Opera Bałtycka gra w wakacje

21 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Rudziński
Główną atrakcją lata w Operze Bałtyckiej będą sobotnie koncerty "Włoskie Noce", w których usłyszymy m.in. utwory znane z ostatnich premier Opery Bałtyckiej - z oper "Rigoletto" czy "Nabucco" (na zdjęciu). Więcej zdjęć (3)

Główną atrakcją lata w Operze Bałtyckiej będą sobotnie koncerty "Włoskie Noce", w których usłyszymy m.in. utwory znane z ostatnich premier Opery Bałtyckiej - z oper "Rigoletto" czy "Nabucco" (na zdjęciu).

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Główną atrakcją lata w Operze Bałtyckiej będą sobotnie koncerty "Włoskie Noce", w których usłyszymy m.in. utwory znane z ostatnich premier Opery Bałtyckiej - z oper "Rigoletto" czy "Nabucco" (na zdjęciu).

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Sześć wieczorów koncertowych, pokazy znanych filmów i projekcje spektakli operowych słynnych włoskich twórców oraz baletowy brunch - to pomysły dyrektora Warcisława Kunca na ożywienie Opery Bałtyckiej w wakacje. Imprezy wieńczące sezon włoski pod nazwą "Włoskie Noce" potrwają przez końcówkę czerwca i cały lipiec. Pierwszy z koncertów już 24 czerwca.Po raz pierwszy Opera Bałtycka w Gdańsku grać będzie repertuarowo również pod koniec czerwca i lipca. Melomani i miłośnicy opery zarezerwować powinni wtorkowe, czwartkowe i sobotnie wieczory, kiedy odbywać się będą wydarzenia z cyklu "Włoskie Noce". Najciekawiej zapowiadają się koncerty przygotowywane specjalnie na lato.

- Nasze lato będzie miało kilka segmentów. W każdą sobotę od 24 czerwca do 29 lipca o godzinie 20 odbywać się będą koncerty. Pierwszy to "Geniusze skrzypiec", bo rozwój całej wiolinistyki zawdzięczamy Włochom - zaprosiliśmy Celinę Kotz, która z Orkiestrą pod wodzą Szymona Morusa zagra m.in. Rossiniego czy Vivaldiego. Potem muzyka filmowa Ennio Morricone i Nino Roty z udziałem Orkiestry pod batutą Jana Walczyńskiego i Chóru. Później trzy tenory i trzy soprany zmierzą się w pojedynku operetkowo-operowym, który będzie pretekstem do pięknej zabawy. Następnie usłyszymy słynne chóry oper włoskich z symfonią włoską Felixa Mendelssohna. Kolejny wieczór to "Noc w Wenecji" i będzie to pretekst to zaśpiewania słynnych fragmentów operetek i pieśni neapolitańskich. Cały cykl zakończy gala operowa Rossini/Verdi/Puccini - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej.
Będzie też okazja podpatrzenia tancerzy Baletu Opery Bałtyckiej w akcji podczas brunchu baletowego "B jak balet", który zaplanowano na 15 lipca. Więcej zdjęć (3)

Będzie też okazja podpatrzenia tancerzy Baletu Opery Bałtyckiej w akcji podczas brunchu baletowego "B jak balet", który zaplanowano na 15 lipca.

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Będzie też okazja podpatrzenia tancerzy Baletu Opery Bałtyckiej w akcji podczas brunchu baletowego "B jak balet", który zaplanowano na 15 lipca.

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

W sobotę 24 czerwca o godz. 20 na otwarcie "Włoskich Nocy" w koncercie "Geniusze Skrzypiec" zagra jedna z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia - Celina Kotz - wraz z Orkiestrą Opery Bałtyckiej z dyrygentem Szymonem Morusem. Tydzień później (1 lipca, godz. 20) z muzyką filmową Ennio Morricone i Nino Roty zmierzą się Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej (dyryguje Jan Wilczyński). Usłyszeć będzie można m.in. utwory z "Dawno temu na Dzikim Zachodzie", "Nietykalnych", "La Strady" czy "8 i pół". Z kolei 8 lipca (godz. 20) w koncercie "Soprany kontra tenorzy" usłyszymy słynne arie i duety operowe, m.in. "O mio babbino caro" z opery "Gianni Schicchi", "Nessun Dorma" z opery "Turandot" (obie Pucciniego), "Sempre libera" z opery "Traviata" Verdiego czy "O sole mio". Zaśpiewają tenorzy Mikołaj Adamczak, Voytek Soko-Sokolnicki, Miłosz Gałaj oraz soprany Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak-Hutek i Agnieszka Sokolnicka, ze wsparciem Orkiestry pod batutą Przemysława Neumanna.

15 lipca (również godz. 20) usłyszymy z kolei chóry oper włoskich w koncercie "Viva Italia!" - w programie znajduje się m.in. Preludium opery "Rigoletto", "Fuoco di gioia" z "Otella", "Si ridesti il leon di Castiglia" z opery "Ernani" czy słynne "Va, pensiero" z "Nabucco" (wszystkie Verdiego). Orkiestrę Opery Bałtyckiej poprowadzi Jakub Chrenowicz. Program operetkowego koncertu "Noc w Wenecji" (22 lipca, godz. 20) oraz finałowej gali operowej (29 lipca, godz. 20) z muzyką Gioacchino Rossiniego, Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego dopiero się krystalizuje.

To niejedyne atrakcje lata z Operą Bałtycką.

- Ponadto będziemy chcieli zagospodarować nasze patio i zaprosić widzów, by co tydzień we wtorki o godzinie 21:30 uczestniczyli w projekcji na świeżym powietrzu słynnych włoskich filmów - w tym "La strada", "Młodość" czy "Wielkie piękno". Oprócz tego z teatrów zrzeszonych w Opera Europa (do którego należy od niedawna także Opera Bałtycka) wybraliśmy spektakle operowe kompozytorów włoskich, które w formie kinoprojekcji opery z portalu Opera Platform prezentować będziemy w czwartki o godzinie 20 w sali koncertowej. Odbędzie się także brunch baletowy z naszym zespołem Baletu - to fragment próby i spotkanie z zainteresowanymi osobami przy kawie i herbacie. Atrakcji dla nikogo nie zabraknie - dodaje Warcisław Kunc.
Orkiestra Opery Bałtyckiej (na zdjęciu) weźmie udział w każdym z sześciu koncertów "Włoskich Nocy", wyprodukowanych przez Operę Bałtycką. Więcej zdjęć (3)

Orkiestra Opery Bałtyckiej (na zdjęciu) weźmie udział w każdym z sześciu koncertów "Włoskich Nocy", wyprodukowanych przez Operę Bałtycką.

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Orkiestra Opery Bałtyckiej (na zdjęciu) weźmie udział w każdym z sześciu koncertów "Włoskich Nocy", wyprodukowanych przez Operę Bałtycką.

fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

W każdy wtorek do 25 lipca obejrzeć będzie można arcydzieła włoskiego i światowego kina, począwszy od "Cinema Paradiso" w reż. Giuseppe Tornatore`a (27 czerwca, godz. 21:30), przez "La stradę" w reż. Federico Felliniego (4 lipca, godz. 21:30), "Młodość" w reż. Paolo Sorrentino (11 lipca, godz. 21:30) i "Jestem miłością" w reż. Luca Guadagnino (18 lipca, godz. 21:30), po "Wielkie piękno" w reż. Paolo Sorrentino (25 lipca, godz. 21:30). Wszystkie projekcje filmowe odbywać się będą na świeżym powietrzu, w przypadku negatywnych prognoz, przeniesione zostaną na scenę Opery.

Oprócz tego warto wybrać się na projekcje oper włoskich twórców z platformy Opera Platform. Pierwszym spektaklem, który można w ten sposób obejrzeć jest "Orfeusz" Claudio Monteverdiego z Komische Oper Berlin (29 czerwca, godz. 20). Po niej zobaczyć będzie można "Lucrezia Borgia" Gaetano Donizettiego z Palau de les Arts w Walencji (13 lipca, godz. 20) i "Madamę butterfly" Giacomo Pucciniego z Teatro Real w Madrycie (20 lipca, godz. 20) oraz "Arminio" George`a Friderica Haendla z Badisches Staatstheater Karlsruhe (27 lipca, godz. 20).

Program "Włoskich Nocy" uzupełnia brunch baletowy "B jak balet" (sobota 15 lipca, godz. 11), w którym podpatrzeć będzie można na scenie Opery Bałtyckiej pracę tancerzy zespołu Baletu Opery Bałtyckiej i liczyć na poczęstunek.

Bilety na sobotnie koncerty o godz. 20 kosztują od 30 do 70 zł, wstęp na wtorkowe projekcje filmowe to koszt 10 zł, zaś wstęp na opery z kinoprojekcji z "Opera Platform", prezentowanych w czwartki, odbywa się na podstawie innego ważnego biletu na inne wydarzenia Opery Bałtyckiej (zarówno te na wydarzenia letnie, jak i te na spektakle z ostatnich tygodni). Koszt udziału w brunchu "B jak balet" wynosi 30 zł.