Wybierz nazwy dla gdańskich bibliotek

25 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

Dotąd w kwestii nazewnictwa gdańskich filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku panował spory chaos. Część filii ma wpadające w ucho nazwy własne, inne funkcjonują w dzielnicy pod określoną nazwą, mało znaną pozostałym czytelnikom, a jeszcze inne utożsamiane są z anonimowymi dla wielu numerami. Teraz ma się to zmienić. WiMBP organizuje konkurs na nowe nazwy dla 15 swoich filii.W Gdańsku znajduje się 30 filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego. Niektóre z nich kojarzymy z ich nazwami własnymi. Do nich należą Biblioteka pod Kotem i Myszą, Biblioteka pod Żółwiem czy Biblioteka Kolonia. Większość filii swoich niepowtarzalnych nazw własnych jak dotąd nie posiada.

- Chciałbym, aby każda z filii miała swoją własną nazwę jako swego rodzaju pieczątkę i aby w ślad za tym szły działania nad wypracowaniem własnego charakteru. Cieszyłbym się, gdyby spora część filii WiMBP dopracowała się własnego, na ile to możliwe, modelu działania, najlepiej powiązanego z zainteresowaniami mieszkańców oraz sąsiadującymi z nimi instytucjami. Liczę na to, że filie Biblioteki będą w tym podmiotowe - mówił w styczniu w rozmowie z Trojmiasto.pl Jarosław Zalesiński, nowy dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wybór nazw dla 15 filii WiMBP w Gdańsku. Czytelnicy - zarówno ci, którzy przyjdą do bibliotek osobiście i wypełnią papierowe kwestionariusze ankiety, jak i ci, którzy wypełnią ją przez internet, zdecydują o wyborze nowych nazw własnych poszczególnych bibliotek.

- Chcemy podkreślić charakter osiedlowy naszych placówek. Pierwszym akcentem będzie nadanie nazw własnych tym filiom, które ich nie posiadają. Wybraliśmy po dwie propozycje dla każdej z filii, które podkreślają jej lokalny charakter i związane są z jej lokalizacją. Pozostawiamy jednak miejsce na inwencję naszych czytelników - każdy może zaproponować swoją nazwę. Zależy nam na tym, by nowa nazwa każdej placówki była popularna i przyjęła się nie tylko w społeczności jej czytelników. Dlatego dla każdej filii wybierzemy nazwę, która zyska najwięcej głosów po zsumowaniu ankiet papierowych i ankiet online - wyjaśnia Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Rozmowa z nowym dyrektorem WiMBP w Gdańsku


Nowe nazwy otrzymają: Filia nr 6 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 9 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 11 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 14 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 16 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 19 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 26 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 41 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 43 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 44 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 48 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 50 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 57 zobacz na mapie Gdańska, Filia nr 62 zobacz na mapie Gdańska oraz Filia nr 63 zobacz na mapie Gdańska.

Każdego dnia o godz. 10, do końca trwania głosowania, ankieta online będzie aktualizowana, tak, by pozostali czytelnicy mogli wybrać najodpowiedniejszą nazwę dla swojej lokalnej biblioteki, spośród wszystkich podanych propozycji. Ankiety w wersji papierowej pojawią się także w filiach, których dotyczy głosowanie. Opinie w kwestii nazw filii można składać do 15 kwietnia 2019 r.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone w trakcie Tygodnia Bibliotek w maju (8-15 maja).
Czy podoba ci się pomysł ankiety na wybór nazw filii WiMBP?
59%

zdecydowanie, przecież te nazwy będą przede wszystkim dla czytelnikow

24%

raczej tak, chociaż dużo istotniejsza od nazwy jest atrakcyjność oferty biblioteki

17%

nie, obecne nazwy wystarczą, po co tworzyć coś na siłę?

zakończona

łącznie głosów: 398