stat

W Gdyni powstanie Konsulat Kultury

22 września 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Rudziński
Najnowszy artukuł na ten temat

Mały Kack: krok do budowy biblioteki i centrum sąsiedzkiego obok szkoły

Wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków budynek na rogu ul. Jana z Kolna i Władysława IV zobacz na mapie Gdyni w Gdyni niebawem stanie się ośrodkiem kultury. Pod nazwą Konsulat Kultury przestrzeń dawnego domu Opieki nad Marynarzami Szwedzkimi i Kościoła Luterańskiego zmieni się w dostępną dla mieszkańców przestrzeń kultury oraz siedzibę Centrum Kultury w Gdyni i Wydziału Kultury gdyńskiego magistratu.O spodziewanym zakupie atrakcyjnego gmachu w centrum Gdyni i planach jego zagospodarowania pisaliśmy już w ubiegłym roku. W najbliższych dniach dojdzie do przekazania pustego od kilku lat budynku na rzecz Centrum Kultury w Gdyni i gdyńskiego Wydziału Kultury, co zapoczątkuje proces adaptacji tej przestrzeni na potrzeby kulturalno-usługowe. Obiekt przejdzie kilkuetapowy remont. W pierwszej kolejności przygotowana zostanie przestrzeń biurowa dla Centrum Kultury oraz dla Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

- Bardzo się cieszymy, że otrzymaliśmy wraz z Wydziałem Kultury UM obiekt na Jana z Kolna 25. Właściwie już w najbliższych dniach, gdy tylko dostaniemy klucze, zamierzamy rozpocząć adaptację pomieszczeń biurowych. Bardzo nam zależy na tym, by możliwie najlepiej przygotować budynek i dostosować do naszych potrzeb zarówno architektonicznie, jak i programowo. Bardzo chciałbym jeszcze w tym roku zorganizować wydarzenie,
podczas którego pokażemy ten obiekt w obecnym stanie. Ma on już roboczą nazwę Konsulat Kultury, ponieważ chcemy uszanować jego tradycję, ale też dołożyć "nasze" - mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.

W najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną przetargi, związane z adaptacją przestrzeni biurowych.

- Jeszcze w tym roku rozpoczniemy procedury przetargowe, później modernizację biur. Realny termin ukończenia prac to początek przyszłego sezonu, czyli wrzesień i październik 2016 roku, kiedy chcemy przenieść, wraz Wydziałem Kultury, do nowego budynku nasze biura. Następnym etapem prac będzie przygotowanie części ogólnodostępnej, służącej mieszkańcom Gdyni jako przestrzeń kulturalna. Na parterze budynku prowadzony będzie lokal gastronomiczny, wspierający naszą działalność kulturalną poprzez małe formy artystyczne, jak spotkania poetyckie czy wernisaże. Na pierwszym piętrze będzie wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralno-konferencyjna na 200 osób, która w krótkim czasie będzie mogła być zaadaptowana w zależności od potrzeb - dodaje dyrektor CK Gdynia
Zmiany te oznaczają wyprowadzkę Centrum Kultury w Gdyni z siedziby przy ul. Łowickiej w Małym Kacku. Jednak nie nastąpi to od razu.

- Scena SAM na razie zostanie w Małym Kacku, póki nie znajdzie się inwestor na to miejsce. Dobrze nam się też współpracuje z Salą Koncertową Portu Gdynia, gdzie zamierzamy prezentować większość spektakli. Już od września grany jest tam spektakl "O co biega?" także dlatego, by przygotować widzów, że Sala Koncertowa to miejsce, gdzie - przynajmniej na razie - chcemy przenieść naszą działalność teatralną w niedalekiej perspektywie - przyznaje Jarosław Wojciechowski.
Budynek przy ul. Jana z Kolna 25 został zaprojektowany przez Stanisława Płoskiego na zlecenie szwedzkiej instytucji Opieka nad Marynarzami Szwedzkimi. Wybudowano go w latach 1935-1936. Niegdyś gromadzili się tu wierni kościoła luterańskiego obrządku szwedzkiego, był tam również konsulat szwedzki (z tym okresem ten budynek jest najlepiej kojarzony) oraz biura, część hotelowa i mieszkanie pastora. Obiekt wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków jako wybitny przykład architektury modernistycznej. W planie zagospodarowania przestrzennego budynek został przeznaczony na funkcje usługowe. Nieruchomość, którą stanowi działka o powierzchni 981 m kw. zabudowana budynkiem o powierzchni całkowitej 1200 m kw. została zakupiona przez miasto za 2,9 mln zł.
Co myślisz o nowej kulturalnej inwestycji Gdyni?
55%

to doskonała wiadomość, Centrum Kultury powinno znajdować się w centrum miasta

22%

inicjatywa mi się podoba, ale z opinią wstrzymam się do jej realizacji

23%

to niepotrzebny wydatek, są ważniejsze potrzeby niż nowa przestrzeń kulturalna

zakończona

łącznie głosów: 163