Wrzesień melomana: urozmaicony początek sezonu

4 września 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Ewa Palińska

Płyta Orkiestry Kameralnej Progress pod dyr. Szymona Morusa "Najpiękniejsza muzyka filmowa" odniosła niebywały sukces. Już 11 września będzie można posłuchać najpiękniejszych przebojów filmowych na żywo, w ramach kolejnej odsłony "Niedzieli Melomana".


Trójmiejscy muzycy nie zwalniają tempa i po bardzo intensywnym lecie proponują niezwykle urozmaicony początek sezonu artystycznego. We wrześniu mamy do wyboru festiwale, koncerty symfoniczne, kameralne, a także muzykę rozrywkową w wykonaniu artystów na co dzień obracających się w stylistyce klasycznej.Festiwale

Dobiega końca Festiwal Goldbergowski, którego organizatorzy za główny cel postawili sobie prezentację dawnej muzyki gdańskiej. Podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 4 września o godz. 17, Goldberg Baroque Ensamble pod dyr. Andrzeja Szadejki zaprezentuje kantaty rozbrzmiewające w grodzie nad Motławą przed kilkuset laty. Będzie można również sprawdzić postęp prac nad rekonstrukcją zabytkowych organów Mertena Friese.

W Sopocie natomiast, od 16 do 25 września, będzie odbywał się Międzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych im Marii Fołtyn, nawiązujący do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. W programie znajdą się m. in. szlagiery musicalowe, muzyka fado, żydowska oraz kameralna, a także pieśni z oper, w tym skomponowane przez Stanisława Moniuszkę.

Nowy sezon w Filharmonii Bałtyckiej

W piątek 9 września o godz. 19 Polska Filharmonia Bałtycka zainauguruje sezon artystyczny 2016/2017. Gwiazdą wieczoru będzie rosyjska skrzypaczka Alena Baeva, laureatka wielu prestiżowych konkursów, w tym II Międzynarodowego Konkursu im. Nicolo Paganiniego w Moskwie i XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W programie znajdą się kompozycje Grażyny Bacewicz, Dymitra Szostakowicza i Igora Strawińskiego.

We wrześniu w filharmonii posłuchamy również m. in. muzyki polskiej i ukraińskiej w wykonaniu zespołu kameralnego "Kijowscy soliści" (8.09), kompozycji m. in. Rossiniego i Dvoraka (23.09) oraz "Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego w wykonaniu jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków, Mariusza Patyry.

Warto również wybrać się na koncert impresaryjny zatytułowany "Wieczór z gwiazdą" (22.09), podczas którego bardziej lub mniej poważne hity z oper G. Verdiego, G. Rossiniego, G. Pucciniego, a także namiętne pieśni neapolitańskie zaprezentują baryton Giulio Boschetti oraz sopranistki Monika Michaliszyn i Monika Piechaczek z towarzyszeniem Roncole Verdi Orchestra pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.

Aktualizacja: Koncert "Wieczór z gwiazdą Giulio Boschetti" został przeniesiony na 13 marca.

Symfonicznie

W niedzielę 18 września w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się Europejski Koncert Wolności, upamiętniający 25-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. W wykonaniu Baltic Sea Philharmonic i Kremeraty Baltica pod batutą Kristiana Jarvi usłyszymy kompozycje Arvo Pärta, Mieczysława Weinberga i Piotra Czajkowskiego. Na skrzypcach zagra Gidon Kremer.

"Głos ma Mozart" to propozycja, jaką dla melomanów przygotowali Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Chór Narodowego Forum Muzyki, prowadzony przez niekwestionowany autorytet w dziedzinie chóralistyki, Agnieszkę Franków - Żelazny. W programie mozartowskie arcydzieło - Wielka Msza c-moll KV 427 (417a). Partie solowe wykonają: Paulina Boreczko-Wilczyńska - sopran, Patrycja Kujawa - sopran, Agnieszka Ryman - sopran, Natalia Halicka - sopran, Łukasz Wilda - tenor, Jerzy Butryn - bas oraz Marta Niedźwiecka - pozytyw organowy. Artyści zagrają i zaśpiewają pod dyr. Andrzeja Kosendiaka.

Klasyka "nieklasyczna"

Muzyka filmowa cieszy się ogromną popularnością, a program, który zostanie wykonany 11 września w ramach "Niedzieli Melomana", zdążył zyskać uznanie słuchaczy i krytyków nie tylko w Trójmieście. Najpiękniejsze przeboje z kinowych hitów w fantastycznych aranżacjach zaprezentuje Orkiestra Kameralna Progress pod dyr. Szymona Morusa, a partie solowe wykonają Natalia Walewska oraz Paweł A. Nowak.

Fani Dariusza S. Wójcika i Teatru Otwartego nie mogą przepuścić widowiska "Już nie zapomnisz mnie", które odbędzie się 10 września o godz. 18 w Dworze Artusa. Zobacz naszą relację z jednego z wcześniejszych projektów Teatru Otwartego.


W sopockiej Operze Leśnej 11 września o godz. 18 odbędzie się natomiast kolejny "Koncert dla mieszkańców" zatytułowany "Miłość ci wszystko wybaczy". W programie znajdą się przedwojenne szlagiery w wykonaniu Joanny Knitter i Janusza Szroma, którym zaakompaniują orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz sekcja: Artur Jurek - piano, aranżacje, Janusz Macek Mackiewicz - bas, Roman Ślefarski - perkusja. Koncert poprowadzi Marcin Kydryński.

W podobnym klimacie zostanie utrzymane widowisko "Już nie zapomnisz mnie", które odbędzie się w gdańskim Dworze Artusa, 10 września o godz.18. Najpiękniejsze przeboje okresu międzywojennego wykonają znani i cenieni trójmiejscy artyści - śpiewacy: Dariusz S. Wójcik, Jacek Szymański, Bogna Forkiewicz oraz instrumentaliści: Andrzej Wojciechowski - klarnet, Katarzyna Rogalska - skrzypce i Rafał Lewandowski - fortepian. Koncert poprowadzi Stanisława Grażyńska.