Walkiria w Gdańsku

15 marca 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
Michał Stąporek
Gwiazdą gdańskich imprez towarzyszących dorocznemu Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena będą Symfonicy Bamberscy, którzy zagrają m.in. pierwszy akt "Walkirii" Ryszarda Wagnera. - Dokąd mieliśmy jechać z Wagnerem jeśli nie w miejsce, gdzie tradycja grania jego muzyki jest najstarsza w kraju? - pyta retorycznie Elżbieta Penderecka, dyrektor festiwalu.

Tegoroczny, jedenasty już Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywa się w pod hasłem "Beethoven. Muzyka i literatura". Wszystkie koncerty - w sumie 30 w pięciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie i Bydgoszczy - prezentować będą muzykę inspirowaną dziełami literackimi. Nie inaczej będzie w Gdańsku, gdzie w sali Filharmonii Bałtyckiej trójmiejscy melomanii będą mogli wysłuchać dwóch koncertów.

We wtorek, 3 kwietnia Symfonicy Bamberscy (Bamberger Symfoniker - Bayerische Staatsphilharmonie) pod dyrekcją Jonathana Notta zagrają najpierw VIII Symfonię F-dur opus 93 Ludwiga van Beethovena, a następnie zaprezentują koncertowe wykonanie pierwszego aktu "Walkirii" Ryszarda Wagnera. W partiach wokalnych wystąpią tenor Thomas Mohr (jako Siegmund), sopran Ricarda Merbeth (Sieglinde) oraz bas Johan Tilli (Hundig).

Dzień później, w środę 4 kwietnia na Ołowiance wystąpi fiński duet: wiolonczelista Arto Noras w asyście pianisty Ralfa Gothoniego, którzy zagrają m.in. wariacje Beethovena na temat arii z "Czarodziejskiego Fletu" Mozarta.

Co zadecydowało o takim doborze repertuaru na gdański wątek festiwalu? - Trudno żebyśmy pojechali z tak doskonałym wykonaniem Wagnera gdzie indziej, niż do Trójmiasta, gdzie tradycja grania jego utworów jest najstarsza w całej Polsce - przekonuje dyrektor Festiwalu Elżbieta Penderecka, nawiązując tym samy do festiwali wagnerowskich organizowanych w sopockiej Operze Leśnej w latach 1922-1939.

- Ci wykonawcy zostali przez nas wybrani całkiem świadomie - dodaje Andrzej Trojanowski z biura Prezydenta Miasta Gdańska. - Choć organizatorzy proponowali nam innych muzyków, dostaliśmy dokładnie to, co chcieliśmy.

Trudno dziwić się sile przebicia naszych samorządowców, skoro zarówno prezydent Gdańska, jak i marszałek województwa złożyli się na gdańskie koncerty (oba urzędy dały po 100 tys. zł).

Bilety na oba koncerty są już w sprzedaży. Bilety na wtorkowy koncert symfoniczny kosztują od 30 do 80 zł, a dla studentów i uczniów szkół muzycznych oraz nauczycieli - 15 zł.

Za wejście na koncert kameralny w środę trzeba będzie zapłacić od 20 do 40 zł, chyba że jest sie studentem lub uczniem szkoły muzycznej, którzy zapłacą jedynie 10 zł.

- Nasza kasa ledwo zipi, dlatego zachęcam wszystkich do kupowania biletów przez internet. Zaoszczędzi to melomanom czasu i fatygi, a nam pozwoli sprawniej organizować tradycyjną sprzedaż - namawia dyrektor Filharmonii Bałtyckiej Roman Perucki.