Teatr z Windą w Teatrze Wybrzeże. Weekend z Windowiskiem

14 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

W tym roku Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko odbędzie się już po raz 21. W tegorocznym konkursie 15 i 16 listopada proporcje między spektaklami trójmiejskimi i przyjezdnymi są wyrównane. Festiwal zainauguruje premiera spektaklu ubiegłorocznego zwycięzcy konkursu Windowiska - Stowarzyszenia Zróbmy Sztukę "Zioło Miłość #766". Wszystkie spektakle odbędą się na scenach Teatru Wybrzeże. Bilety to koszt 10-15 zł.Na co iść do teatru w najbliższym tygodniu


W tegorocznym konkursie weźmie udział dziewięć spektakli, z czego pięć przyjezdnych z Poznania, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Maszewa oraz cztery propozycje z Trójmiasta. Ponadto oba spektakle prezentowane gościnnie na początku i na końcu festiwalu to spektakle trójmiejskich twórców.

Laureatów wybiorą jurorzy Anna Kociarz, Małgorzata Oracz i Michał Derlatka, mający do dyspozycji aż 17 tys. zł na nagrody: 4 tys. to Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego Grand Prix, 8 tys. zł otrzyma najlepszy reżyser festiwalu jako Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska - Gdańskie Stypendium Teatralne (obligujące do realizacji spektaklu, pokazywanego na Windowisku w kolejnym roku). Jurorzy mają też do dyspozycji 2 tys. zł na Nagrodę lub Nagrody Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz dodatkowe 3 tys. zł z puli GAK, jeśli będą chcieli wyróżnić jakieś szczególne zjawisko czy bohaterów festiwalu.

- W tym roku wybieraliśmy spektakle konkursowe spośród 22 nadesłanych propozycji, kierując się oczywiście jakością zgłoszonych spektakli. Dominują monodramy, ale staraliśmy się dobrać możliwie szerokie spektrum, począwszy od sztuk autorskich, przez adaptacje, po propozycje poetyckie. Program jest bardzo napięty, dlatego w tym roku nie będzie, niestety, spotkań po prezentacjach festiwalowych - mówi Marek Brand, koordynator festiwalu.
Festiwal otworzy premiera przedstawienia "Zioło Miłość #766" autorstwa i reżyserii Rity Jankowskiej ze Stowarzyszenia Zróbmy Sztukę. Reżyserka wspólnie z autorką muzyki Agnieszką Szydłowską, zainspirowane zostały historią botanika Szymona Seredyńskiego (twórcy jednego z najznamienitszych Herbarzy w XVI-wiecznej Europie) oraz królewny Anny Wazówny, która na wydanie jego dzieła poświęciła wszystkie swoje klejnoty. Prezentacja powstała w ramach Nagrody Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszego reżysera Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko 2018 i pokazana zostanie poza konkursem. Spektakl zobaczyć można 15 listopada o godz. 17 w Starej Aptece Teatru Wybrzeże.

Po nim zobaczyć będzie można cztery propozycje konkursowe. Na początek czekają nas "Harce kupidynowe czyli niecne morsztyny" Teatru Gdynia Główna, inspirowane poezją barokową w reżyserii Idy Bocian. Trzeba jednak przygotować się na ostry, pełen wulgaryzmów język, wywiedziony z twórczości Jana Andrzeja Morsztyna i spektakl oparty na polskiej literaturze erotycznej z czasów baroku. Przedstawienie zagrane zostanie 15 listopada o godz. 18:30 w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże.

Kolejne trzy propozycje zobaczymy w Trójmieście po raz pierwszy. "Dzisiaj wyjeżdżam" Teatru "U Przyjaciół" z Poznania w reżyserii Moniki Chudej (15.11, godz. 19:30, Stara Apteka) to spektakl na podstawie utworów Brunona Jasieńskiego: "Nogi Izoldy Morgan" oraz "Pieśń o głodzie". "Stworzę wam sztukę nową, sztukę czarnych miast. Będzie mocna jak wódka i dobra jak piernik. Zdziwicie się, że tyle jest na niebie gwiazd, których żaden wam przedtem nie odkrył Kopernik." - pisał jeden z najsłynniejszych polskich futurystów.

Po nim (15.11, godz. 20:30, Czarna Sala) zobaczymy kolejny monodram - "Pudełko zapałek" Teatru STP z Torunia w wykonaniu Małgorzaty Chojnowskiej-Wiśniewskiej, który wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski. Spektakl dotyka tematu przemocy i jej skutków - to monolog kobiety, której 9-letnia córka zginęła jako przypadkowa ofiara ulicznej strzelaniny z rąk młodocianych przestępców.

Na koniec pierwszego dnia Windowiska (15.11, godz. 21:30 na scenie Stara Apteka) wystąpi znany i wielokrotnie doceniany także na tej imprezie Teatr Krzyk z Maszewa ze spektaklem "Hej, Ty" w reżyserii Marka Kościółka. Na scenie znajdują się dwie dziewczyny, które wykonają impresję teatralną o tym, co się dzieje, kiedy świat wiruje i pędzi, a my wkraczamy w dorosłość. Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Z własnym bagażem doświadczeń, rodziną, relacjami i marzeniami, chociaż czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i przeżyć bywają zapamiętane i ważne.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się od spektaklu "Złota rybka przed 40-tką" według koncepcji i wykonania Magdaleny Bochan Jachimek (wcześniej anonsowano w tym terminie spektakl "Bez przesady", ale został odwołany). W przedstawieniu ujrzymy lustrzane odbicie rzeczywistości - tego, co się stanie, gdy pozamieniamy miejscami role kobiet i mężczyzn? Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich? Na te kwestie odpowiedź poznamy 16 listopada o godz. 15 (scena Stara Apteka).

Półtorej godziny później na Czarnej Sali (16.11, godz. 16:30) wystąpi Teatr Performatywny ASP w Gdańsku ze spektaklem "Outsider" w reżyserii Marzeny Wojciechowskiej-Orszulak (16.11, godz. 17:30, Stara Apteka). Z kolei po nim warszawska Kompania Teatralna Mamro zaprezentuje "Eksperyment" w reżyserii Grzegorza Reszki. Spektakl opowiada o fundamentalnych zasadach i regułach, których w teatrze zmieniać nie wolno - a może tylko tak nam się wydaje?

Komediodramat "Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności" w wykonaniu trójmiejskiego Ach Teatru Trójkąt (7. Piętro) w reżyserii Mariusza Babickiego pozwoli poznać talent Joanny Pasternak i jej punkt widzenia zawodu aktorki wkrótce po otrzymaniu dyplomu. Przedstawienie zobaczymy 16 listopada o godz. 18:30 w Czarnej Sali.

Jak było rok temu. Relacja z Windowiska


Ostatnią propozycją konkursową będzie "Podejdź bliżej" Teatru (nie)obecnego z Wrocławia w reżyserii Moniki Czajkowskiej (16.11, godz. 19:30, Stara Apteka). Dwójka bohaterów - ONA i ON - stanowią swoistego rodzaju soczewki skupiające w sobie zjawisko niespełnienia, a różne historie miłosne składają się w opowieść o naszych pragnieniach i marzeniach. Spektakl jest próbą zrozumienia fenomenu zakochania i pożądania. Na deser, poza konkursem, widzowie zobaczą "Podróż do Buenos Aires" Teatru BOTO w wykonaniu Sylwii Góry-Weber (16.11, godz. 20:45, Czarna Sala).

Bilet na pojedynczy spektakl konkursowy kosztuje 10 zł. Koszt karnetu całodniowego wynosi 30 zł. Natomiast wstęp na spektakle gościnne to koszt 15 zł.