Wiek niewinności. Zmysłowe fotografie młodej artystki

4 lipca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Aleksandra Lamek

Pełne nienachalnej zmysłowości fotografie Soni Szóstak to portret pokolenia urodzonego w latach 90. - pokolenia, które słowo "wojna", "głód" czy "strajk" zna tylko z książek i telewizji. Prace młodej artystki, prezentowane na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii w Zielonej Bramie zobacz na mapie Gdańska, warto obejrzeć choćby po to, żeby przypomnieć sobie, jak piękna potrafi być młodość.W ramach wystawy zatytułowanej "Wiek niewinności" można obejrzeć trzydzieści prac młodej szczecińskiej fotografki. Zobaczymy akty i portrety, ale także fotografię modową i tzw. "lifestyle'ową" - Sonia Szóstak bowiem od kilku lat współpracuje z markami takimi jak H&M, Levi's czy uwielbianym przez polskie blogerki duetem projektantek działających pod szyldem MISBHV.

- Zdjęcia, które tutaj prezentujemy, to idealne połączenie fotografii artystycznej i komercyjnej - mówiła podczas wernisażu Mariola Balińska, kuratorka wystawy. - Jestem przekonana, że w wyjątkowo trafny sposób oddają ducha obecnej epoki, pokazując młodych, radosnych ludzi, którzy nie boją się korzystać z życia.
I rzeczywiście: z fotografii Soni Szóstak emanuje zadziwiająca lekkość. Portrety roześmianych dziewczyn z wiankami na głowach i wiatrem we włosach są kwintesencją tego szczególnego stanu ducha, kiedy mamy wrażenie, że świat został stworzony specjalnie dla nas, a każda chwila jest czystą radością. Niezwykle udane są także prace, na których Szóstak uchwyciła parę nagich ludzi w otoczeniu bajecznie zielonych łąk i lasów - można je uznać za rodzaj hołdu złożonego hippisowskim latom 60., kiedy związek człowieka z naturą stanowił jedną z najistotniejszych artystycznych inspiracji.

Odwołań do rozmaitych nurtów i estetyk jest zresztą w pracach młodej artystki dużo więcej. Wystarczy spojrzeć na chłodny, rewelacyjnie wystylizowany portret kobiety trzymającej w dłoni owoc granatu ("Allegory of Woman") czy zdjęcie nagiej, długowłosej piękności z papierosem odpoczywającej na vintage'owej sofie, by skojarzyć je z tematami zaczerpniętymi z malarstwa dawnych mistrzów - choćby słynnej "Śpiącej Wenus" Georgione.

Wszystkie te fotografie łączy jedno: siła kobiecości i naturalnego piękna. Te pewne siebie, uroczo zadziorne dziewczyny nie mają nic wspólnego z popularnymi niegdyś wizerunkami "Wenus pudica", czy Wenus wstydliwych. Niezależne i zadowolone z życia, są w pełni świadome swojej seksualności. Oczywiście, znajdą się pewnie tacy, którzy powiedzą, że nie da się zrobić złego zdjęcia tak pięknym modelkom. Być może, ale pokazać je w sposób tak bezpretensjonalny, a jednocześnie urzekająco zmysłowy, mogła tylko kobieta - od razu widać, że autorkę i pozujące jej dziewczyny łączy specyficzna relacja pełna zaufania i pozytywnych emocji.

Zapamiętajcie to nazwisko i szukajcie go, gdy będziecie oglądać lookbooki znanych marek, nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Jestem pewna, że w najbliższym czasie zobaczycie je jeszcze nie jeden raz.

Wystawa potrwa do 11 września. Bilety kosztują 2 zł.