stat

Wolne pokoje, czyli sztuka w prywatnych mieszkaniach

16 kwietnia 2018, 12:00
Aleksandra Wrona

Wolne Pokoje to projekt dwóch absolwentek malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Marty Koniarskiej i Basi Nawrockiej. Dziewczyny postanowiły wyjść ze sztuką poza mury galerii i zorganizować wystawę w prywatnym mieszkaniu. Na zgłoszenia artystów czekają do 22 kwietnia.- Uważamy, że każde miejsce jest równie dobre do prezentowania sztuki, wcale nie musi być galeryjną "białą ścianą". Przestrzeń wystawiennicza oddziałuje na dzieło sztuki, wpływając na jego znaczenie. Równocześnie praca artystyczna zmienia kontekst miejsca. Wystawa zrealizowana w prywatnym mieszkaniu pozwala na kontakt z odbiorcą bliższy, niż w oficjalnej galerii sztuki - tłumaczą organizatorki wydarzenia.
Pierwsza wystawa w ramach projektu miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Marta Koniarska urządziła pracownię w mieszkaniu odziedziczonym po swojej babci, po czym wpadła na pomysł stworzenia w tym miejscu stałej galerii. Zaprosiła do współpracy Basię Nawrocką. Dziewczyny miały do dyspozycji ogromny metraż - cztery pokoje z wielkim balkonem. Niestety, okazało się, że mieszkanie musi zostać wystawione na sprzedaż, dlatego zorganizowały tam jednorazowe wydarzenie z udziałem ponad 30 artystów (w tym trzech muzyków) w większości związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Tym razem wystawa odbędzie się na Oruni Górnej w mieszkaniu Pauli Sołtan i Joanny Radek - studentki i absolwentki ASP w Gdańsku. Tematem wystawy są "Podobne do siebie opowieści".

- Większość rzeczy w tym miejscu została odziedziczona, znaleziona, przejęta. W mieszkaniu, na wzór wielu innych, przenikają się już nieaktualne stylizacje, stare i nowe przedmioty. Nakładane na siebie symbole pokoleń noszą w sobie historie poprzednich właścicieli. Przypadkowo zestawione ze sobą materie budują coraz to nowe narracje. Opowieści mieszają się, powodując powstawanie kolejnych form, które zdefiniowane na nowo zaczynają funkcjonować w społeczeństwie. To naturalny proces, któremu chcemy się przyjrzeć, bardziej świadomie i z bliska, na małym prywatnym kwadracie. Zachęcamy was do podzielenia się z nami swoimi historiami. Interesują nas prace, które mogłyby korespondować z miejscem, w którym zostaną umieszczone. Subiektywne odniesienia, które - mniej lub bardziej czytelne - pomogłyby zainicjować dialog miedzy uczestnikami wystawy - zachęcają Marta Koniarska i Basia Nawrocka.
W przeciwieństwie do poprzedniego mieszkania, w którym urządzona była wystawa, to nie będzie puste. Artyści mają do dyspozycji półki, tablice, dywany, szafy i zasłony. Do projektu można zgłaszać zarówno prace malarskie, jak i muzyczne, filmowe czy performerskie.

Wystawa odbędzie się 27 kwietnia, zgłoszenia artystów przyjmowane są do 22 kwietnia pod adresem mailowym wolnepokoje17@gmail.com. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko lub pseudonim artystyczny, krótki biogram, ogólny opis pracy (wymiary, czas trwania, datę powstania, koncepcję - max. 800 znaków), zgłoszenia prac cyfrowych (wideo) powinny zawierać link do pracy lub transferu, prace w pozostałych mediach - dokumentację fotograficzną.