Wieczór z Memlingiem w Muzeum Narodowym

22 lutego 2007 (artykuł sprzed 13 lat)
ok.
Każdy kto chodził na religię, pamięta, że Sąd Ostateczny to niejedyne rozliczenie, jakie nas czeka. Pierwszy sąd, zwany szczegółowym, odbywa się zaraz po śmierci. O tym, jak widział to Hans Memling, opowie w piątek ojciec Jacek Krzysztofowicz, przeor klasztoru Dominikanów w Gdańsku.

Spotkanie w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Jednorożec cyklu "Wieczór z Memlingiem". Gość najbliższego wieczoru ojciec Jacek Krzysztofowicz wygłosi wykład pt. "Ile sądów jest w gdańskim Sądzie Ostatecznym H. Memlinga - o rodzajach rozliczeń w eschatologii chrześcijańskiej".

- Fakt, że teologia chrześcijańska mówi o dwóch sądach - szczegółowym, odbywającym się zaraz po śmierci, i Ostatecznym, na ogół nikomu "do kupy" się nie składa. No bo gdzie podziewa się człowiek między śmiercią a Sądem Ostatecznym? Po co w ogóle jest ten drugi sąd? - mówi o. Krzysztofowicz - Myślę, że Memlingowi też to się nie składało. Moim zdaniem on w swym tryptyku ignoruje sąd następujący bezpośrednio po śmierci, koncentrując się na Sądzie Ostatecznym. O tym właśnie będę mówił podczas "Wieczoru z Memlingiem".

Podczas najbliższego memlingowskiego spotkania zostanie także podpisane porozumienie o współpracy między gdańskim Muzeum Narodowym i klasztorem Dominikanów w Gdańsku.

- Nasza współpraca będzie się koncentrować głównie na konserwacji zabytków znajdujących się w kościele św. Mikołaja - wyjaśnia Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego. - Już za chwilę do naszej pracowni konserwatorskiej trafią drewniane rzeźby, które później, tak jak np. dawno nieeksponowana gotycka Pieta, zostaną wystawione w naszych na nowo zaaranżowanych krużgankach. Planujemy też w ramach Jarmarku Dominikańskiego wspólne organizowanie wystaw podobnych do tej z ubiegłego roku, kiedy to w "Mikołaju" prezentowane były skarby krakowskich dominikanów.

Gmach główny Muzeum Narodowego, Gdańsk, ul. Toruńska 1, piątek 23 lutego, godz. 18, wstęp wolny.

ok.