Tajemniczy świat Edith

2 lutego 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
Maria Kołonowicz
Kobieta, której twórczość weszła do kanonu francuskiej piosenki. Mimo zmieniających się w zawrotnym tempie gustów i przyzwyczajeń muzycznych, do dziś jest inspiracją dla wielu artystów. Nie tylko wokalistów, także choreografów.

Ciężkie dzieciństwo i niełatwa młodość nie skazały jej na porażkę, wręcz przeciwnie: dzięki nim odniosła sukces. Publiczność ją pokochała. Zafascynowała ich swoim stosunkowo niskim i chropowatym głosem, który był niesamowitym kontrastem do jej drobnej sylwetki. A także ekspresją i dramatyzmem wykonywanych utworów.

Nie tylko zdolności wokalne przyniosły Edith sławę, ale również szereg niefortunnych zdarzeń w jej życiu. Z jednej strony wzmagało to zainteresowanie jej osobą i rosnący dramatyzm recitali, w które wkładała całe serce. Z drugiej zaś strony wpędzało ją w chorobę, z którą walczyła do ostatnich chwil życia.

Czy jest gotowy patent na sukces i sposób na znalezienie się w świetle jupiterów? Jak udało się to Edith Piaf? Jeśli chcesz jeszcze raz przyjrzeć sie jej biografii, tym razem napisanej językiem tańca, wybierz się na balet "Edith" 4 lutego, o godz. 17.00 do Opery Bałtyckiej.

Pieczę nad choreografią sprawuje Sławomir Gidel, natomiast nad oprawą plastyczną: Hanna Szymczak. Tańczyć będą Żaneta Borówka-Depta, Małgorzata Insadowska, Sylwia Kowalska-Borowy, Kamil Jędrycha, Ireneusz Stencel, Edward Bablidze.

Maria Kołonowicz