Wkrótce Narodowe Czytanie 2019 w Trójmieście

4 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

Już po raz ósmy w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano do czytania polskie nowele. W Trójmieście uczestniczyć można w sześciu oficjalnie zgłoszonych do obchodów Narodowego Czytania 2019 punktach na terenie Trójmiasta. Wstęp na czytania jest wolny.Wyboru lektur na ósme Narodowe Czytanie dokonali prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Na liście czytanych w tym roku lektur znajdują się: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie 2019: gdzie w Trójmieście?


- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie w SopocieW Trójmieście jako pierwsi Narodowe Czytanie celebrują w Sopocie, bo już w piątek 6 września o godz. 17 w Dworku Sierakowskich. Będzie można usłyszeć trzy nowele: "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza oraz "Sawę" z cyklu "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego. Teksty przeczytają osoby związane z Towarzystwem Przyjaciół Sopotu oraz dwumiesięcznikiem literackim "Topos". Odbędzie się również loteria książkowa.

Narodowe czytanie "Wesela" w 2017 roku:

Redakcja Trojmiasto.pl zainscenizowała fragmenty "Wesela" w Narodowym Czytaniu 2017 w Gdańsku.Narodowe Czytanie w GdańskuW Gdańsku Narodowe Czytanie czeka nas w filii nr 42 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej 42 - lektury czytać będą pracownicy biblioteki, czytelnicy i przedstawiciele urzędów w Gdańsku. Oprócz słuchania fragmentów wybranych nowel, uczestnicy będą mogli zrobić sobie także zdjęcie z wybranymi cytatami, które zostaną umieszczone w specjalnym "dymku". Początek o godz. 12. Na czytanie nowel "Katarynka", "Sachem" i "Dobra Pani" można się również wybrać do sali marmurowej Szpitala św. Wojciecha (godz. 10-12) - jedną z osób, które przybliżą słuchaczom te nowele, będzie nasza redakcyjna koleżanka Ewa Palińska.

Narodowe Czytanie w GdyniZ kolei w Gdyni nowele czytane będą w czterech miejscach. Czytanie fragmentów nowel Prusa oraz Schulza i prezentację wybranych fragmentów nowel w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 na Chyloni dyrekcja ośrodka, jego poloniści, wychowawcy i słuchacze rozpoczną już o godz. 10. Odbędzie się także konkurs literacki z nagrodami "who is who w nowelach?", "Wielka Gra Literacka" z nagrodami i projekcja filmu "Katarynka" (1967 r.) w reżyserii Stanisława Jędryki.

Z kolei o godz. 11 w Muszli Koncertowej na placu Grunwaldzkim fragmenty noweli przeczytają przedstawiciele władz miasta, ludzie kultury i sztuki oraz mieszkańcy miasta. Godzinę później w tym miejscu zaplanowano czytanie performatywne noweli Brunona Schulza "Mój ojciec występuje do strażaków" w wykonaniu trójmiejskich aktorów. O 13 czeka nas "Spotkanie autorskie z Henrykiem Sienkiewiczem". Ponadto zaplanowano liczne atrakcje, m.in. warsztaty malowania toreb z cytatami, fotobudkę literacką, warsztaty robienia przypinek, bookcrossing czy występy muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Gdynia.

Po sąsiedzku, czyli w plenerze przed Teatrem Muzycznym w Gdyni, o godz. 12 Narodowe Czytanie poprowadzi aktor teatru - Andrzej Śledź, a jego koledzy i koleżanki zinterpretują wybrane nowele. Nieopodal (również od godz. 12), w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera, fragmenty wybranych nowel polskich czytać będą marynarze z jednostek wojskowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Relacja z Narodowego Czytania 2017 w Gdańsku


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa, w 2016 roku - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego (w akcję włączyła się redakcja portalu Trojmiasto.pl), a w 2018 roku lekturą było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Wstęp na wszystkie czytania jest wolny.