Wszystkie wymiary wolności. Nadchodzi All About Freedom Festival

4 października 2021, 16:30
Ewa Palińska

Projekcja filmu "Żeby nie było śladów" otworzy festiwal.

Pięć dni w Europejskim Centrum Solidarności i siedem dni online. W programie dokumenty i fabuły, cztery polskie premiery, dwa przedpołudnia dla dzieci, spotkania z twórcami, debaty i muzyka. W środę, 6 października, rozpocznie się 15. edycja festiwalu filmowego All About Freedom, który zakończy przyznanie nagród dla najlepszego obrazu, zarówno od profesjonalnego jury, jak i od publiczności.Po spowodowanej pandemią rocznej przerwie All About Freedom Festival wraca do sali kinowej w Europejskim Centrum Solidarności. Od 6 do 10 października zaprezentowanych zostanie tam czternaście filmów.

15. All About Freedom Festival - zobacz szczegółowy programProjekcje odbędą się w sali kinowej Europejskiego Centrum Solidarności i online, choć w ograniczonym zakresie. Więcej zdjęć (2)

Projekcje odbędą się w sali kinowej Europejskiego Centrum Solidarności i online, choć w ograniczonym zakresie.

fot. Grzegorz Mehring/ Archiwum ECS

Projekcje odbędą się w sali kinowej Europejskiego Centrum Solidarności i online, choć w ograniczonym zakresie.

fot. Grzegorz Mehring/ Archiwum ECS

Wszystkie wymiary wolnościPandemia, zmiany klimatu, migracje, ograniczenia pandemiczne życia publicznego - wszystkie wywołują lęk i poczucie zagrożenia, dostarczają trudnych przeżyć emocjonalnych i generują niepewność ekonomiczną, a przy tym tworzą koniunkturę dla populizmów, autorytaryzmów i spiskowych teorii. Artystyczny namysł nad wolnością nabiera wyjątkowego wydźwięku.

Europejskie Centrum Solidarności stawia przede wszystkim na jakość prezentowanych obrazów. To bardzo często filmy, które nie trafiają do dużych kin, a ich forma i treść nie pozostawiają widzów obojętnymi. Tematem przewodnim jest wolność - zarówno pojedynczego człowieka, jak i będąca efektem wyborów zbiorowych.

W programie AAFF 2021 znalazło się sześć dokumentów i osiem fabuł, reprezentujących kinematografie z całego świata. Poza kinem europejskim i amerykańskim w programie znajdą się obrazy również z Senegalu i Chin, a dwoje reżyserów, którzy tworzą i mieszkają w Europie, wraca w filmach do swoich ojczyzn - do Iranu i Indii.

- Pandemia, zmiany klimatu, migracje, ograniczenia pandemiczne życia publicznego - wszystkie wywołują lęk i poczucie zagrożenia, dostarczają trudnych przeżyć emocjonalnych i generują niepewność ekonomiczną, a przy tym tworzą koniunkturę dla populizmów, autorytaryzmów i spiskowych teorii. Artystyczny namysł nad wolnością nabiera wyjątkowego wydźwięku - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, w zaproszeniu na festiwal.

Człowiek jest marionetką w rękach prominentów: recenzja "Żeby nie było śladów"Kobieta - portret wielowymiarowyWielowymiarowe portrety kobiet są, zaraz za wolnością, drugim tematem przewodnim 15. All About Freedom.

- Postaci odgrywane przez Agatę Buzek w filmie "Moje wspaniałe życie" oraz Sophie Marceau w filmie "Wszystko poszło dobrze" mają wiele wspólnego - przekonuje Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF. - Od ich decyzji, wrażliwości na najbliższych, empatii zależy bardzo dużo. Muszą wybierać między wolnością wyboru a dobrem wspólnym. Nie zawsze te wartości muszą być sprzeczne - na tym polega jakość tych filmów. Céline Sciamma ("Portret kobiety w ogniu") w swoim nowym filmie "Mała mama" dodaje trzeci wymiar, wydawałoby się nie do pokazania na ekranie. Szuka źródeł wrażliwości kobiecej w doświadczeniu wyobraźni dziewczynki, która na traumę spowodowaną śmiercią babci odpowiada przeniesieniem się w świat fantazji. Spotyka w niej swoją matkę, gdy miała 8 lat.
Siostrzaną solidarność zobaczymy natomiast w innym francuskim filmie - "Margot i Alma".

- Odwagę i bezkompromisowość prezentują dwie młode bohaterki filmów dokumentalnych: Reality Winner, która toczy nierówną walkę z aparatem władzy i propagandy w USA w filmie "Reality Winner kontra USA", oraz Greta Thunberg w filmie "Jestem Greta" - opowiada kurator festiwalu. - Młodą aktywistkę klimatyczną widzimy przy codziennych czynnościach, jej poświęcenie dla sprawy pomimo problemów ze zdrowiem i młodym wiekiem jawi się w szerszej perspektywie i robi jeszcze większe wrażenie. Walka o siebie w społeczeństwie jawnie opresyjnym wobec kobiet przedstawia film "Własnym głosem". Masih Alinejad wezwała kobiety w Iranie poprzez Instagram (4,5 mln obserwujących) do aktu społecznego nieposłuszeństwa i odrzucenia hijabu. Odpowiedź Iranek była największą demonstracją buntu społecznego wobec reżimu w Iranie.
Diaboliczny prezydent Isimo postanawia schwytać i wypędzić wszystkie dzieci uznane za brzydkie. Czy nie będzie żałował tej decyzji? Dowiemy się tego z filmu "Klub brzydkich dzieci". Więcej zdjęć (2)

Diaboliczny prezydent Isimo postanawia schwytać i wypędzić wszystkie dzieci uznane za brzydkie. Czy nie będzie żałował tej decyzji? Dowiemy się tego z filmu "Klub brzydkich dzieci".

mat. prasowe

Diaboliczny prezydent Isimo postanawia schwytać i wypędzić wszystkie dzieci uznane za brzydkie. Czy nie będzie żałował tej decyzji? Dowiemy się tego z filmu "Klub brzydkich dzieci".

mat. prasowe

Festiwalowe projekcje również onlineDwa przedpołudnia poświęcono dzieciom (8-11 lat) - każdego dnia będą film i warsztaty. Nie zapomniano też o osobach niewidomych i słabowidzących - dwa filmy zostaną wyświetlone z cichą audiodeskrypcją.

- W programie szczegółowo opisano, w jakich językach prowadzana jest opowieść, a w jakich są podpisy list dialogowych, aby w projekcjach mogły wziąć udział również osoby niewładające językiem polskim - tłumaczą organizatorzy.
Od 11 do 17 października odbędzie się edycja online AAFF. Trzeba wiedzieć, że obejmie ona tylko niektóre z filmów festiwalowych wyświetlanych w sali kinowej w ECS. Liczba seansów i ceny biletów zostaną podane 11 października na stronie festiwalu.

Opinie (12)

 • Miejsce akcji w ECS i patronat naszeej serdecznej premierki gwarantują, że będzie to wielkie przeżycie duchowe.

  czekam zwłaszcza na film o Grecie

  • 20 3

 • czy Basil Kerski zwolnił już mieszkanie komunalne należące do mieszkańców Gdańska? (2)

  Uważam, że osoba dysponująca tak dużymi zarobkami powinna się wstydzić, że zajmuje lokal przewidziany dla potrzebujących.
  To , że organizuje on taki festiwal to wstyd i hańba.

  • 23 3

  • Ale chodzi oto ze on je wynajmuje wiec ma z tego kase dodatkową@

   • 3 1

  • Wstydem i hańbą jest to co Ty tu wypisujesz. Wstydź się, beeeee!

   • 0 2

 • Mi wolność nie przeszkadza

  Oczywiście w rozsądnych granicach wyznaczonych poprawnością polityczną

  • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.