Teatralny kwiecień: słynny naukowiec, czarownice i greckie mity

3 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Łukasz Rudziński

To będzie pracowity miesiąc na trójmiejskich scenach. Miniatura, Miejski, Wybrzeże i Scena SAM przygotowują premiery. W kwietniu czekają nas też dwa ciekawe festiwale.Pierwszy swą ostatnią przed wakacjami premierę zaprezentuje Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku. "Fahrenheit" - adaptacja powieści "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" Anny Czerwińskiej-Rydel - przybliża słynnego naukowca i wynalazcę, któremu zawdzięczamy m.in. termometr rtęciowy i skalę Fahrenheita. Premiera spektaklu reżyserowanego przez Michała Derlatkę w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 17.

Na Scenie SAM w Centrum Kultury w Gdyni zobaczymy "Maszynerię Mitu" w reżyserii Tomasza Podsiadłego. To spektakl oparty o mity greckie. Realizatorzy chcą pokazać, że pozornie odległe nam mityczne historie są tak naprawdę bardzo bliskie. Premiera w piątek, 12 kwietnia o godz. 19 (spektakl przedpremierowo pokazywany będzie 11 kwietnia).

- Lekcje języka polskiego z coroczną powtórką Parandowskiego oraz niezwykle popularne w ostatnich latach filmy przygodowe oparte na historiach bogów i herosów sprawiły, że społeczeństwo identyfikuje się kulturowo z podaniami śródziemnomorskimi. Mimo iż mitologia grecka wydaje się być współcześnie jedynie historyjkami o bogach i bohaterach, fantastycznych potworach i nadprzyrodzonych zjawiskach, przez wiele stuleci stanowiła podstawowy element tożsamości europejskiej - przypomina Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu.

Na Scenie Teatralnej Żaka zobaczymy "Głód" w choreografii Larysy Grabińskiej. Będzie to taneczno-muzyczno-poetycka historia kobiety, która pragnie dotrzeć do domu, w którym ktoś na nią czeka. Premiera spektaklu realizowanego w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2013 odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 19.

Z kolei Teatr Miejski w Gdyni zaprasza na spektakl "Sammy" w reżyserii kojarzonego raczej z produkcjami filmowymi Andrzeja Mańkowskiego. Zapomniany przez wszystkich muzyk przez hazardowe skłonności ma poważne problemy z mafią. Rozpaczliwie szukając pieniędzy tworzy piosenkę dla swojej dziewczyny i jest przekonany, że będzie to kasowy przebój. Czy tak jest w istocie i czy mafiozi podzielą jego zdanie, przekonamy się w sobotę, 20 kwietnia o godz. 19.

Swoją premierę zaprezentuje również Teatr Wybrzeże. Na Dużej Scenie uznany i sprawdzony w Gdańsku reżyser Adam Nalepa (w Wybrzeżu zrealizował już "Blaszany bębenek", "Kamień" i "Nie-Boską komedię") wystawi "Czarownice z Salem" Arthura Millera - tekst równie istotny dla amerykańskiej dramaturgii co "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa. Sztuka nawiązuje do XVII-wiecznych procesów o czarnoksięstwo, którymi objęto około 80 kobiet i mężczyzn w 1692 w Salem Village i Salem Town w Nowej Anglii (obecnie amerykański stan Massachusetts). Skazano na śmierć 20 osób. Te wydarzenia stanowią pretekst do dyskusji o współczesnym świecie. Pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, niszczącej wszystko i wszystkich, oraz od której nie ma już odwrotu... Premiera w czwartek, 24 kwietnia o godz. 19, chociaż spektakl pokazywany będzie przedpremierowo 13, 14 i 15 kwietnia.

Teatralne atrakcje kwietnia dopełniają dwa przeglądy teatralne. Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" promuje ciągle mało znany, a coraz bardziej popularny gatunek teatru impro (formy improwizacji aktorskich, zależnych od kreatywności widzów i refleksu partnerów na scenie). W imprezie weźmie udział dziewięć grup improwizacyjnych. Festiwal odbędzie się w Teatrze Miniatura w dniach 12-14 kwietnia.

Miesiąc zamyka Festiwal Wybrzeże Sztuki, który zapowiadaliśmy pod koniec marca. Do Trójmiasta przyjedzie sześć spektakli znanych i cenionych twórców teatralnych średniego i młodego pokolenia (m.in. "Ufo. Kontakt" przygotowany przez Iwana Wyrypajewa czy "Paw Królowej" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka). Przegląd potrwa od 22 do 29 kwietnia.

Teatralne atrakcje kwietnia:
7 kwietnia - Fahrenheit, reż. Michał Derlatka, Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku;
12 kwietnia - "Maszyneria Mitu", reż. Tomasz Podsiadły, Scena SAM w Gdyni;
12-14 kwietnia - II Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło", Miejski Teatr "Miniatura";
14 kwietnia - "Głód", chor. Larysa Grabińska, Scena Teatralna Klubu Żak;
20 kwietnia - "Sammy", reż. Andrzej Mańkowski, Teatr Miejski w Gdyni;
22-29 kwietnia - Festiwal Wybrzeże Sztuki, Duża Scena, Malarnia i Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Gdańsku;
24 kwietnia - "Czarownice z Salem", reż. Adam Nalepa, Duża Scena Teatru Wybrzeże.
Czy byłe(a)ś już w tym roku w teatrze?
25%

tak, bywam w teatrach regularnie

28%

tak, zdarzyło mi się raz czy dwa

40%

jeszcze nie, ale mam zamiar to zmienić w najbliższym czasie

7%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 146