Teatr Wybrzeże gra w Pruszczu Gdańskim. Weekendy ze Sceną Letnią

28 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Amfiteatr Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria przy ul. Zastawnej w Pruszczu Gdańskim już po raz dziesiąty stanie się Sceną Letnią Teatru Wybrzeże. W jubileuszowym sezonie - trwającym od 30 czerwca do 19 sierpnia - widzowie doczekają się m.in. premiery "Dam i huzarów" Aleksandra Fredry w reż. Adama Orzechowskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia Sceny Letniej jest wolny.Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim oprócz urokliwego położenia nieopodal Gdańska ma inny wielki atut, który do jej odwiedzenia przekonuje także widzów z bardziej odległych zakątków Trójmiasta. Spektakle z biletami kosztującymi kilkadziesiąt złotych w Pruszczu Gdańskim grane są za darmo. Możne je oglądać w soboty od 30 czerwca do 18 sierpnia o godz. 21.

- Początkowo Scena Letnia była projektem finansowanym ze środków europejskich i stąd decyzja o bezpłatnym wstępie. Wszyscy się przekonaliśmy, że to się opłaca i że warto kontynuować ten projekt na takich zasadach, co możliwe jest dzięki finansowemu wsparciu gminy Pruszcz Gdański. Liczba widzów na spektaklach nie przestaje nas zaskakiwać, bo to blisko tysięczna widownia. Trudno oczekiwać, by wszyscy widzowie przyszli do teatru na inne nasze sceny, ale bardzo dużo ludzi korzysta z naszych promocji skierowanych właśnie do publiczności Sceny Letniej - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Sezon 30 czerwca zainauguruje "Tajemnicza Irma Vep" Charlesa Ludlama w reżyserii Adama Orzechowskiego. Ta szalona slapstickowa komedia należy do najdłużej obecnych w repertuarze Wybrzeża spektakli. Na Scenie Letniej zagra duet Łukasz Konopka i Marek Tynda. Tydzień później (7 lipca) na Scenie zagości "Seans" Noëla Cowarda w reżyserii Adama Orzechowskiego, czyli komediowy wieczór z duchami, które pozostaną z bohaterami nie tylko podczas seansu spirytystycznego. Z kolei 14 lipca w Pruszczu Gdańskim obejrzeć można komediodramat "Reset" Almy De Groen w reż. Anny Gryszkówny, a więc czerwcową premierę Sceny Kameralnej w Sopocie.

W następnym tygodniu (21 lipca) widzowie w Parku Faktoria zobaczą kontynuację największego hitu frekwencyjnego Teatru Wybrzeże, "Seksu dla opornych", czyli "Raj dla opornych" Michele Riml w reż. Krystyny Jandy. Tym razem Karol i Barbara (w tych rolach Mirosław Baka i Dorota Kolak) wyjeżdżają na biwak, co, jak łatwo przewidzieć, kompletnie nie jest w ich stylu. Na koniec miesiąca (28 lipca) w zwariowanej komedii elżbietańskiej "Wesołe kumoszki z Windsoru" Williama Szekspira w reż. Pawła Aignera dwie damy: Małgorzata Page (grana przez Magdalenę Boć lub Annę Kociarz) i Alicja Ford (Marta Herman) ukują intrygę, by ukrócić zapędy nad wyraz kochliwego (w kobiecych wdziękach i pieniądzach ich mężów) sir Johna Falstaffa (Grzegorz Gzyl).

Kontynuacją przeglądu komedii z repertuaru Teatru Wybrzeże będzie "Randka z feministą" Samanthy Ellis w reż. Michała Derlatki, która zostanie zagrana 4 sierpnia. W role trzech różnych bohaterek wcieli się Anna Kociarz, zaś w rolę ich partnerów zagra Maciej Konopiński. Później na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże zagości premiera sztuki Aleksandra Fredry "Damy i huzary" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Uroki męskiej sielanki czterech towarzyszy broni przerywa przybycie trzech sióstr, hałaśliwych i nieznoszących sprzeciwu na drodze do realizacji swojego przewrotnego matrymonialnego planu. Co z tego wyniknie, przekonamy się 11 sierpnia. Powtórka 18 sierpnia. Scenografię, kostiumy i światło przygotuje Magdalena Gajewska, zaś za muzykę odpowiada Marcin Nenko.

- "Damy i huzary" są uważane za zabawną komedię i jej treść rzadko poddaje się głębszemu namysłowi. Próbujemy ją zweryfikować na poziomie literackim i scenicznym, cytując również inne utwory Fredry, jak "Mąż i żona" czy "Zemsta". Chcemy opowiedzieć o kryzysie męskości, przyjrzeć się rolom społecznym, zadać pytania o to, czy Fredro wciąż nas dotyka, o nas opowiada i czy nadal nas bawi - dodaje Adam Orzechowski.
Wieczorne sobotnie spektakle to nie wszystko. W każdą niedzielę od 1 lipca do 19 sierpnia o godzinie 14 odbywać się będą także "Lekcje Niegrzeczności". Tym razem podczas ośmiu spotkań dla dzieci z aktorami Teatru Wybrzeże zagrane zostaną "Przygody Koziołka Matołka, cz. 1 i 2" oraz nowość - "Bromba i inni, cz. 1, 2, 3 i 4". Wszystkie wyreżyseruje Michał Derlatka. "Przygody Koziołka..." zaplanowano na 1 lipca i 12 sierpnia (cz. 1) oraz 15 lipca i 19 sierpnia (cz. 2). Natomiast "Bromba i inni" wykonani zostaną 8 lipca (cz. 1), 22 lipca (cz. 2), 29 lipca (cz. 3) i 5 sierpnia (cz. 4).

Wstęp na wszystkie sobotnie spektakle (początek o godz. 21) i na wszystkie niedzielne "Lekcje Niegrzeczności" (początek o godz. 14) jest wolny.