stat

W końcu jest! Metropolitalna Karta do Kultury

31 grudnia 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Aleksandra Lamek

Od stycznia 2017 roku korzystanie z bibliotek w Trójmieście będzie jeszcze łatwiejsze - a to za sprawą Metropolitalnej Karty do Kultury. Dzięki niej będzie można nie tylko wypożyczać książki aż w 12 różnych placówkach, ale też otrzymać zniżki w rozmaitych instytucjach kultury, klubach i kawiarniach.O pomyśle na "biblioteczne zjednoczenie" Trójmiasta i okolic mówiło się już dawno, a teraz w końcu mieszkańcy doczekają się jego realizacji. Od stycznia 2017 będzie można zaopatrzyć się w kartę umożliwiającą wypożyczanie książek w bibliotekach publicznych nie tylko w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, ale też dziewięciu innych miejscowościach: Redzie, Rumi, Wejherowie, Bolszewie, Luzinie, Pucku, Starogardzie Gdańskim, Trąbkach Wielkich i Bobowie.

To nowość, bo do tej pory taka karta funkcjonowała jedynie na terenie Gdańska. W 2011 roku wprowadziła ją tutejsza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Miała to być forma zachęty do wypożyczania książek w dobie Internetu, a zarazem znak, że biblioteka chce iść z duchem nowych czasów. Udało się, bo już w pierwszym kwartale po wprowadzeniu karty zanotowano wzrost liczby osób korzystających z usług biblioteki o 21 proc.

Teraz Kartę do Kultury wprowadzają także inne placówki, w tym gdyńska.

- To przede wszystkim ułatwienie życia dla wszystkich naszych czytelników, którzy od tej pory nie będą musieli zapisywać się do każdej filii z osobna, bo wystarczy ta jedna elektroniczna karta - mówi Natalia Gromow, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. - Oczywiście, nie zmuszamy nikogo do wymienienia starej karty na nową, ale wiąże się z tym sporo korzyści.
To prawda, bo Metropolitalna Karta do Kultury zapewnia nie tylko wygodę korzystania z bibliotek w Trójmieście, ale także jest przepustką do całej masy zniżek w teatrach, galeriach i kawiarniach. W Gdyni są to m.in. Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Teatr Miejski i Muzyczny. W Gdańsku karta upoważnia do otrzymania zniżki np. w Klubie Żak, Europejskim Centrum Solidarności, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum Hewelianum czy kawiarni W Starym Kadrze. Lista miejsc, które honorują Kartę do Kultury, z roku na rok rośnie.

Metropolitalna Karta do Kultury dostępna będzie od 1 stycznia 2017. Koszt jej wyrobienia to 1 zł.