Pierwszy wernisaż Nomus przyciągnął tłumy

2 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Justyna Michalkiewicz-Waloszek

"Nomus. Kolekcja w budowie" to zapowiedź Nowego Muzeum Sztuki, które w listopadzie 2020 roku rozpocznie działania w odnowionym budynku przy ulicy Stefana Jaracza 12 zobacz na mapie Gdańska. Muzeum, m.in. dzięki pomocy Gdańska systematycznie powiększa swoje zbiory. Część kolekcji zaprezentowano podczas wernisażu w Zielonej Bramie. Zainteresowanie wystawą było tak duże, że początkowo nie wszyscy goście zmieścili się do sali. Prace można oglądać do 13 października.Wydarzenie zapowiadaliśmy w Kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10.

Nomus Nowe Muzeum Sztuki to projekt oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, zajmującego się sztuką współczesną XX i XXI wieku. Od kiedy w 2015 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o jego utworzeniu, wzbudza dużo emocji. Kontrowersje związane są chociażby z zakupem niektórych eksponatów, takich jak "Rydwan" za 150 tys. zł, o którym pisaliśmy kilkukrotnie na naszym portalu

- Kontrowersje nie szkodzą, bo sztuka jest po to, żeby stawić nam wyzwania i żeby zmieniać to, czego się po niej spodziewamy. Jeżeli ktoś myśli, że rydwan nie może być sztuką, to właśnie teraz się o tym dowiaduje - mówiła Aneta Szyłak, pełnomocniczka ds. powstania nowego muzeum. 
Podczas wernisażu "Nomus. Kolekcja w budowie" "Rydwanu" nie było, ponieważ jego wniesienie przez niewielkie drzwi oddziału w Zielonej Bramie byłoby problematyczne, ale różnorodność zebranych na dwóch piętrach zbiorów z pewnością zaprezentowała namiastkę tego, co będziemy mogli oglądać w nowej placówce na terenach stoczniowych. 

Wystawy w Trójmieście


Pokazano blisko 165 dzieł sztuki, przede wszystkim z XXI wieku. W zbiorach znalazły się również prace z lat 80. i przełomu lat 90., nawiązujące do okresu transformacji ekonomicznej, feminizmu oraz procesów migracyjnych.

Wśród zbiorów znalazły się m.in.: stojąca w centrum sali kula "Shame" autorstwa Zuzanny Janin, wykonana ze smoły, pierza, aluminium i folii poliuretanowej, o średnicy 150 cm, która symbolizuje tolerancję oraz ideę dążenia do wolności, praca malarska "Beauty & Hope" Beaty Ewy Białeckiej, "Poduszka do pływania we śnie" Magdy Bielesz, fotografia "Symbiotyczność tworzenia" Elvina Flamingo czy instalacja "Heimatvertriebene (wypędzeni z ziem ojczystych)" Doroty Nieznalskiej.

Zbiory zostały zaprezentowane na dwóch piętrach Oddziału Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dwa obiekty o dużej skali zaprezentowano natomiast w przestrzeni publicznej. Przed siedzibą główną Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego możemy zobaczyć instalację Jerzego Bohdana Szumczaka - "SOS", a na budynku Nomus przy ul. Jaracza 12 znajduje się nawiązujący do całego przedsięwzięcia neon Elżbiety Jabłońskiej - "Nowe Życie".


Zainteresowanym "Rydwanem", który jest częścią kolekcji nowego muzeum przekazujemy informację, że najprawdopodobniej w ciągu kilku tygodni stanie w przestrzeni publicznej na Drodze Królewskiej w Gdańsku. Będzie można go nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć czy na nim usiąść. Jak podkreślała Aneta Szyłak, "Rydwan" najlepiej odnajdzie się właśnie w przestrzeni publicznej.

- Dzisiaj zaczynamy pisać historię sztuki krajowej i międzynarodowej w Gdańsku i w całym województwie pomorskim. Proszę pamiętać, że muzea ze sobą współpracują, a prace jeżdżą po całym świecie. Dla Gdańska jest więc to szansa na międzynarodową widoczność - mówiła Aneta Szyłak.
Zaprezentowane eksponaty Nomus to dzieła sztuki 29 współczesnych artystów, zakupione przez Miasto Gdańsk, które rokrocznie przeznacza 400 tys. zł na powiększenie zbiorów Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej.

Wystawę można zobaczyć do 13 października w Zielonej Bramie - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp jest płatny. Bilet normalny - 5 zł. Ulgowy - 3 zł. Dzieci i ucząca się młodzież do 26 roku życia - 1 zł.
Czy planujesz zobaczyć prace w muzeum Nomus?
37%

tak, i to szybko

28%

tak, ale odczekam chwilę, nie lubię tłumu

10%

raczej tak, ale bez specjalnego entuzjazmu

7%

raczej nie

18%

nie, to mnie kompletnie nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 155