stat

Teatr na dużym ekranie. Teatroteka w Konsulacie Kultury

4 grudnia 2019, 12:00
Magda Mielke

Teatr i film w jednym - co drugi wtorek w gdyńskim Konsulacie Kultury odbywają się pokazy ekranizacji współczesnej polskiej dramaturgii, zrealizowane przez młodych, zdolnych reżyserów. To unikatowa szansa, aby zobaczyć niedostępne nigdzie indziej nowatorskie utwory. Dopełnieniem seansów są spotkania z twórcami. Kolejne spotkanie już 10 grudnia.Nowatorski projektTeatroteka liczy sobie sześć lat. W ramach tego nowatorskiego projektu, od 2013 do 2019 roku Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zrealizowała 50 odcinków. W ciągu tych kilku lat istnienia projektu udowodniono, jak bliskie pod względem formalnym i technicznym mogą być związki teatru z kinem. Jest to zupełnie nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych. Z jednej strony przypominający o tradycji popularnego niegdyś Teatru Telewizji, z drugiej będący powiewem świeżości, zarówno pod względem artystycznym, jak i realizacyjnym.

Teatroteka odstawia na bok klasyków i mówi o tym, co nas dotyka tu i teraz, porusza problemy naszych czasów. To laboratorium poszukiwań w dziedzinie formy i nowego repertuaru dla teatru telewizyjnego. Oryginalny język, ciekawy sposób obrazowania, nieprzeciętna forma, a do tego ważna i poruszająca problematyka, zachęcająca do dyskusji. Artystyczny i edukacyjny charakter projektów został doceniony i nagrodzony na międzynarodowych festiwalach.

Spektakle w Trójmieście


Projekt stwarza możliwość młodym, często debiutującym reżyserom, aby przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej stworzyć ciekawy, nowatorski utwór. To także przestrzeń dla nieco starszych reżyserów, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego nie mieli dotąd okazji zmierzyć się z materiałem audiowizualnym. Dodatkowym walorem jest okazja do pracy z najlepszymi aktorami. W projekcie wystąpiła plejada polskich gwiazd, m.in.: Agata Kulesza, Julia Kijowska, Izabela Kuna, Adam Ferency, Krzysztof Globisz, Eryk Lubos i Dawid Ogrodnik.

Pokazy na dużym ekranieW ramach codwutygodniowych wtorkowych pokazów odbywających się w Konsulacie Kultury pokazywane są najciekawsze z projektów. Do tej pory widzowie mogli obejrzeć: traktujący o pielęgnowaniu pamięci o Zagładzie spektakl "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, absurdalną komedię miłosną "Porwać się na życie" autorstwa Roberta Urbańskiego, zrealizowaną przez Michała Szcześniaka, powstałą na podstawie nagrodzonego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną dramatu Szymona Bogacza, epicką opowieść o Solidarności, wyreżyserowaną przez Adama Sajnuka - "Zakład doświadczalny Solidarność" oraz historię pierwszej kobiety w kosmosie, "Walentynę" autorstwa i w reżyserii Wojciecha Farugi.

Nieodłączną częścią konsulatowych pokazów są spotkania z twórcami - autorami sztuk i reżyserami, którzy chętnie dzielą się z widzami inspiracjami przyświecającymi przy powstawaniu tekstów, jak i realizacyjnymi kulisami produkcji. Do tej pory wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Wawrzyniec Kostrzewski, Szymon Bogacz oraz Wojciech Faruga. Organizatorzy nie wykluczają, że w przyszłości w spotkaniach będą brali udział także aktorzy.

- Hasło Teatroteka otwiera serca, a nawet kalendarze - mówi Agnieszka Choińska, koordynatorka sceny teatralnej Gdyńskiego Centrum Kultury. - Twórcy chętnie przyjeżdżają, aby spotkać się z widzami.

Najbliższe pokazyKolejna okazja do zderzenia się z nowatorskim teatrem na ekranie 10 grudnia. Tym razem pokazana zostanie jedna z pierwszych ekranizacji, spektakl "Nad". Jest to kameralny dramat rodzinny, ukazujący historię niesłusznie skazanego mężczyzny, który na nowo musi odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości, a przy tym zmierzyć z prawdą, która niespodziewanie wychodzi na jaw. Pokaz uświetni obecność autora, a zarazem reżysera sztuki, Mariusza Bielińskiego. Będący także absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni autor za sztukę "Nad" został nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.

Na tym nie koniec grudniowych atrakcji. 20 grudnia odbędzie się ostatni w tym roku specjalny blok pokazów Teatroteki. W ramach "Nocy w Teatrze" widzowie będą mieli okazję obejrzeć trzy produkcje i uczestniczyć w spotkaniach z twórcami każdej z nich. Niebawem więcej szczegółów.

- "Nocy w teatrze" przyświecać będzie temat kobiet. Kobieta jako twórczyni i kobieta jako temat. W końcu Teatroteka jest kobietą. W tym zwariowanym, przedświątecznym czasie są pewnie ludzie, którzy chcą czegoś innego - albo już wszystko zrobili, albo chcą odpocząć. To będzie nasz prezent na święta - dodaje Agnieszka Choińska.

Konsulat Kultury - najbliższe wydarzenia


Wstęp na wtorkowe pokazy Teatroteki wynosi 10 zł. Bilety można nabyć w kasie Konsulatu Kultury oraz online.