Te książki najchętniej czytają gdańszczanie. Biblioteka zrobiła ranking wypożyczeń

15 stycznia 2022, 7:00
Magdalena Raczek
Jakie książki najchętniej wypożyczaliśmy i czytaliśmy w 2021 roku? Dowiecie się z naszego artykułu. Więcej zdjęć (19)

Jakie książki najchętniej wypożyczaliśmy i czytaliśmy w 2021 roku? Dowiecie się z naszego artykułu.

fot. lightpoet/ 123rf.com

Jakie książki najchętniej wypożyczaliśmy i czytaliśmy w 2021 roku? Dowiecie się z naszego artykułu.

fot. lightpoet/ 123rf.com

Już po raz dziewiąty Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowała ranking najpoczytniejszej beletrystyki pomorskiej za ubiegły rok. Dzięki temu poznaliśmy najczęściej wypożyczane tytuły literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim lub Środkowym. Numer jeden to "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza. Kto jeszcze cieszył się dużą popularnością?Biblioteki w Gdańsku


413 książek o tematyce pomorskiejPracownicy Działu Regionalnego WiMBP w Gdańsku od dziewięciu lat przygotowują rankingi wypożyczeń najpopularniejszej beletrystyki o tematyce pomorskiej. W tym zestawieniu brana pod uwagę jest tematyka i miejsce akcji książek, a nie pochodzenie autora, zatem nie brak tutaj nazwisk spoza naszego regionu. Przy tworzeniu rankingu bibliotekarze korzystają z księgozbioru wszystkich filii. Warto jednak pamiętać, że prezentowane dane nie są stuprocentowo miarodajne, bo na liczbę udostępnień wpływ ma m.in. liczba egzemplarzy danego tytułu, jaka znajduje się w bibliotecznych zbiorach. Ponadto liczba wypożyczeń zależna jest też od daty ukazania się książki - te, wydane na koniec roku, będą miały siłą rzeczy niższą liczbę udostępnień. Wpływ na ranking ma również pandemia, z powodu której ogólna liczba wypożyczeń jest niższa niż w poprzednich latach.

Co czytaliśmy w 2020? Ranking najchętniej wypożyczanych książek"Żmijowisko" ponownie numerem 1Pod uwagę wziętych zostało razem 413 tytułów, które biblioteczny system katalogowania Patron uporządkował według liczb wypożyczeń za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Pierwszą dziesiątkę otwiera, podobnie jak w ubiegłym roku, "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza. Tytuł ten zajął pierwsze miejsce z 289 wypożyczeniami, czyli nieco mniejszą liczbą niż rok temu, gdy było ich 309. Warto wspomnieć, że książka ta pozostaje w rankingu od dwóch lat i wtedy plasowała się na miejscu 4. Akcja tego bestsellerowego thrillera dzieje się w tytułowym Żmijowisku, niewielkiej wsi gdzieś na Pomorzu. Do popularności książki przyczynił się również serial w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Te książki gdańszczanie najchętniej czytali w 2019 rokuDominacja kobietCo jeszcze pozostaje bez zmian? Na pewno nie zmienia się ogólny kształt rankingu: w pierwszej dziesiątce mamy siedem pisarek i trzech autorów, dominują zatem kobiety. Ponadto, podobnie jak w ubiegłych latach, najchętniej wypożyczamy literaturę obyczajową oraz powieści kryminalne i sensacyjne. Na trzecim miejscu, jak rok temu, plasuje się "Lato wśród wydm" Agnieszki Krawczyk, ale tym razem dzieli to miejsce ze stałą bywalczynią zestawienia - Magdaleną Witkiewicz i jej powieścią pt. "Listy pełne marzeń". Bez zmian pozostaje także numer 4.: "Jeszcze się kiedyś spotkamy" również autorstwa Magdaleny Witkiewicz, choć dzieli to miejsce z "Wachmistrzem" Krzysztofa Bochusa (obie książki mają po 241 wypożyczeń na koncie). I jeszcze jeden tytuł nie zmienił swojego położenia na liście - to "Cześć, co słychać?" Witkiewicz na miejscu 9.

- Ranking pokazuje, że preferencje tematyczne naszych czytelników w przypadku literatury pięknej nie odbiegają od tych, uchwyconych m.in w badaniach Biblioteki Narodowej. Czy to się komuś podoba, czy nie, dominuje zainteresowanie literaturą lekką: sensacyjno-kryminalną i obyczajową, w tym przede wszystkim kobiecą. I wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez jakiś czas to się nie zmieni. Zapewniam jednak, że księgozbiór naszej placówki - sukcesywnie uzupełniany przez nowości - zaspokoić może gusta nawet najbardziej wymagających czytelników. Zapraszam do jego przejrzenia - dodaje dyrektor WiMBP w Gdańsku, Jarosław Zalesiński.

Pisarki górą. Co czytali gdańszczanie w 2018 roku?Stałe faworytki: Witkiewicz i FiszerTrudno nie zauważyć, że niezmienną faworytką trójmiejskich czytelników pozostaje Magdalena Witkiewicz. W tym roku aż 12 jej powieści znalazło się w rankingu i tym samym pisarka pobiła swój własny rekord (przed rokiem było ich 10). Tytuły, które były najchętniej wypożyczane to: "Listy pełne marzeń", "Jeszcze się kiedyś spotkamy", "Cześć, co słychać?", "Cymanowski chłód", "Uwierz w Mikołaja", "Cymanowski młyn", "Wizjer", "Srebrna łyżeczka", "Zamek z piasku", "Moralność pani Piontek", "Pierwsza na liście" oraz "Szczęście pachnące wanilią".

- Jestem ogromnie szczęśliwa, że moje książki są czytane! Zawsze zaskakuje mnie, że tyle osób poświęca temu, co napisałam to, co ma najcenniejsze - czas! Dziękuję! - komentuje wyniki rankingu Magdalena Witkiewicz.
Kolejną ulubioną pisarką gdańszczan jest Roma J. Fiszer - poznanianka, od wielu lat mieszkająca w Gdyni, autorka powieści obyczajowych. Aż dziewięć książek jej autorstwa znajduje się w rankingu. Są to: "Amulet", "Chata nad jeziorem", "Siedlisko gorących serc", "Klejnoty miłości", "Kurs na miłość", "Wzgórze pełne słońca", "Jutro zaczyna się dziś", "Kilka godzin do szczęścia" oraz "Sezon na szczęście".

Co najchętniej czytali gdańszczanie w 2017 roku?Nowi ulubieńcy: Sakowicz, Sobczak, BorlikA teraz powiedzmy o tym, co się zmieniło, bo jednak doszło do pewnych przetasowań już w pierwszej dziesiątce. Miłym zaskoczeniem jest awans do pierwszej dziesiątki Anny Sakowicz, której od 2018 roku nie było w ogóle w całym rankingu. Jej "Czas grzechu" czyli I tom "Jaśminowej Sagi" wskoczył od razu na miejsce drugie (262 wypożyczenia), deklasując tym samym Katarzynę Bondę królującą od lat w zestawieniu (jej "Pochłaniacz" pozostaje jeszcze na 6. miejscu, a "Czerwony Pająk" na 18.). Anna Sakowicz weszła do rankingu z przytupem, bowiem aż z trzema tytułami: poza wspomnianym dodatkowo jest to "Czas gniewu" (miejsce 14) oraz "Złodziejka marzeń" na 46.

- Jestem oczywiście zaskoczona tym, że aż trzy moje książki znalazły się w tym zestawieniu. Co prawda, po cichu liczyłam na to, że saga "musi" się znaleźć wśród najczęściej wypożyczanych książek, bo po listach od czytelników widzę, że jest duże zainteresowanie historią rodziny Jaśmińskich, ponadto książki nie schodzą z listy top Empiku, ale co innego przypuszczać, a co innego zobaczyć ranking. Bardzo się cieszę i oczywiście dziękuję czytelniczkom i czytelnikom, bo to dzięki nim moje dobre samopoczucie. Dziś mogę powiedzieć, że jestem zmotywowana do pracy - przyznaje Anna Sakowicz.
Pierwszą "10" zamyka powieść Małgorzaty Oliwii Sobczak, która również zyskuje na popularności - jej "Czerwień" i "Czerń" awansowały kolejno z 19 (na 10), z 36 miejsca (na 13), a "Biel" weszła do rankingu od razu na miejsce 30.

- Strasznie mi miło, że czytelnicy tak chętnie sięgają po "Kolory zła". Pisząc tę serię kryminalną, nieustannie odkrywałam Trójmiasto na nowo, a opisywana przestrzeń chyba na zawsze zmieniła dla mnie swój kontekst. Zdarza się, że idąc po którejś z trójmiejskich ulic, wypatruję prokuratora Leopolda Bilskiego. Mam nadzieję, że wy również. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich czytelników - komentuje ranking Małgorzata Oliwia Sobczak.
Podobnie Piotr Borlik, którego aż sześć tytułów znalazło się w rankingu: "Boska proporcja" (m. 8.), "Zapłacz dla mnie" (m. 11.), "Wymazani z pamięci" (m. 12.), "Materiał ludzki" (m. 16.), "Białe kłamstwa" (m. 27.), "Skłam, że mnie kochasz" (m. 32.). Nie dziwi również obecność Krzysztofa Bochusa, jego książki od lat pojawiają się w rankingu - w tym roku to sześć tytułów na czele z nowym "Wachmistrzem" (miejsce 4.).

- Staram się utrzymywać stały kontakt z czytelnikami z Trójmiasta, przede wszystkim poprzez spotkania autorskie, więc podwójnie cieszę się z tak wysokiego zainteresowania moimi książkami. Sam regularnie korzystam z zasobów gdańskich bibliotek, razem z żoną miesięcznie wypożyczamy maksymalną liczbę dziesięciu książek (wśród których dominują tytuły dla najmłodszych czytelników). Cieszy mnie również fakt, że "Boska proporcja" wciąż kusi czytelników i zajmuje wysokie, ósme miejsce w rankingu. Dobrze wiedzieć, że przynajmniej w bibliotekach nie panuje pogoń za nowościami, przez którą starsze tytuły popadają w zapomnienie - mówi Piotr Borlik.

Brak wielkich nazwiskNa pewno z kolei widoczny jest brak wielkich nazwisk literatury trójmiejskiej, takich jak Stefan Chwin czy Paweł Huelle - wyjątkiem jest "Talita" tego drugiego, która uplasowała się na miejscu 15. Myślę, że przyczyną może być fakt, że pisarze ci od lat nie wydali nowych powieści, a nie to, że przestali być czytani. Czytelnicy bowiem zdecydowanie chętniej sięgają po nowości. Honoru literatury pięknej bronią jeszcze "Nieczułość" Martyny Bundy (m. 49.) oraz Mirosław Tomaszewski z "Powrotem wilka" (m. 37.).

Cały ranking dostępny jest na stronie biblioteki. Dla zainteresowanych biblioteka podaje również ranking wypożyczeń beletrystyki pomorskiej bez ograniczeń czasowych oraz rankingi za wcześniejsze lata. Warto wspomnieć, że nowo wydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, bibliotekarze starają się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych "Nowościach Regionalnych".

10 najczęściej wypożyczanych książek o tematyce pomorskiej w 2021 roku w WiMBP W Gdańsku

  1. "Żmijowisko" - Wojciech Chmielarz - liczba wypożyczeń 289,
  2. "Czas grzechu" - Anna Sakowicz - 262,
  3. "Lato wśród wydm" - Agnieszka Krawczyk oraz "Listy pełne marzeń" - Magdalena Witkiewicz - 253
  4. "Jeszcze się kiedyś spotkamy" - Magdalena Witkiewicz oraz "Wachmistrz" - Krzysztof Bochus - 241,
  5. "Śpiew bezimiennych dusz" Joanna Jax - 236
  6. "Róża wiatrów" Agnieszka Krawczyk - 227,
  7. "Pochłaniacz" Katarzyna Bonda - 214,
  8. "Boska proporcja" Piotr Borlik - 205,
  9. "Cześć, co słychać?" Magdalena Witkiewicz - 203,
  10. "Czerwień" - Małgorzata Oliwia Sobczak - 195.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.