Wrzesień melomana: spokojny początek sezonu

3 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Podczas festiwalu Organy Plus posłuchamy brzmienia odrestaurowanych organów Mertena Friese w Kościele św. Trójcy. Zobacz, jak obecnie prezentuje się ten wyjątkowy instrument.

Lato dobiega końca, a wraz z nim żegnamy imprezy plenerowe i przenosimy się do sal koncertowych. We wrześniu nowy sezon artystyczny zainaugurują Opera Bałtycka i Filharmonia Bałtycka, mnóstwo muzycznych atrakcji przygotowali organizatorzy festiwali, a mali melomani będą mieli okazję poznać dobrze i z bliska orkiestrę symfoniczną podczas koncertu familijnego.FestiwaleJeszcze nie opadły emocje po zakończonym w ubiegłą niedzielę Festiwalu Goldbergowskim, a już wielkimi krokami zbliżają się kolejne duże imprezy. 8 września rozpocznie się XIX Międzynarodowy Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn Sopot 2018, podczas którego tradycyjnie posłuchamy melodii hebrajskich czy przebojów z okresu międzywojennego. Oprócz artystów o olbrzymim dorobku zaprezentują się młode talenty, a śpiewacy będą szlifowali swój warsztat podczas kursu mistrzowskiego dedykowanego patronce festiwalu. Organizatorzy nie zapominają też o małych melomanach, których zapraszają na cztery poranki muzyczne opatrzone wspólnym hasłem "Nie taki diabeł straszny". Festiwal potrwa do 23 września a zakończy go wielka gala muzyki żydowskiej dla uczczenia roku Ireny Sendlerowej.

W najbliższa sobotę rozpoczną się również VII Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej. W kościele Księży Jezuitów przy ul. Mickiewicza 11 zobacz na mapie Gdańska zaprezentują się młodzi organiści - Marek Rogalski oraz Patryk Podwojski.

A skoro już mowa o organach, to pod koniec września rozpocznie się w Gdańsku kolejna, jesienna edycja festiwalu Organy Plus+, podczas którego światowej sławy artyści zaprezentują muzykę na dawnych instrumentach z towarzyszeniem unikatowych organów, z jedynego w Polsce lectorium w niezmienionej od stuleci akustyce gotyckiego kościoła Św. Trójcy w Gdańsku.

Inauguracja sezonu artystycznegoFilharmonia Bałtycka zainauguruje sezon 28 września. Orkiestra gospodarzy pod dyr. swojego dyrektora artystycznego Georga Cziczinadze wykona m.in. kompozycje Ogińskiego, Karłowicza i Elgara. Wisienką na torcie będzie Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego z prof. Konstantym Andrzejem Kulką w roli solisty.

To, że oficjalne rozpoczęcie sezonu w filharmonii odbędzie się pod koniec miesiąca nie oznacza jednak, że melomani mają dodatkowy miesiąc wakacji. Już 14 września na scenie Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje się bowiem Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, która pod dyr. Jacka Kaspszyka wykona kompozycje Szymanowskiego, Weinberga oraz przepiękny i pełen wirtuozerii Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego (solo Jakub Jakowicz).

W niedzielę 16 września odbędzie się koncert familijny "Przewodnik po orkiestrze", podczas którego mali melomani poznają feerię barw instrumentów muzycznych na przykładzie Bolera Ravela oraz "Piotrusia i wilka" Prokofiewa. Tydzień później odbędzie się koncert Symfoniczny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski i Łotwy, a w poniedziałek 24 września Konsulat Niemiec zaprasza na Galę z udziałem Baltic Sea Philharmonic pod dyr. Kristjana Järvi'ego.

W niedzielę 30 września odbędzie się natomiast inauguracja sezonu artystycznego 2018/19 w Operze Bałtyckiej. Program gali został ułożony tak, by zaprezentować publiczności motywy i arie z dzieł muzycznych, których premiery zaplanowano w najbliższym czasie.

Koncerty na duży i mały składW każdy czwartek o godz. 18 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich zobacz na mapie Gdańska w Sopocie na Czwartkowe Wieczory Muzyczne. 20 września w Gdyni, podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, wystąpi skrzypek Vadim Brodski przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości artyści zaprezentują interpretacje wybranych słynnych polonezów. 30 września natomiast odbędzie się kolejna, tym razem barokowa, odsłona Niedzieli Melomana.
Wolę uczestniczyć w koncertach:
17%

plenerowych

83%

organizowanych "pod dachem"

zakończona

łącznie głosów: 64