Wielki Tydzień z muzyką dawną - nadchodzi Actus Humanus Resurrectio

10 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska

5 dni, 10 koncertów, 5 zabytkowych miejsc wypełnionych dziełami doby średniowiecza, renesansu i baroku w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznego to największe atuty rozpoczynającej się w środę, wiosennej edycji Actus Humanus Resurrectio. Festiwal zakończy się w Wielkanoc wykonaniem włoskiego oratorium La Resurrezione Jerzego Fryderyka Haendla.Gwiazdorska obsada to znak rozpoznawczy festiwalu Actus Humanus. Do ubiegłego roku w Gdańsku mieliśmy okazję podziwiać muzyczne kreacje takich gwiazd, jak m.in. Jordi Saval, Sonia Prina, Max Emmanuel Cencic czy Hilliard Ensamble, korespondujące z okresem Bożego Narodzenia. Po rezygnacji z prowadzenia krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia, Filip Berkowicz postanowił zaszczepić ten sam pomysł w Gdańsku, organizując wielkanocną odsłonę Actus Humanus Resurrectio.

Zobacz też: Dwa razy Actus Humanus - prestiżowy festiwal również w wielkanocnej odsłonie

- Actus Humanus Resurrectio to jedyna w Polsce okazja usłyszenia w jednym miejscu i czasie tylu światowych gwiazd wykonawstwa historycznego, wywodzących się z różnych pokoleń, szkół i tradycji wykonawczych - mówi Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu Actus Humanus. - W czasach unifikacji i standaryzacji stawiamy na najbardziej wyraziste osobowości świata muzyki dawnej - artystów, których rozpoznaje się po pierwszych kilku dźwiękach. Nie boimy się również zestawiania obok siebie niepokornych indywidualistów i tych, którzy od lat tworzą główny nurt interpretacyjny, wielkich klasyków i wschodzące gwiazdy.
Podczas tegorocznej, wielkanocnej edycji Actus Humanus Resurrectio zaprezentują się m.in. takie gwiazdy, jak William Christie, René Jacobs, Rinaldo Alessandrini, Ottavio Dantone i Björn Schmelzer z zespołami. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. arcydzieła baroku, w tym Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, oratorium La Resurrezione Jerzego Fryderyka Haendla, program "Chants joyeux du temps de Pâques" złożony z utworów Marca-Antoine'a Charpentiera, fragmenty "Nieszporów Maryjnych" Claudia Monteverdiego, czy mało znane "Lamentacje" Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte.

Wieczorne występy gwiazd poprzedzą prezentacje polskich artystów. Podczas popołudniowych recitali posłuchamy zarówno tych już uznanych, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają kariery: klawesynisty Marcina Świątkiewicza, lutnisty Michała Gondko, śpiewaka Adama Struga, śpiewaczki i harfistki Agnieszki Budzińskiej-Bennett oraz skrzypka Roberta Bachary.

- Zachwyty, zresztą w pełni uzasadnione, nad zachodnioeuropejskim nurtem wykonawstwa historycznego w Polsce często idą w parze z niedocenianiem artystów rodzimych. A przecież doczekaliśmy się sporej grupy znakomitości - mówi Berkowicz. - Wykształceni u mistrzów, obdarzeni nieprzeciętnym talentem i ogromną wiedzą zdobytą podczas wieloletnich studiów w najsłynniejszych ośrodkach muzyki dawnej, bez kompleksów wkroczyli na muzyczne salony Europy. Jestem pewien, że na festiwalu Actus Humanus Resurrectio zaprezentują się gdańskiej publiczności w pełnej krasie.
Program popołudniowych recitali ujęty został w klamrę bachowską: podczas pierwszego koncertu zabrzmią 24 Preludia z I tomu "Das wohltemperierte Klavier"oraz ich mało znany, a fascynujący kontekst - 24 Polonezy we wszystkich tonacjach urodzonego w Gdańsku Johanna Gottlieba Goldberga, ucznia Jana Sebastiana Bacha. Ostatnie festiwalowe popołudnie wypełni komplet Partit na skrzypce solo lipskiego kantora.

W międzyczasie posłuchamy muzyki lutniowej znad Bałtyku (w tym z XVI- i XVII-wiecznych tabulatur gdańskich i królewieckich), "Żołtarz Jezusów" Władysława z Gielniowa - jeden z najbardziej intrygujących zabytków polskiej kultury muzycznej oraz średniowieczne lamenty z kręgów anglosaskiego, francuskiego i iberyjskiego.

Festiwal potrwa od 12 do 16 kwietnia. Koncerty będą odbywały się w Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska, Dworze Artusa zobacz na mapie Gdańska, Ratuszu Głównego Miasta zobacz na mapie Gdańska, Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska, Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańskai w Domu Uphagena zobacz na mapie Gdańska.