Te filmy trzymają w napięciu. Thrillery warte polecenia

2 maja 2020, 14:00
Julia Rzepecka
Najnowszy artukuł na ten temat

Sylwester w Trójmieście bez miejskich imprez pod chmurką

"Ukryta gra" - zwiastun:

Siedzenie w domu podczas izolacji wielu z nas zdążyło już sfrustrować, jednak jeszcze przez najbliższe dni trzeba będzie wykazać się cierpliwością. Gdy brakuje emocji, dostarczyć ich mogą filmy trzymające w napięciu. Jeśli polecane przez nas horrory, które wywołały gorącą dyskusję w komentarzach, okazały się zbyt mocne - ta lista może być bardziej odpowiednia.Nadchodzące wydarzenia online


Ukryta gra (2019)W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki ma rozegrać się międzynarodowy turniej szachowy. Okazuje się być jednak tylko przykrywką szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną.

Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky'ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Nie będzie to zwykły mecz. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny. W filmie, obok Billa Pullmana, gra Robert Więckiewicz, który otrzymał Orła za najlepszą drugoplanową role męską.

Miasto Boga (2002)Narkotyki, wojny gangów, nędza i przemoc - to mieszanka wybuchowa prosto z "Miasta Boga". Oparta na faktach historia dwóch chłopców, którzy wychowywali się w slumsach Rio de Janeiro.

W Cidade de Deus rządzą młodzieżowe gangi i handlarze narkotyków, kwitnie prostytucja, a jedyne prawo to prawo ulicy. Codziennie ktoś ginie, niektórzy sami odbierają sobie życie, inni nieudolnie próbują uciec, jeszcze inni zaciągają się do gangów. Przed takim wyborem stoi też nastolatek Busca-Pé. Próbuje uciec przed życiem gangstera. Odkrywa w sobie zdolność patrzenia na świat z innej perspektywy i zaczyna fotografować otaczający go koszmar. Wierzy, że to może być szansa, aby wygrać dla siebie inne życie. Film był nominowany do Oscara w czterech kategoriach: reżyserii, zdjęć, scenariusza i montażu.

Obywatel Jones (2019)


"Obywatel Jones" - zwiastun

Młody dziennikarz chce opisać gwałtowną modernizację Związku Radzieckiego. By dokładnie zbadać sprawę, decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem.

"Obywatel Jones" otworzył 44. Festiwal Polskich Filmów FabularnychGareth Jones zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem. Teraz przymierza się do kolejnego wielkiego tematu i wybiera się do Moskwy, chcąc rozmawiać ze Stalinem. Na miejscu odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Czy uda mu się przeżyć, żeby opowiedzieć to, co zobaczył?

To nie jest kraj dla starych ludzi (2007)Llewelyn Moss znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i martwe ciała. Niewiele myśląc, zabiera gotówkę. Nie wie jednak, że jego śladem podąża psychopatyczny morderca.

Czytaj też: Gdzie za darmo i legalnie obejrzeć film w internecie?

Ekranizacja powieści Cormaca McCarthy'ego otrzymała 4 Oscary i 8 nominacji. Javier Bardem wykreował postać za którą otrzymał Oscara oraz Złoty Glob. Mroczny thriller braci Coen trzyma w napięciu mimo, czy raczej właśnie poprzez spokojną narrację i niespieszne, złowieszcze tempo.

Jack Strong (2014)Pułkownik Ryszard Kukliński orientuje się, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO. Pod pseudonimem Jack Strong Kukliński rozpoczyna współpracę z CIA i przekazuje Stanom Zjednoczonym tajne plany Rosjan.

"Jack Strong" opowiada jedną z bardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa opowieść pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym aktorem czasu zimnej wojny.

Zaginiona dziewczyna (2014)Po przeprowadzce Amy i Nick przeżywają kryzys. Gdy w dniu rocznicy ślubu kobieta znika bez śladu, jej mąż staje się głównym podejrzanym.

W dniu piątej rocznicy ślubu Nick Dunne zawiadamia, że jego piękna żona Amy zaginęła. Pod presją policji i stale rosnącego zainteresowania mediów ukazywany przez Nicka obraz błogiej jedności i beztroskiej rodziny zaczyna pękać. Wkrótce jego kłamstwa, matactwa i dziwne zachowanie powodują, że każdy zadaje sobie to samo mroczne pytanie: czy Nick Dunne zabił swoją żonę?

Labirynt (2013)Sześcioletnia córka Kellera Dovera i jej koleżanka zostają uprowadzone. Zirytowany bezradnością policji ojciec bierze sprawy w swoje ręce.

Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją rodzinę? Keller Dover staje twarzą w twarz z najgorszym koszmarem, który może przytrafić się każdemu rodzicowi: jego córka Anna zostaje porwana wraz ze swą koleżanką. Minuty ciągną się jak godziny. Zrozpaczony Dover decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce. Do czego zdoła posunąć się ojciec, by ochronić swoją rodzinę?

Blade Runner 2049 (2017)Oficer policji w Los Angeles trafia na ukrywaną przez lata informację, która może pogrążyć resztki społeczeństwa w chaosie.

Trzydzieści lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszym filmie, nowy Blade Runner, oficer K odkrywa długo skrywaną tajemnicę-spisek, który do reszty może zniszczyć to, co zostało z dawnego porządku i społeczeństwa. Chcąc uratować pogrążony w chaosie świat, K rusza na poszukiwania dawnego łowcy androidów, Ricka Deckarda, który ukrywa się od trzech dekad.

Najlepsze kino science-fiction od lat. Recenzja filmu "Blade Runner 2049"

Moje ulubione filmy to:
9%

komedie

13%

horrory

11%

dramaty

50%

thrillery, filmy akcji

6%

dokumentalne

4%

fantasy

7%

inne

zakończona

łącznie głosów: 1177