Warhol, Barbie, parafotografia i podróż do przeszłości. Polecamy wystawy w Trójmieście

4 czerwca 2021, 15:00
Magdalena Raczek
Mamy w tej chwili w Trójmieście prawdziwy wysyp nowych, ciekawych, różnorodnych i naprawdę dobrych wystaw, które warto zobaczyć. Więcej zdjęć (46)

Mamy w tej chwili w Trójmieście prawdziwy wysyp nowych, ciekawych, różnorodnych i naprawdę dobrych wystaw, które warto zobaczyć.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Mamy w tej chwili w Trójmieście prawdziwy wysyp nowych, ciekawych, różnorodnych i naprawdę dobrych wystaw, które warto zobaczyć.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Czerwiec może nie jest najbardziej sprzyjającym miesiącem dla muzeów i galerii sztuki - piękna pogoda, słońce, rozkwitająca wiosna, zbliżające się wakacje, a w tym roku jeszcze dodatkowo luzowanie obostrzeń epidemicznych w gastronomii i rozrywce. Jednak mimo to warto do nich zajrzeć. Mamy w tej chwili w Trójmieście prawdziwy wysyp nowych, ciekawych, różnorodnych i naprawdę dobrych wystaw, które warto zobaczyć. Polecamy najciekawsze z nich.Wystawy w czerwcu w Trójmieście


Wystaw jest sporo i w różnym stylu, każdy znajdzie coś dla siebie - od sztuki abstrakcyjnej, nowoczesnej, przez klasykę sztuki współczesnej z pop-artem na czele, zabytki archeologiczne, a na sztuce dawnej skończywszy. Niektóre z nich będą dostępne jeszcze przez najbliższe miesiące, inne już tylko przez kilka dni. Sprawdźcie kalendarz, aby niczego nie przegapić.

Sztuka pełna niepokoju - Magdalena Beyer w stoczniZaczynamy od ekspozycji, która już się kończy, a którą warto zobaczyć w najbliższy weekend. To wystawa "IDĘ - Magdalena Beyer" w Galeria WL4 Przestrzeń Sztuki - Mleczny Piotr na terenie postoczniowym. Magdalena Beyer to gdyńska artystka, absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, znana z serii niepokojących fotografii pt. "Zabawa", w której za pomocą lalek Barbie stworzyła wizję świata pełnego przemocy, okrucieństwa, samotności i niespełnienia. To swoiste zderzenie świata "cukierkowego", wyidealizowanego, wykreowanego przez media i reklamę z autentycznym życiem, w którym każdy z nas mierzy się z typowymi ludzkimi emocjami i uczuciami. Użyte laleczki, niektóre zdeformowane lub zdekompletowane, przywodzą na myśli sztukę innego wielkiego artysty - Hansa Bellmera. Prace te można oglądać na pierwszym poziomie galerii.

Na drugim poziomie z kolei zaprezentowane są najnowsze prace artystki - to seria wielkoformatowego, abstrakcyjnego malarstwa. Prace zostały połączone w cykle: "Armia Ciała", "Bracia", "Oni", "Oczy", "Narzędzia" i każdy z nich ma jakiś motyw przewodni, np. w serii "Oczy" możemy dostrzec z każdego obrazu spoglądające na nas jakby oczy. Piszę "jakby", ponieważ jest to malarstwo abstrakcyjne i to, co w nim dostrzeżemy, jest bardzo indywidualne. Z kolei cykl "Armia Ciała" nasuwa skojarzenie z rozerwanymi tuszami zwierząt, niczym w rzeźni. Takie niepokojące wrażenia potęguje tutaj dodatkowo przestrzeń hali stoczniowej, surowa i industrialna, nieprzyjazna. Zupełnie inaczej prace te "grałyby" w sterylnych, białych wnętrzach muzealnych. Ciekawe jest także to, że "płótna" te w zasadzie nie są płótnami - artystka wybrała malowanie na transparentnej folii, która dodatkowo daje efekt przebijania światła przez dany obraz, co również potęguje nastrojowość, niepokój i wielowarstwowość tych prac.

Wystawę warto zobaczyć na żywo, jednak jeśli ktoś nie ma takiej możliwości - istnieje opcja wirtualnego zwiedzania tej wystawy. Dla osób chcących dowiedzieć się więcej o artystce i jej pracach polecam Finisaż wystawy Magdalena Beyer. IDĘ | Oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się w przedostatni dzień ekspozycji - w sobotę, 5 czerwca, o godz. 18. Oprowadzanie poprowadzi kuratorka wystawy - Małgorzata Paszylka-Glaza.

Andy Warhol w SopociePrawdziwym wydarzeniem jest obecnie wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie o poważnym tytule: "Od Black Mountain College do Pop Artu. Powojenna sztuka amerykańska i dokumenty z Archiv der Avantgarden". Może nazbyt długa i skomplikowana nazwa tej wystawy odstraszać, jednak nie zrażajcie się i wybierzcie się do Sopotu, bo czeka tam mnóstwo dobrej zabawy. Wystawa prezentuje rozwój sztuki amerykańskiej, której źródła odnajduje się w Black Mountain College - szkole założonej w 1933 roku i kształcącej artystów z różnych dziedzin sztuki według założeń idei siedmiu sztuk wyzwolonych.

Galerie sztuki w Trójmieście


Mówię o tym nie bez kozery, bowiem wśród uczących się tam lub mających związki z tą szkołą artystów znajdują się różni twórcy: muzycy, performerzy, malarze, pisarze, rzeźbiarze i inni reprezentanci sztuki wizualnej w nurtach, tj.: sztuka abstrakcyjna, happening, fluxus, pop-art, minimal art, postminimalizm, sztuka konceptualna, land art. Na wystawie zobaczyć możemy różnorodny i bardzo bogaty miks prac, obiektów i archiwów. Wśród nich znajdują się obrazy, rzeźby, instalacje, szkice architektoniczne, zdjęcia, projekty filmowe, parateatralne i muzyczne, czasopisma, książki, druki, plakaty do wydarzeń, okładki płyt, rekwizyty z happeningów, a nawet jeden neon. Zastosowane tu techniki również są wielorakie: sitodruki, offset, litografie, kolaże itp.

Jest to jednak przede wszystkim niepowtarzalna okazja, by zobaczyć prace gwiazdy pop-artu - Andy'ego Warhola, a wśród nich m.in. projekt okładki legendarnej płyty legendarnego zespołu The Velvet Underground & Nico, sitodruk "Tapeta z krową" czy pracę ze słynną puszką Cambella. Na wystawie przewija się także inne znane skądinąd nazwisko - John Cage. Zobaczymy tu jego niezwykłą maszynę "Mozart Mix" z 1991 roku - to maszyna z 25 taśmami i 5 magnetofonami do ich słuchania. Jest ona uznawana za pierwszą instalację dźwiękową. Ale to niejedyne warte uwagi obiekty na tej arcyciekawej wystawie, którą można oglądać do 3 października. Sprawdźcie to sami.

W matni optycznych złudzeńW PGS w Sopocie warto zostać dłużej i obejrzeć jeszcze co najmniej jedną ekspozycję - mam na myśli wystawę prac i obiektów sztuki parafotograficznej - "Fotomorgana". Jak sugeruje już sam tytuł, mamy tu do czynienia z obiektami z pogranicza fotografii i swoistego złudzenia optycznego (odniesienie do fatamorgany). Tutaj również stworzono ekspozycję niezwykle bogatą, nasyconą obiektami wykonanymi w przeróżnych technikach i formach wypowiedzi artystycznych, tj.: scenografia, instalacja artystyczna, rekonstrukcja, assamblage, performance, malarstwo fotorealistyczne i iluzoryczne, rysunki oraz prace hiperrealistyczne. Centralną część ekspozycji stanowi fragment zburzonej kamienicy.

Przeczytaj także: Bez tłumów i bez kolejek. Tegoroczny Weekend Muzeów za nami

Wystawa ta jest zaproszeniem widza do gry w skojarzenia i wyprawą szlakiem wizualnych złudzeń. Czasem coś widoczne jest tylko pod konkretnym kątem, a coś innego widzimy, gdy przyjrzymy się danej pracy dłużej. Ton całości nadał kurator i artysta (obecny też na wystawie) - Robert Kuśmirowski, znany z prac opartych na rekonstrukcji i kopiowaniu starych przedmiotów, dokumentów i fotografii, a także z zamiłowania do kolekcjonerstwa. Nazywany genialnym imitatorem, fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości, artysta ten odwołuje się do pamięci oraz historii, podejmując wątek przemijania. Jego instalację "m2/maison minière" można było do niedawna zobaczyć w Muzeum Emigracji w Gdyni. "Fotomorgana" czynna do 15 sierpnia. Koniecznie zajrzyjcie do wysuwanych szufladek.

Gra Oskara Zięty z odbiciamiZ Sopotu przenosimy się do Gdańska, gdzie również znajdziemy zaproszenie do swoistej gry z iluzją od innego znakomitego polskiego artysty. Oskar Zięta - bo o nim mowa - stworzył rzecz niezwykłą. We wnętrzach dwóch oddziałów Muzeum Gdańska umieścił swoje futurystyczne, hipernowoczesne obiekty wykonane ze stali, aluminium i miedzi. Tak powstała wystawa "W głębi odbicia", która jest w zasadzie instalacją. Historyczne, zabytkowe wnętrza Dworu Artusa i Domu Uphagena pozostały niezmienione, natomiast w ich przestrzeni słynny architekt i projektant umieścił zaprojektowane przez siebie meble, obiekty i dekoracje. Wśród nich zajdziemy lśniące krzesła, stoły i rzeźby przypominające dmuchane baloniki. To niesamowite połączenie tradycji i nowoczesności wywołuje zaskakujący efekt. Przede wszystkim jednak widz musi podjąć tę grę i odszukać te "obce" elementy. Gdy je odnajdzie, z zaskoczeniem odkryje, że nie ma w nich elementu obcości, wręcz przeciwnie - zdają się one żyć w tych wnętrzach swoim życiem, jakby zawsze tam były. Wystawę można oglądać do 28 listopada.

Muzea w Trójmieście


Powrót do dawnego Gdańska w dwóch wydaniachPo tej dużej dawce sztuki nowoczesnej i współczesnej pora na coś dla koneserów sztuki dawnej i powrót do przeszłości. Proponuję dwie odsłony podróży do dawnego Gdańska. Pierwsza z nich ma miejsce przy ulicy Toruńskiej. W połowie maja, po kilkunastomiesięcznym zamknięciu spowodowanym remontem, swoje podwoje otworzył Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, w którym zainaugurowano nową wystawę stałą "Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki". Zaprezentowane na niej dzieła - ponad 300 obiektów z różnych dziedzin sztuki i rzemiosła artystycznego - pochodzą od XIII wieku do drugiej połowy XVIII wieku. Artefakty uporządkowano zgodnie z funkcją, jaką pełniły bądź jaką przedstawiają. Wystawa podzielona została na trzy odrębne i wyraziste strefy, które zaznaczono kolorem ścian w pomieszczeniach (fiolet i granat, zieleń, żółcień i biel). W pierwszej z nich podziwiać można sztukę kościelną, w drugiej - dzieła związane z działalnością publiczną dawnych gdańszczan, a w trzeciej - prywatną, związaną z domostwem i rodziną.

Przeczytaj także: Wyjątkowa wystawa malarstwa holenderskiego i flamandzkiego w Ergo Hestii

Wśród dzieł, jakie zobaczymy na tej wystawie, warto zwrócić uwagę na portrety gdańskich uczonych, popiersie Jana Heweliusza, obrazy Andreasa Stecha, w tym jego słynną "Martwą naturę z wiewiórką", ryciny Jeremiasza Falcka, a także portrety Franza Kesslera - nowy nabytek muzeum. Przy okazji odwiedzin w tym oddziale MN warto również zajrzeć do niedostępnego przez wiele lat klasztornego wirydarza, nowej przestrzeni do odpoczynku, a także przespacerować się pięknymi klasztornymi krużgankami do trzech sali wystawowych: cyny, złotnictwa i ceramiki dawnej.

Druga podróż do przeszłościNa koniec - druga podróż do przeszłości i dawnego Gdańska. Zachęcam do odwiedzenia otwartego po długiej przerwie Spichlerza "Błękitny Baranek", funkcjonującego jako oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ten wyjątkowy obiekt, zabytkowy spichlerz pochodzący z XVI wieku, można już zwiedzać i oglądać przygotowane w nim ekspozycje archeologiczne. Jedną z atrakcji jest mała salka kinowa, gdzie wyświetlana jest projekcja, dzięki której możemy również poznać historię spichlerzy oraz tego dokładnie budynku. Jest to część wystawy "Wyspa Spichrzów w Gdańsku".

Przeczytaj także: Spichlerz Błękitny Baranek wraca po 5 latach przerwy

Wystawy ulokowano na dwóch poziomach spichlerza. Zwiedzanie rozpoczyna się od ekspozycji "Miasto pod miastem", która jest swoistym wprowadzeniem do tematu i w świat archeologii, pokazująca pracę archeologów podczas badań wykopaliskowych oraz w muzeum. Można się z niej dowiedzieć, jak naukowcy zrekonstruowali warunki życia i wygląd dawnych gdańszczan. Wystawę dopełniają prezentacje multimedialne.

Z kolei "Gdańsk w świecie Hanzy" ukazuje najciekawsze zabytki odkryte przez archeologów, artefakty obrazujące potęgę handlową Gdańska. Przybliżają one życie codzienne dawnych gdańszczan, od późnego średniowiecza do XIX wieku. W gablotach zobaczymy monety, biżuterię, naczynia i sztućce, buty, paski, rękawice oraz najróżniejsze przedmioty codziennego użytku, zabytkowe zabawki, plakietki (odznaki) pielgrzymie. Liczba tych obiektów i ich bogactwo są imponujące, choć nie każdemu przypadnie do gustu tradycyjne oglądanie obiektów w gablotach. Swego rodzaju urozmaiceniem są zainstalowane lupy powiększające, dzięki którym możemy obejrzeć detale. W mniejszej sali znajduje się część wystawy poświęcona zdrowiu i higienie w dawnym Gdańsku. Można tu obejrzeć animowany film o rozwoju gdańskiej medycyny, dawnych szpitalach oraz o sposobach radzenia sobie z chorobami i epidemiami, które nawiedzały miasto (cholera, ospa i inne).

Najciekawsza jednak jest chyba "Średniowieczna uliczka hanzeatycka", która pozwala przenieść się w czasie do Gdańska sprzed 700 lat. Na zrekonstruowanej uliczce zobaczyć można dawnych gdańszczan w strojach z epoki: bednarza, cyrulika, szewca, kowala, kupca. Można zajrzeć do ich domów, kramów i warsztatów, odwiedzić karczmę oraz łaźnię. Dzięki zastosowaniu subtelnego oświetlenia stworzono ciekawy nastrój, a odgłosy średniowiecznej ulicy potęgują wrażenie odbycia podróży w czasie. Osobom, które nie mogą odwiedzić muzeum, polecam wirtualne zwiedzanie.

Muzeum niedostępne, czyli łyżka dziegciu na koniecW tej beczce miodu pora teraz na małą łyżkę dziegciu. Oczywiście to tylko wybrane wystawy, które można w tej chwili obejrzeć w Trójmieście. Niektórych z nich niestety jednak nie udało mi się zobaczyć. To już kolejny raz nie weszłam na wystawy do Ratusza Głównego Miasta, bynajmniej nie z powodu żadnych uroczystości. Ten, podobnie jak wszystkie inne oddziały Muzeum Gdańska, jest czynny codziennie (z wyjątkiem wtorków) w godzinach 10-16. Co gorsza, dokładnie o godzinie 15:15 jest zamykany (sprawdzone z autopsji), bo zamykana jest kasa biletowa.

Wiele lat temu przetaczała się przez opinię publiczną debata bodajże wokół Muzeum Narodowego w Warszawie na temat tego, w jakich godzinach powinno być otwarte muzeum i instytucje kultury w ogóle. Bo przecież nie w godzinach biurowych. Muzeum to nie urząd, a odwiedzający go nie zawsze mają czas i ochotę przychodzić w weekend. A nawet jeśli, to niech będzie czynne tylko w weekend w takim razie, ale do 20, a nie do 16. Muzeum Gdańska - wizytówka miasta - jest jedynym w Trójmieście, które ma tak kuriozalne godziny otwarcia. Chciałabym zapytać w tym miejscu: dla kogo zatem jest to muzeum? Dla niepracujących emerytów i wycieczek szkolnych?

Opinie (17) 1 zablokowana

 • Andy Warhol, Edgar Hoover, Rutger Hower, Sidney Polak, Stanley Kubrick, Nuno Gomes... tak to były czasy

  ich nieoceniona twórczość bezsprzecznie wpłynęła na rozwój wizji nowego świata i dała podwaliny filarom współczesnych sztuki ale i technologii o czym nie wszyscy pamiętają. Ja ich podziwiam.

  • 9 6

 • (3)

  Skoro pani dziennikarz jednak odwiedziła Dwór Artusa i Dom Uphagena, to nie może napisać, że nie dostała się do Muzeum Gdańska. To nielogiczne.

  • 3 4

  • (2)

   Podczas Weekendu Muzeów odbiłem się od wrót Ratusza o godzinie 15.20, bo zamykali. Razem z grupką innych chętnych. Poszliśmy więc do Dworu Artusa, gdzie nas wpuścili, choć też zamykali o 16.

   • 0 2

   • No, też byłem na weekendzie muzeów - ale wcześniej się przygotowałem. Informacje o godzinach otwarcia i zamknięcia są zamieszczone przed budynkami oraz w internecie. Ratusz jest większy, zwiedza się go dłużej, dlatego

    No, też byłem na weekendzie muzeów - ale wcześniej się przygotowałem. Informacje o godzinach otwarcia i zamknięcia są zamieszczone przed budynkami oraz w internecie. Ratusz jest większy, zwiedza się go dłużej, dlatego ostatnia sprzedaż biletów jest policzona na ostatni czas zwiedzania. Dwór Artusa jest mniejszy i też sprzedają bilety na czas niezbędny do zwiedzania.

    • 1 1

   • w dobie internetu można sprawdzić godziny otwarcia, pomaga to unikać przykrych niespodzianek typu "odbicie od wrót". ewentualnie można też czytać tabliczki na drzwiach, które wyraźnie wskazują, że kasa w ratuszu jest

    w dobie internetu można sprawdzić godziny otwarcia, pomaga to unikać przykrych niespodzianek typu "odbicie od wrót". ewentualnie można też czytać tabliczki na drzwiach, które wyraźnie wskazują, że kasa w ratuszu jest zamykana 45 minut przed zamknięciem obiektu, a kasa w dworze już tylko na pół godziny przed zamknięciem. a teraz pogłówkuj czym może to być podyktowane ;)

    • 2 1

 • Wystawa "Idę" oraz "Barbie" rewelacyjne!

  Ostatnio udało nam się także porozmawiać ze wspaniałym autorem rzeźb na stoczni - z panem Czeslawem Podlesnym. Wspaniały człowiek z pasją.

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.