Teatr Wybrzeże wróci latem i szykuje dwie premiery

13 czerwca 2020, 14:00
Łukasz Rudziński

Teatr Wybrzeże wraca do działań scenicznych. Na pierwsze propozycje poczekamy do lipca. Wiadomo już, że spektakli będzie dużo mniej niż w poprzednich latach. Dużo skromniej zapowiada się też Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim, gdzie publiczność zobaczy spektakle Wybrzeża tylko w jeden weekend. W wakacje przygotowane zostaną dwie premiery - "Życie intymne Jarosława" oraz "Żabusia".Repertuar Teatru Wybrzeże na lipiec i sierpień


- Sytuacja, jak wiemy, jest trudna. Wszyscy zdają sobie sprawę, że stąpamy po kruchym lodzie, ale mamy nadzieję, że w zdrowiu i bez komplikacji uda się zrealizować plany wakacyjne. Chcemy zacząć realizować nasze zobowiązania premierowe. Planujemy wystawić premiery pod koniec lipca i sierpnia. Wznowiliśmy już próby do spektakli i wierzymy, że w wakacje będziemy mogli grać dla naszych widzów, chociaż trzeba jasno zaznaczyć, że tegoroczne lato będzie dużo skromniejsze od wcześniejszych. Zagramy tylko 15 tytułów i grać będziemy głównie w soboty i niedziele - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Na deski Wybrzeża wraca zróżnicowany repertuar. W Starej Aptece zobaczymy "Śmierć komiwojażera" (11-12 lipca), "Śmierć Iwana Iljicza" (18-19 lipca) oraz bajkę dla dzieci "Zaczarowana królewna" (15-16 sierpnia). Na Scenie Kameralnej zagrane zostaną "Fedra" (11-12 lipca), "Inteligenci" (18-19 lipca), "Niezwyciężony" (25-26 lipca), "Seans" (1-2 sierpnia) oraz nowa produkcja - "Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Spektakl ten przedpremierowo zagrany zostanie 14, 15 oraz 20 i 21 sierpnia. Premierę będzie mieć w sobotę 22 sierpnia na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim.

Natomiast na inaugurację wyremontowanej Sceny Malarnia wystawiona zostanie premiera, która miała tę scenę inaugurować w kwietniu - "Życie intymne Jarosława" na podstawie korespondencji, dzienników i opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Kuby Kowalskiego. Pierwsi widzowie przedpremierowo zobaczą spektakl 23 lipca. Dzień później odbędzie się premiera. Kolejne terminy grania to 25 i 26 lipca oraz 22 i 23 sierpnia. W sierpniu w Malarni zobaczymy też "Płatonowa" (1-2 sierpnia), "Akt równoległy" (8-9 sierpnia) i "Reset" (15-16 sierpnia).

Weekend 22-23 sierpnia to jedyna możliwość, by obejrzeć spektakle Wybrzeża na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Oprócz "Żabusi" prezentowanej 22 sierpnia wieczorem, będzie to jeszcze spektakl dla dzieci "Przygody Koziołka Matołka" (popołudnie 23 sierpnia). Teatr Wybrzeże grać będzie również w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

- "Żabusię" i "Zaczarowaną królewną" gramy w Pruszczu Gdańskim na pożegnanie i jednocześnie jako zapowiedź powrotu Sceny Letniej w przyszłym roku. W lipcu i sierpniu wracamy za to do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie zagramy "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera oraz "Jak wam się podoba", wyreżyserowane przez Krystynę Jandę. "Kumoszki..." zagramy osiem razy w lipcu, "Jak wam się podoba" czterokrotnie w sierpniu - dodaje Adam Orzechowski.
Przypomnijmy, że teatry funkcjonują w ścisłym rygorze sanitarnym. Każdy podczas pobytu w Teatrze Wybrzeże musi mieć na twarzy maseczkę. Przy wejściu do każdej ze scen znajdować się będzie płyn do dezynfekcji rąk, z którego każdy musi skorzystać. Szatnie pozostają zamknięte, a odzienie wierzchnie należy zabrać ze sobą na widownię. Nie ma możliwości nabycia wejściówek na spektakle Wybrzeża. Na widowni Starej Apteki zasiąść może maksymalnie 68 osób, Scena Kameralna pomieści 50-70 widzów w zależności od ustawienia sceny i widowni. Około 70 miejsc będzie też dostępnych w Malarni. Duża Scena jest zamknięta z powodu remontu.

Zamów jedzenie do domu


Za bilety na spektakle zapłacimy jak dotąd według podziału na progi finansowe. 30 zł za bilety normalne i 25 za ulgowe zapłacimy za wstęp na "Zaczarowaną królewnę". Odpowiednio 45 zł i 35 zł to koszt biletów na "Inteligentów", "Płatonowa", "Seans", "Niezwyciężonego", "Reset", "Śmierć Iwana Iljicza", "Życie intymne Jarosława" i "Żabusię". Z kolei 65 zł za bilet normalny i 50 zł za ulgowy to ceny biletów na "Śmierć komiwojażera", "Fedrę", "Akt równoległy", "Jak wam się podoba" i "Wesołe kumoszki z Windsoru". Na wydarzenia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim wstęp jest wolny.