe. I to wszystko za darmo albo za symboliczną złotówkę.

Zobacz wszystkie wydarzenia w Trójmieście z okazji Europejskiej Nocy MuzeówPodczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w nocy (w godz. 19-1) z soboty na niedzielę swoje podwoje otworzy w Trójmieście kilkadziesiąt instytucji - łącznie będzie można odwiedzić ponad pół setki lokalizacji. W każdym z tych miejsc przygotowano specjalny program - po szczegóły zapraszamy do Kalendarza Imprez, gdzie dokładnie opisaliśmy wszystkie atrakcje.

Poniżej prezentujemy pięć wydarzeń, które według nas są szczególnie ciekawe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w ten wieczór wybrać się na dłuższy spacer i odwiedzić kilka miejsc. Tym bardziej, że w Gdańsku i Gdyni komunikacja miejska na trasach między niektórymi placówkami będzie darmowa (dokładne informacje można znaleźć tutaj).

Zeszłoroczna Noc Muzeów w Gdyni

1. Wyspa Sobieszewska z wysokościCo prawda wieża zbiornika wodnego Kazimierz zobacz na mapie Gdańska niewiele ma wspólnego z placówką muzealną, ale jej nocne odwiedziny to spora atrakcja. Podczas Nocy Muzeów będzie można wejść na punkt widokowy na wieży aż do północy i podziwiać z niego nocne niebo nad okolicą. Jest co oglądać - taras znajduje się na wysokości 45 m. n. p. m.

2. UFO w GdyniGdynia Noc Muzeów obchodzi pod hasłem "UFO". To tylko z pozoru wyrwany z kontekstu pomysł. Mało kto bowiem pamięta, że 21 stycznia 1959 roku po mieście krążyły plotki o wypadku latającego talerza w gdyńskim porcie. Sprawy do końca nigdy nie wytłumaczono, a legenda wciąż jest żywa. Dlatego też w kilku gdyńskich lokalizacjach odbędą się różne imprezy inspirowane tym zdarzeniem.

Przed Muzeum Miasta Gdyni zobacz na mapie Gdyni stanie makieta statku kosmicznego, odbędą się również koncerty muzyki elektronicznej, m.in. zespołu Pin Park. W Bibliotece nr 10 zobacz na mapie Gdyni zostanie zorganizowany escape room inspirowany głośną powieścią "Marsjanin", a w Muzeum Emigracji zobacz na mapie Gdyni odbędą się "kosmiczne" happeningi według specjalnego scenariusza trójmiejskiej dramatopisarki Sandry Szwarc. A to i tak nie wszystkie gdyńskie atrakcje związane z UFO.

3. O architekturze we WrzeszczuGrupka miłośników Wrzeszcza organizuje swoją własną Europejska Noc Muzeów pod hasłem Noc Wrzeszcza. To gratka szczególnie dla miłośników architektury w tej dzielnicy, ponieważ właśnie temu zagadnieniu będzie poświęcona większość atrakcji. Zaplanowano m.in. spacer architektoniczny, zwiedzanie browaru w Starym Maneżu zobacz na mapie Gdańska oraz debatę i wystawę w Sztuce Wyboru zobacz na mapie Gdańska. Nie zabraknie też wydarzeń bardziej rozrywkowych - grupa taneczna Dzikistyl Company da występ pt. "Reality disappears after walking" w Klubie Garnizonowym zobacz na mapie Gdańska (to świetna okazja, aby odwiedzić tę zamkniętą przestrzeń), a nowy projekt muzyczny Marsiji z Loco Star oraz twórcy o ksywce Ebola Ape - Marsebo zagra w Starym Maneżu.

Zeszłoroczna Noc Muzeów w Gdańsku

4. Podróż do AfrykiMuzeum Archeologiczne zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku za temat przewodni wieczoru wzięło Afrykę i przygotowało przeróżne atrakcje - zarówno dla dorosłych, jak i starszych dzieci. Będzie m.in. koncert bębniarskiej grupy Cocodjembe połączony z warsztatami z gry na bębnach afrykańskich. Będzie można spróbować tamtejszej kuchni podczas spotkania z ekipą restauracji Malika. Nie zabraknie też designu z Czarnego Lądu w wydaniu tradycyjnym i bardziej nowoczesnym - będzie można zaprojektować maski, zrobić sobie tatuaż henną albo nadruk na ekotorbie.

5. Spotkanie z elektroniką retroLata 70. i 80. (szczególnie te drugie) stają się ponownie modne, więc warto przypomnieć sobie (albo i poznać od zera) możliwości komputerów z tamtej "epoki". Będzie to możliwe na wystawie przygotowanej przez stowarzyszenie Retrokomp, czyli - krótko mówiąc - maniaków starej elektroniki. Przy ul. Kotwiczników 10AB zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku stare Commodore, Amigi i Atari (oraz wiele innych sprzętów) będzie można nie tylko zobaczyć, ale i wypróbować grając w takie legendarne gry, jak "Pac-Man" czy "River Raid". Atrakcją będzie też minikino studyjne wyposażone w oryginalny projektor na taśmę 35 mm.