Wrzesień melomana: rozpoczynamy sezon

28 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Koncert Jordiego Savala będzie jedną z największych wrześniowych atrakcji muzycznych w Trójmieście

Wrzesień tradycyjnie zapowiada się spokojnie. Niemniej nie zabraknie propozycji bardzo ciekawych, jak np. występ Meccore String Quartet podczas finału Festiwalu Goldbergowskiego, koncert Jordiego Savalla oraz koncerty inaugurujące sezony w Operze Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej.Festiwal GoldbergowskiW środę 28 sierpnia rozpoczyna się 14. Festiwal Goldbergowski, którego nadrzędną ideą jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu zaprezentują się: L'Accademia d'archi di Bolzano,
S. Azzolini i Ai Ikeda, Goldberg Septett, Les Traversées Baroques, Les Esprits Animaux, a w finale, który odbędzie się 1 września, wystąpi Meccore String Quartet.

W tym roku, z powodu prac remontowych prowadzonych w kościele Św. Trójcy, festiwalowe koncerty odbędą się w Dworze Artusa i Ratuszu Głównego Miasta.

Muzyka poważna - koncerty w Trójmieście1 września - koncerty rocznicoweJedną z największych muzycznych atrakcji września będzie koncert Jordiego Savalla w Filharmonii Bałtyckiej. W dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ten wybitny gambista, dyrygent, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie historycznym zaprezentuje gdańskiej publiczności autorski program wraz z najwybitniejszymi śpiewakami i instrumentalistami zespołów Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations.

Tego samego dnia w gdańskim kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się kolejna odsłona cyklu Muzyka Europy, która - z uwagi na tak ważną rocznicę - będzie miała wyjątkowy charakter. Gdańskie Trio Stroikowe (Marta Różańska - obój, Mirosław Pachowicz - fagot, Andrzej Wojciechowski - klarnet), w hołdzie ofiarom II wojny św., zaprezentuje twórczość trzech "kompozytorów wygnanych" - Simona Laksa, Erwina Schulhoffa i Aleksandra Tansmana. Recytacje wygłosi Marzena Nieczuja-Urbańska.

Inauguracja sezonu artystycznegoFilharmonia Bałtycka nowy sezon artystyczny zainauguruje w piątek 13 września. Orkiestra PFB pod dyr. Georga Cziczinadze wykona Uwerturę akademicką op. 80 Johannesa Brahmsa, Koncert C-dur KV 467 Wolfganga Amadeusza Mozarta (solo Luis Fernando Pérez) oraz IX Symfonię e-moll "Z Nowego Świata" op. 95 Antonína Dvořáka. Można zatem śmiało polecić ten koncert tym osobom, które nigdy w filharmonii nie były i boją się, że muzyka okaże się zbyt trudna w odbiorze.

Opera Bałtycka rozpocznie natomiast sezon Galą Moniuszkowską, która odbędzie się 28 września. Dlaczego Moniuszko? Melomani wiedzą to doskonale, ale reszcie przypomnę, że w roku 2019 na całym świecie trwają huczne obchody dwusetnych urodzin tego kompozytora. Dlatego też to jego muzyka wypełni program koncertu. Dla publiczności zaśpiewają Edyta Piasecka - sopran, Katarzyna Wietrzny - sopran, Łukasz Załęski - tenor, Tomasz Rak - baryton i Remigiusz Łukomski - bas.

Posłuchaj młodych wirtuozów z BalticAlians

Na mniejszy i większy składBalticAlians to orkiestra złożona z niezwykle utalentowanych studentów oraz absolwentów akademii muzycznej, którzy za cel postawili sobie dążenie do perfekcji i podnoszenie artystycznej poprzeczki. W piątek 6 września młodzi wirtuozi wystąpią w Filharmonii Bałtyckiej wraz z członkami światowej sławy kwartetu smyczkowego Zehetmair Quartet - Jakubem Jakowiczem - kameralistą, wirtuozem skrzypiec, solistą o międzynarodowej renomie, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Christianem Elliottem - wybitnym kameralistą, solistą pełniącym funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel w Irish Chamber Orchestra w Szkocji oraz członka Phoenix piano trio. W programie znajdą się m.in. kompozycje Vivaldiego, Szostakowicza i Dvořáka.

Poznaj bliżej BalticAliansDwa tygodnie później, 20 września, w tym samym miejscu odbędzie się koncert polskiej muzyki filmowej. Bilety są wyprzedane. Są natomiast jeszcze bilety na ostatni z wrześniowych koncertów abonamentowych w Filharmonii Bałtyckiej, którego program wypełni muzyka romantyczna. Oprócz kompozycji Ryszarda Straussa i Stanisława Moniuszki wysłuchamy też Koncertu fortepianowego f-moll w wykonaniu Ewy Pobłockiej.