Kajko i Kokosz w... tramwaju. Niecodzienna wystawa na Dolnym Mieście

4 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku)
Mateusz Groen
Wystawa zdobi okna tramwaju przy ulicy Wróbla, a także opowiada historię powstania rysunkowych postaci stworzonych przez sopocianina prawie 50 lat temu. Więcej zdjęć (8)

Wystawa zdobi okna tramwaju przy ulicy Wróbla, a także opowiada historię powstania rysunkowych postaci stworzonych przez sopocianina prawie 50 lat temu.

fot. Fundacja

Wystawa zdobi okna tramwaju przy ulicy Wróbla, a także opowiada historię powstania rysunkowych postaci stworzonych przez sopocianina prawie 50 lat temu.

fot. Fundacja

Od poniedziałku, 4 stycznia, w pamiątkowym tramwaju przy ulicy Wróbla Mapka można oglądać wystawę opowiadającą o popularnym polskim komiksie "Kajko i Kokosz". Zorganizowana w niecodziennej scenerii wystawa pokazuje historię powstania jednej z bardziej znanych prac sopockiego artysty Janusza Christy. Można ją odwiedzać na pewno do końca lutego 2021.Kajko i Kokosz przypominają o noszeniu maseczekKajko i Kokosz w tramwaju na Dolnym MieścieKajko i Kokosz, czyli bohaterowie kultowych komiksów, ostatnimi czasy często pojawiają się w przestrzeni miejskiej. Stali się m.in. pasażerami gdańskiej komunikacji miejskiej, gdzie przypominają o noszeniu maseczek ochronnych i możliwości zakupu biletów za pomocą aplikacji.

Teraz możemy zobaczyć ich na Dolnym Mieście i dowiedzieć się czegoś więcej o tytułowych bohaterach, a także ich twórcy, za sprawą wystawy zorganizowanej w tramwaju stojącym przy ulicy Wróbla (przedłużenie ulicy Łąkowej).

- Na wystawie będziemy mogli zobaczyć bohaterów komiksów Kajko i Kokosz - Janusza Christy, wśród których oprócz tytułowych postaci, nie zabrakło Hegemona, Kaprala, Zbójcerzy, smoka Miliusia, Borostwów czy woja Wita. Wystawa to też powrót do historii, które ukazywały się w Wieczorze Wybrzeża. Inicjatywa umiejscowienia wystawy wyszła od Inkubatora Sąsiedzkiej Energii Dolne Miasto, którego operatorem jest stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku w trakcie spotkania z Fundacją Kreska w grudniu 2020 r. - opowiadają o wystawie przedstawiciele Fundacji "Kreska" im. Janusza Christy.

- Dodatkowo wystawa świetnie wpisuje się w klimat tej części Miasta Gdańska. Będzie można ją zobaczyć na pewno do końca lutego 2021 r, dlatego szukamy jeszcze środków i partnera, by ją oświetlić od środka. Dzięki temu można by ją było podziwiać i ładować się pozytywną energię również w zimowe wieczory - dodają.

Czytaj więcej: Kajko i Kokosz w serialu dla Netfliksa

Dla tych, dla których rysunkowe postacie nie są znajome, możemy przypomnieć, że to jeden z najpopularniejszych polskich komiksów stworzonych przez naszego lokalnego artystę Janusza Christę. Komiks miał swój debiut prawie 50 lat temu we wspomnianym "Wieczorze Wybrzeża" i przez laty zdobył sporą rzeszę fanów. Doczekaliśmy się aż 20 tomów przygód tytułowych bohaterów, którzy w towarzystwie smoka Milusia bronią rodzinnego Mirmiłowa.

Obecnie trwają prace nad ekranizacją dzieła sopocianina, którego premierę serwis Netflix zapowiedział na rok 2021.

Kim był Janusz Christa, twórca komiksu Kajko i Kokosz?


Tytułowe postacie stworzone przez Janusza Christę. Więcej zdjęć (8)

Tytułowe postacie stworzone przez Janusza Christę.

mat. GAiT

Tytułowe postacie stworzone przez Janusza Christę.

mat. GAiT

Jesteście ciekawi rezultatu ekranizacji komiksu?
Czy czytałeś komiks Kajko i Kokosz?
71%

tak, to był mój ulubiony komiks w dzieciństwie

10%

tak, ale niezbyt przypadł mi do gustu

12%

nie, ale pamiętam go

7%

nie, nie wiem co to za komiks

zakończona

łącznie głosów: 420

Opinie wybrane


wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.