Teatralne nowości online. Co, gdzie, kiedy?

19 marca 2020, 11:20
Łukasz Rudziński
aktualizacja:19:13 (20 marca 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Teatr znów przenosi się do sieci. Spektakle i wydarzenia w Trójmieście

Kultura po szoku, jakim było zamknięcie instytucji kultury, dostosowuje się do nowych okoliczności. W najbliższym czasie czeka nas kilka premier online lub unikalnych teatralnych wydarzeń, dostępnych w internecie. Zobacz, jakie teatralne atrakcje czekają nas w najbliższym czasie w Trójmieście i poza nim.Zobacz imprezy online w najbliższym czasieAktualizacja, piątek 20 marca, godz. 19:13

Jednak nastąpiła zmiana w planach Teatru Wybrzeże - dziś o godz. 21 zobaczyć można spektakl "Ruscy" w reż. Adama Orzechowskiego.

"Zaczynamy dzisiaj o godzinie 21.00. Jako pierwszy w naszym cyklu zaprezentujemy spektakl RUSCY Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z przyczyn technicznych emisja BLASZANEGO BĘBENKA została odwołana. Wkrótce poinformujemy Państwa o kolejnych spektaklach Teatru Wybrzeże prezentowanych w ramach cyklu Teatr online!" - informuje Teatr Wybrzeże. Spektakl oglądać można do soboty 21 marca, do godz. 21.

Aktualizacja, piątek 20 marca, godz. 14:40

Do teatrów prezentujących swój dorobek w sieci właśnie dołączył Teatr Wybrzeże,który uruchamia cykl "Teatr online". Już w piątek 20 marca od godz. 19 przez najbliższe 24 godziny oglądać można "Blaszany bębenek" Güntera Grassa w reżyserii Adama Nalepy, zaś w niedzielę od godz. 23 czeka chętnych jednorazowy pokaz "Amatorek" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. W przyszłym tygodniu pojawią się kolejne tytuły Teatru Wybrzeże - "Ruscy" i "Trojanki".

Z kolei w niedzielę 22 marca w serwisie YouTube zobaczyć będzie można operę "Czarodziejska góra" Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry, wyprodukowaną przez Malta Festival Poznań 2015.

Terminy i linki projekcji znajdują się na dole w ramce.

Aktualizacja, piątek 20 marca, godz. 12:30

W sieci dostępnych jest coraz więcej spektakli. Nasze zestawienie zaktualizowaliśmy o przedstawienia Teatru Ludowego w Krakowie, który rusza z repertuarem w sieci. Jako pierwszy dwukrotnie wyemitowany zostanie muzyczno-plastyczny spektakl "Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego" (w sobotę 21 marca i w środę 25 marca). Warto też odwiedzić warszawski Teatr Syrena online, który do niedzieli 22 marca udostępnia spektakl muzyczny "BEM. Powrót Człowieka-Armaty", przygotowany z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Pożarem z Burdelu (premierę w sieci miał 19 marca, dostępny online jest do 22 marca włącznie).

Również Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie zaczął udostępniać swoje przedstawienia dla dzieci. Jako pierwszy do sieci (do niedzieli 22 marca włącznie) trafił "Koziołek kręciołek" w reż. Bogusława Byrskiego. Nowe przedstawienia prezentowane online w sobotę 21 marca i niedzielę 22 marca zapowiedział Kutnowski Dom Kultury w Kutnie (będzie to "Król Bul" Teatru Puszek - 21 marca, dla dzieci oraz "Ożenek.pl" Teatru "Czemu nie?" - 22 marca, dla dorosłych).

Wszystkie terminy i linki projekcji znajdują się na dole w ramce.

Trójmiejskie nowości w internecieW reakcji na brak możliwości grania przed publicznością Teatr Komedii Valldal udostępnił w całości autorski musical "Wikingowie. Musical nieletni" Szymona Jachimka w reżyserii Tomasza Valladala Czarneckiego. "Reżyser, mając wszystkie elementy, zadbał o niezbędną dynamikę spektaklu i energię młodych wykonawców. Niektóre z nich wsparte są świetnymi tekstami piosenek (z czego zwłaszcza "Złote jabłko" budzi duże uznanie z powodu świetnej aranżacji). Właśnie wtedy z pełną mocą ma szansę wybrzmieć przesłanie spektaklu - to nie rzeczy, które gromadzimy, nas wzbogacają, tylko ludzie, z którymi żyjemy" - pisaliśmy w recenzji spektaklu.

Zobacz spektakl "Winkingowie. Musical nieletni" online

Z kolei Teatr Gdynia Główna dzięki inicjatywie Gdyni Kulturalnej zarejestrował spektakl "Dzielny kapitan Ahab" inspirowany "Moby Dickiem" Hermana Malville`a w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego. "Przez cały czas dużo się dzieje. Zdarzenie goni zdarzenie, spektakl ma duże tempo i przyciąga uwagę dzieci chociaż początkowo brakuje mu nieco dramaturgii. Prosty, klarowny przekaz (poparty proekologicznym przesłaniem) bez trudu trafi do dzieci" - pisaliśmy w recenzji przedstawienia.

Zobacz spektakl "Dzielny kapitan Ahab" online

W przyszły weekend czeka nas nie lada gratka, bo Konsulat Kultury planuje premierę online spektaklu "Zacznijmy jeszcze raz" autorstwa Aleksandry Wolf w reżyserii Tomasza Sapryka. Więcej informacji wkrótce.

Premiery i transmisje teatralne online w PolsceNiektóre teatry szybko otrząsnęły się po zamknięciu ich budynków i coraz śmielej radzą sobie w internecie. Teatr Powszechny w Warszawie do 20 marca włącznie udostępnił eksperymentalny spektakl "Minimum" w reżyserii Michała Salwińskiego. To pierwsze z wielu działań online planowanych przez Teatr Powszechny.

Zobacz spektakl "Minimum" online, Teatr Powszechny w Warszawie (dostępny do 20 marca)

Z kolei Teatr Nowy Poznaniu jako pierwszy (już 12 marca) przeprowadził transmisję swojego najnowszego spektaklu muzycznego "Stan podgorączkowy. Bibobit/Osiecka", stworzonego na bazie koncertu finałowego 22. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej", którego etap warsztatowy odbywa się w Teatrze Atelier w Sopocie. Za teksty Agnieszki Osieckiej wziął się zespół Bibobit i aktorki Teatru Nowego, wsparci przez kwartet smyczkowy. Całość wyreżyserował Piotr Kruszczyński.

Zobacz spektakl "Stan podgorączkowy. Bibobit/Osiecka", Teatr Nowy w Poznaniu (rejestracja spektaklu od 47 minuty materiału)

Natomiast Teatr Polski w Bydgoszczy przypomina spektakle, które wyprodukowane zostały przez ten teatr w latach 2007-2017. Oglądać można "Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Pawła Łysaka oraz "Witaj/Żegnaj" na podstawie tekstu Susan-Lori Parks w reżyserii Jana Klaty.

Zobacz spektakl "Sprawa Dantona" online, Teatr Polski w Bydgoszczy

Zobacz spektakl "Witaj/Żegnaj" online, Teatr Polski w Bydgoszczy

Co nowego w najbliższych dniach?Coraz częściej pojawiają się też zapowiedzi premier teatralnych online. W piątek, 20 marca, zobaczyć będzie można premierę online świetnego monodramu "Zapiski oficera Armii Czerwonej" z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Z kolei w sobotę, 21 marca, odbędzie się najbardziej wyczekiwana premiera tygodnia - jednorazowo wyemitowany zostanie wielokrotnie nagradzany spektakl "Cząstki kobiety" Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa.

Do akcji prezentowania spektakli bez wychodzenia z domu włącza się również Teatr Nowy im. Witkacego w Słupsku. W sobotę, 21 marca, zaprezentowany zostanie pierwszy z tytułów online - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Spektakl dostępny będzie po premierze przez 24 godziny.

Według podobnej zasady co Teatr Nowy w Słupsku działać mają prezentacje online spektakli Teatru Nowego Proxima w Krakowie - po premierze online tytuł dla dorosłych dostępny będzie w internecie przez kolejne 36 godzin. W repertuarze prawdziwe hity, jak "Lubiewo", "Wysocki. Powrót do ZSRR", "Murzyni we Florencji", "Macabra Dolorosa" oraz spektakle familijne (dostępne przez trzy kolejne dni po premierze).

Jako pierwsze zaprezentowane zostanie słynne "Lubiewo" według tekstu Michała Witkowskiego w reżyserii Piotra Siekluckiego (piątek, 20 marca). Zaś w niedzielę krakowski teatr pokaże spektakl dla dzieci - "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy w reżyserii Piotra Siekluckiego. Teatr prosi w zamian o dobrowolne datki jako wsparcie w formie "darowizny na cele statutowe", które "przeznaczone zostaną dla młodych aktorów bezetatowych i bezetatowej obsługi technicznej teatru".

W najbliższym czasie będzie można zobaczyć przez internet spektakle Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wśród zapowiadanych niebawem premier w internecie znajdzie się m.in. tryptyk Mai Kleczewskiej ("Dybuk" - prezentowany online już we wtorek 24 marca, "Golem" i "Berek") czy "Proszę bardzo" w reż. Wiktora Rubina. Swoją ramówkę, w której poniedziałki mają być poświęcone teatrowi, przygotowuje Nowy Teatr w Warszawie.

Spektakle, które zobaczysz, nie wychodząc z domu


Udostępnione zostaną również transmisje spektakli dla dzieci. Zobaczyć można Kutnowski Dom Kultury w Kutnie - już 19 marca odbędzie się retransmisja online spektaklu "Lis Przechera" Teatr Puszek Kutnowskiego Domu Kultury, a w sobotę 21 marca KDK pokaże retransmisję bajki muzycznej "Król Bul". Z kolei "Bajki Pana Brzechwy" w piątek, 20 marca, zagra Teatr Rozmaitości Gwitajcie ze Szczecina.

Nadchodzące wydarzenia teatralne online:

Czwartek, 19 marca, godz. 18:05 - "Lis Przechera" online, Teatr Puszek Kutnowskiego Domu Kultury - DLA DZIECI;

Czwartek, 19 marca, godz. 19 - "BEM. Powrót Człowieka-Armaty" Teatru Syrena w Warszawie, Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Pożaru w Burdelu (dostępny do niedzieli 22 marca, do godz. 23:30);

Piątek, 20 marca, godz. 9:30 - "Koziołek kręciołek" online, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie (spektakl dostępny online do niedzieli 22 marca, do godz. 22) - DLA DZIECI;

Piątek, 20 marca, godz. 17 - "Bajki Pana Brzechwy" online, Teatr Rozmaitości Gwitajcie w Szczecinie - DLA DZIECI;

Piątek, 20 marca, godz. 19 - "Blaszany bębenek" online, Teatr Wybrzeże - ODWOŁANE;

Piątek, 20 marca, godz. 19:15 - "Lubiewo" online, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (dostępny do środy 25 marca, do godz. 20);

Piątek, 20 marca, godz. 20 - "Zapiski oficera Armii Czerwonej" online, Teatr Dramatyczny w Białymstoku;

Piątek, 20 marca, godz. 21 - "Ruscy" online, Teatr Wybrzeże (spektakl dostępny do soboty 21.03, godz. 21);

Sobota, 21 marca, godz. 18:05 - "Król Bul" online, Teatr Puszek Kutnowskiego Domu Kultury - DLA DZIECI;

Sobota, 21 marca, godz. 19 - "Cząstki kobiety" online, TR Warszawa;

Sobota, 21 marca, godz. 19 i środa 25 marca, godz. 19 - "Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego" online, Teatr Ludowy w Krakowie (spektakl dostępny do godz. 23 w dniu emisji);

Sobota, 21 marca, godz. 20 - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" online, Nowy Teatr w Słupsku (dostępny do środy 25.03, do godz. 20);

Niedziela, 22 marca, godz. 11 - "Akademia Pana Kleksa" online, Teatr Nowy Proxima w Krakowie (dostępny do środy, 25 marca, do godz. 19) - DLA DZIECI;

Niedziela, 22 marca, godz. 13 - "Nancy. Wywiad" online, Nowy Teatr w Warszawie (dostępny do poniedziałku 23 marca, do godz. 23:59);

Niedziela, 22 marca, godz. 20:05 - "Ożenek.pl" online, Teatr "Czemu nie?" w Kutnie;

Niedziela, 22 marca, godz. 20 - "Czarodziejska góra" online, Malta Festival 2015 w Poznaniu / Nowy Teatr w Warszawie;

Niedziela, 22 marca, godz. 23 - "Amatorki" online, Teatr Wybrzeże - ODWOŁANE;

Wtorek, 24 marca, godz. 19 - "Dybuk" online, Teatr Żydowski w Warszawie.