Tinder oczami kobiet i upadek muru berlińskiego na Sopot Non-Fiction

20 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński
Festiwal Sopot Non-Fiction dla widzów otworzy bardzo dobry monodram Sylwii Góry-Weber w reżyserii Adama Nalepy "Podróż do Buenos Aires" Teatru BOTO (25 sierpnia w BOTO). Więcej zdjęć (4)

Festiwal Sopot Non-Fiction dla widzów otworzy bardzo dobry monodram Sylwii Góry-Weber w reżyserii Adama Nalepy "Podróż do Buenos Aires" Teatru BOTO (25 sierpnia w BOTO).

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Festiwal Sopot Non-Fiction dla widzów otworzy bardzo dobry monodram Sylwii Góry-Weber w reżyserii Adama Nalepy "Podróż do Buenos Aires" Teatru BOTO (25 sierpnia w BOTO).

fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Sopot Non-Fiction to jedna z ciekawszych imprez w Polsce, skierowanych zarówno do środowiska teatralnego, jak i szerokiej publiczności. Sopocki festiwal skupiony wokół Teatru BOTO i Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże odbędzie się w dniach 24-31 sierpnia. Zobaczymy pięć spektakli oraz efekty prac artystów spotykających się w Sopocie przy wybranych tematach teatru dokumentalnego.Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction odbędzie się już po raz ósmy. Pod koniec sierpnia nad morze zjadą się twórcy teatralni z całej Polski, zamieniając na tydzień Sopot w stolicę teatru dokumentalnego. Podczas rezydencji artystycznej reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy pracują nad projektami teatralnymi, których bazą są reportaże, wywiady, artykuły prasowe i inne materiały dokumentalne. Te warsztatowe działania wieńczy Maraton Non-Fiction - dwudniowy, otwarty dla publiczności pokaz pracy warsztatowej. Często są to projekty, które stanowią zalążek pełnowymiarowego spektaklu. Część z nich ponownie można zobaczyć w kolejnych latach na festiwalu już w formie gotowych przedstawień. Kuratorami festiwalu po raz kolejny są Adam Nalepa, Adam Orzechowski i Roman Pawłowski.

Pełny program Festiwalu Sopot Non-Fiction


- Co roku mamy około 40 zgłoszeń, z których wybieramy siedem tematów opracowywanych w trakcie festiwalu w Sopocie. Tydzień to wbrew pozorom bardzo dużo, bo tutaj mamy czas na teatr bez obowiązków domowych, dzieci czy kota, co na co dzień skutecznie absorbuje uwagę i utrudnia pełne zaangażowanie w projekt. Podczas Non-Fiction jest czas na burzę mózgów, na eksperymenty i poszukiwania, na wielogodzinne rozmowy o sztuce i opracowywanych tematach oraz na próby. Każdy wie, po co tutaj przyjeżdża i często wyjeżdża stąd już z przemyślaną koncepcją, ze świadomością kierunku, w którym warto podążać - w dużej mierze dzięki uwagom kolegów i koleżanek oraz widzów Maratonów Non-Fiction, podczas których prezentowany jest obecny stan pracy. Szczególnie cenna dla twórców jest właśnie konfrontacja z publicznością - mówi Adam Nalepa, dyrektor artystyczny festiwalu i jeden z jego kuratorów.
"Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" to oparta na głośnej książce Marcina Wichy produkcja Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zagrana zostanie 27 sierpnia. Więcej zdjęć (4)

"Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" to oparta na głośnej książce Marcina Wichy produkcja Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zagrana zostanie 27 sierpnia.

fot. Dawid Stube

"Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" to oparta na głośnej książce Marcina Wichy produkcja Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże zagrana zostanie 27 sierpnia.

fot. Dawid Stube

W tegorocznej rezydencji weźmie udział około 40 twórców, a otwarte pokazy finałowe odbędą się 30 i 31 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. W tym roku wybrano tematy: "Ostatni dzień lata" w reż. Darii Kubisiak (damskie spojrzenie na aplikację Tinder i to, w jaki sposób realizuje ona autentyczne potrzeby korzystających z niej kobiet), "Koleżanki" w reż. Joanny Drozdy (środowisko polskich homoseksualistów w głębokim PRL-u lat 70. skonfrontowane z obyczajowymi raportami geja, który w tamtym czasie wyjechał za granicę) czy "Upadek muru berlińskiego" w reż. Michała Kurkowskiego (opowieść o burzeniu murów, ścian, ograniczeń i podziałów np. między USA a Meksykiem, Europą a Afryką, prawicą a lewicą, do którego punktem wyjścia jest zbliżająca się 30. rocznica zburzenia muru berlińskiego).

Kolejnym projektem będzie "Zmurzynienie" w reż. Wiktora Bagińskiego (Murzyn jako symbol Innego, rozumianego także jako obszar represjonowanej duchowości). Ponadto Dorota Androsz pracować będzie nad tematem "Kobieta. Ciało wojny, czyli Uryna" (próba zmierzenia się z kwestią obecności kobiet-oprawczyń w czasach wojny oraz o ich ofiarach i wojnie zapisanej w ciałach kobiet. Bezpośrednią inspiracją jest historia Eugenii Pohl - strażniczki i kata w obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi w latach 1942-1945).

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek "Moskwin" zobaczyć będzie można 28 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Więcej zdjęć (4)

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek "Moskwin" zobaczyć będzie można 28 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

fot. Natalia Kabanow

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek "Moskwin" zobaczyć będzie można 28 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

fot. Natalia Kabanow

"Prymatologia" w reż. Maćko Prusaka będzie próbą dotknięcia kwestii ewolucji i archetypowych reakcji, jak stadny sprzeciw wobec gwałtu i przemocy u samic szympansa. Twórcy wykorzystają techniki teatralne, taneczne, lalkowe czy wokalne. Wreszcie "Trzepak" w reż. Wojciecha Urbańskiego ma być formą powrotu do dzieciństwa, wywiedzioną od symbolu młodości - trzepaka, czyli "Disneylandu" z czasów PRL-u, który dziś właściwie stał się bezużyteczny i nie rozpala niczyjej wyobraźni tak, jak przed laty. Efekty pracy nad tymi tematami zobaczymy od godz. 17 w piątek 30 sierpnia i od godz. 13 w sobotę 31 sierpnia na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

Sopot Non-Fiction to jednak nie tylko praca warsztatowa. Co roku zapraszane są spektakle, które powstały jako efekt poprzednich edycji festiwalu oraz przedstawienia autonomiczne, reprezentujące nurt teatru dokumentalnego.

O podróży, której nie było. Recenzja


- Po siedmiu edycjach Festiwalu Sopot Non-Fiction możemy się pochwalić udziałem w procesie przygotowania 35 ukończonych już wydarzeń artystycznych. Wśród nich są spektakle dramatyczne, przedstawienia teatru tańca, performansy czy słuchowiska. To bardzo dobry wynik zważywszy na to, że część projektów nie ma zaplecza instytucjonalnego ani finansowego. Te, które zostały ukończone, staramy się zapraszać do Sopotu, by nasi stali widzowie mogli skonfrontować proces prób z ostatecznym efektem. Co ważne, nie traktujemy ukończenia projektu w kategoriach sukcesu lub porażki, bo każde doświadczenie pracy twórczej jest niezwykle cenne i niekiedy lepiej wstrzymać się z realizacją lub wycofać z tematu na wczesnym etapie pracy, niż brnąć w coś, co niekoniecznie przyniesie dobre skutki - dodaje Adam Nalepa.
Do Sopotu przyjedzie także koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Wrocławskiego Teatru Współczesnego - "Grotowski Non-Fiction" (29 sierpnia). Nad kształtem i formą spektaklu pracowano w Sopocie w 2017 roku. Więcej zdjęć (4)

Do Sopotu przyjedzie także koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Wrocławskiego Teatru Współczesnego - "Grotowski Non-Fiction" (29 sierpnia). Nad kształtem i formą spektaklu pracowano w Sopocie w 2017 roku.

fot. www.teatropole.pl

Do Sopotu przyjedzie także koprodukcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Wrocławskiego Teatru Współczesnego - "Grotowski Non-Fiction" (29 sierpnia). Nad kształtem i formą spektaklu pracowano w Sopocie w 2017 roku.

fot. www.teatropole.pl

Podczas tegorocznej edycji pokazane zostaną trzy przedstawienia, których zalążki można było zobaczyć w Sopocie w poprzednich latach podczas Maratonów Non-Fiction. W ubiegłym roku pracowano nad tematami spektakli "Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" w reżyserii Magdy Szpecht (zobaczymy go na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, 27 sierpnia o godz. 20) i "Moskwin" w reżyserii Leny Frankiewicz (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, 28 sierpnia, godz. 20).

Z kolei dwa lata temu "wykluwał się" w Sopocie "Grotowski Non-Fiction" w reżyserii Katarzyny Kalwat (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, 29 sierpnia, godz. 20). Dodatkowo pokazany zostanie spektakl gospodarza festiwalu, Teatru BOTO "Podróż do Buenos Aires" w reżyserii Adama Nalepy (Teatr BOTO, 25 sierpnia, godz. 20). Będzie także okazja, by zobaczyć przedpremierowy pokaz duetu [Ć/DŹ] "Kończą mi się słowa" (Teatr BOTO, 26 sierpnia, godz. 19).

Wszystkie wydarzenia w Teatrze BOTO


Bilety na wszystkie spektakle Sopot Non-Fiction w dniach 25-29 sierpnia w cenie 35 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe). Wstęp na Maratony Non-Fiction 30 i 31 sierpnia jest wolny.

Opinie (36) 1 zablokowana

 • Druga częśc to bedzie Tinder oczyami Facetów ? (2)

  Czy to działa tylko w jedną strone ?

  • 45 2

  • Tinder oczami facetów kończy się gdy na czubku ich przyrodzenia jest już widoczna para czyichś oczu.

   • 9 27

  • Bo Tinder oczami facetów nie wygląda, chyba że jesteś dobrze zbudowanym chadem bogatych rodziców albo lubisz pisać w próżnię.

   • 11 0

 • (2)

  A kiedy wystawiany będzie spektakl Pretensjonalność i Egzaltacja?

  • 27 2

  • No przecież właśnie o nim piszą

   • 4 0

  • Domyśl się

   • 2 0

 • Na Tinderze nie poznacie wartościowych dziewczyn (2)

  Miałem go chwilę i usunalem. Skutki uboczne są takie że straciłem wiarę że można poznać kogoś naturalnego i fajnego. Ledwo koleżanki z byłej pracy mogłem rozpoznać że zdjęć;) uśmiałem się co nie miara. No chyba że ktoś

  Miałem go chwilę i usunalem. Skutki uboczne są takie że straciłem wiarę że można poznać kogoś naturalnego i fajnego. Ledwo koleżanki z byłej pracy mogłem rozpoznać że zdjęć;) uśmiałem się co nie miara. No chyba że ktoś lubi glupie wyszpachlowane lambadziary jak powypadkowy passat z autokomisu u Mirka pod Starogardem. Przebiegi podejrzewam że też podobne:)

  • 64 6

  • a czego Ty tam szukałeś? nie szuka się zony w burdelu

   • 37 2

  • i żadna nie była zainteresowana? Prawda?

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.