stat

W Sopocie bez zmian. Granty na projekty kulturalne NGO jak w ubiegłym roku

26 stycznia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński

Dofinansowanie dla organizacji samorządowych w dziedzinie kultury w Sopocie wciąż takie samo. Wprawdzie w Otwartym Konkursie Ofert rozdano 741 tys. 400 zł, czyli o 40 tys. zł mniej niż rok temu, ale pieniądze te trafią do NGO w drugim konkursie. Najhojniej dofinansowano instytucje o profilu teatralnym.Tradycyjnie już listę beneficjentów sopockiego Otwartego Konkursu Ofert na zadania w dziedzinie kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji otwiera Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, prowadzące centrum kultury w Dworku Sierakowskich, na które przeznaczono 300 tys. zł. Specyficzna formuła Dworku uniemożliwia finansowanie go jako instytucji kultury, dlatego widnieje on od kilku lat jako najlepiej dofinansowana inicjatywa kulturalna w Sopocie.

Pełen wykaz dofinansowanych przedsięwzięć znajduje się w sopockim Biuletynie Informacji Publicznej (czwarta pozycja).

- W tym roku przeznaczamy na granty dla organizacji pozarządowych tę samą kwotę, co w ubiegłym roku. Niższa suma już przyznanych dotacji wynika z faktu, że więcej pieniędzy będzie można pozyskać w drugim Otwartym Konkursie Ofert na wiosnę. Jesteśmy konsekwentni. Pewne dyscypliny celowo preferujemy, bo zgodne jest to z polityką miasta i cieszy się dobrym przyjęciem sopocian. Tak jest z teatrem, bo marzy nam się trochę taki Off-Broadway w Sopocie - mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu.
Bez zmian w zestawieniu beneficjentów sopockich grantów jest też na kolejnych pozycjach. Dance [Sic!] Association po raz piąty pozyskało środki na "Spotkania ze Sztuką Tańca", co w rzeczywistości oznacza działalność Sopockiego Teatru Tańca, rezydującego na stałe w Teatrze na Plaży. Stowarzyszenie otrzymało, podobnie jak przed rokiem, 90 tys. zł.

Dofinansowano dwa wnioski Fundacji Teatru Boto na łączną sumę 85 tys. (również tę sumę dotacji z Sopotu Boto otrzymało rok temu). 55 tys. zł to kwota, którą wsparto kolejną odsłonę Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction, zaś 30 tys. zł przeznaczono na nową inicjatywę Boto - Sopockie Spotkania Teatralne "Klitka".

- Przegląd będzie miał formę konkursu małych form teatralnych. Chcemy pokazać w przestrzeni Teatru Boto spektakle teatralne wyprodukowane poza granicami naszego województwa. Czy będzie to jednorazowe, kilkudniowe wydarzenie, czy - tak jak byśmy chcieli - wydarzenie prezentowane u nas cyklicznie w jeden weekend miesiąca przez cały rok, okaże się po ogłoszeniu wyników grantów marszałkowskich i ministerialnych - mówi Monika Górka z Teatru Boto.
Również Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa utrzymało swój status quo - tak jak rok temu miasto przeznaczyło 85 tys. z konkursu grantowego na najciekawszą sopocką imprezę filmową - Sopot Film Festival. Z kolei Fundacja Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej ponownie ma 60 tys. zł na tegoroczne, 24. Lato Teatralne (wnioskowano o dwukrotnie wyższą kwotę), choć trzeba pamiętać, że w budżecie miasta zarezerwowano również 170 tys. zł na Festiwal Kultury Żydowskiej, integralną część Lata Teatralnego Teatru Atelier).

Po 20 tys. zł na swoje przedsięwzięcia pozyskały Kolonia Artystów na Open Source Art. Festival 2017 (wniosek na 136 tys. zł, impreza również dofinansowana jest bezpośrednio z budżetu Sopotu kwotą 60 tys. zł) oraz Fundacja Between.Pomiędzy na ósmą odsłonę Festiwalu Between.Pomiędzy. 15 tys. zł trafiło do Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego na Debaty Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego.

W porównaniu do ubiegłorocznych grantów nie ma wśród wniosków dotacji dla Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego (w ubiegłym roku Fundacja Mondus Cantat otrzymała na niego 40 tys. zł). Wniosek na tę imprezę nie wpłynął do UM Sopot w terminie, ale impreza ta ma szansę na dofinansowanie podczas wiosennego konkursu. W sumie, jak dotąd, Sopot dofinansował 17 inicjatyw artystycznych (na 17 zgłoszonych wniosków wszystkie rozpatrzono pozytywnie), organizowanych przez 15 instytucji.