Z zakupem biletów nie warto zwlekać

25 listopada 2019, 7:00
Ewa Palińska

Zobacz propozycję sylwestrową Teatru Muzycznego z ubiegłego roku.

Imprezowa karuzela ruszyła - kalendarz pęka w szwach od różnego rodzaju wydarzeń okolicznościowych: andrzejkowych, mikołajkowych, świątecznych czy karnawałowych. Propozycje są nie tylko bardzo urozmaicone, ale i atrakcyjne, dlatego jeśli mamy zamiar z nich skorzystać, z zakupem biletu lepiej nie zwlekać. Dlaczego? Oto kilka powodów.Miejsca na widowni - elastyczność w wyborzePunkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego jeśli wybieramy się na koncert czy spektakl, lepiej starannie wybrać miejsce, żeby uniknąć rozczarowania. Zakładając oczywiście, że budżet pozwala nam na taką elastyczność, bo lepsze miejscówki niejednokrotnie więcej kosztują.

Skąd wiedzieć, które miejsca wybrać? Plany widowni znajdziecie na naszym portalu, przy wizytówkach obiektów. Teatry czy sale koncertowe mają je też z reguły na swoich stronach. Jeśli plan widowni jest mało czytelny, można zadać pytanie o najlepsze miejsca w komentarzu pod którąkolwiek relacją z wydarzenia, które odbywało się w interesującym nas obiekcie. Jego uczestnicy z pewnością będą tam zaglądali, aby zamanifestować swoją aprobatę bądź dezaprobatę dla słów autora relacji, więc zadane pytanie zauważą. A że czytelnicy Trojmiasto.pl lubią prowadzić żywiołowe dyskusje w komentarzach, to i na wasze pytanie z pewnością chętnie i szybko odpowiedzą.

Wiele osób nie wyobraża sobie karnawału bez Balów Gdańskich. Jeśli masz ochotę posłuchać muzyki, a po koncercie potańczyć, to lepiej kup bilet już dziś. A oto jak bawiliśmy się podczas poprzedniej edycji.

Czekasz na coś lepszego? Raczej się nie pojawiZdarza się, że planując coś na szczególną okazję (jak np. andrzejki czy mikołajki), trudno nam się zdecydować na konkretny koncert bądź spektakl. Obawiamy się, że przed upatrzoną datą pojawi się propozycja jeszcze ciekawsza niż ta, na którą się zdecydowaliśmy, dlatego zwlekamy z zakupem biletów najdłużej, jak się da. Organizatorzy imprez zapewniają, że takie ryzyko jest minimalne, bo większe wydarzenia planuje się z dużym, często kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. I z takim samym wyprzedzeniem pojawiają się informacje w kalendarzu imprez.

- Co najmniej rok wcześniej wiemy, jakie koncerty będziemy realizować, z jakim programem i z kim będziemy współpracować - mówi Anna Bona, organizator koncertu mikołajkowego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. - Znani i rozchwytywani artyści, których zapraszamy do współpracy, mają zapełnione kalendarze i zdarza się, że trzeba na nich trochę poczekać. To samo dotyczy popularnych miejsc, w których odbywają się wydarzenia kulturalne. Trzeba o nie zadbać odpowiednio wcześnie. Planowanie z wyprzedzeniem to normalna praktyka wśród organizatorów, którzy profesjonalnie i z zaangażowaniem podchodzą do swoich realizacji. Informacje w kalendarzach imprez i w mediach pojawiają się praktycznie od razu, gdy uruchamiamy sprzedaż biletów. Warto przeglądać oferty i planować wyjścia w zaciszu własnego domu. Nie trzeba stać w kolejce do kasy, a już na pewno nie rozczarujemy się, że ktoś nie odebrał naszego telefonu. Możliwość zakupu biletu przez internet to dobrodziejstwo XXI wieku, korzystajmy!

Łatwiej zaplanować udział w wielu imprezachPrzed nami bardzo intensywny, imprezowy okres. To również czas, kiedy propozycje kulturalne są najciekawsze, dlatego dla wielu osób ograniczenie się do jednej byłoby wielką stratą. Wcześniejsze zapoznanie się z ofertą pozwoli nam na dokonanie gradacji wydarzeń, a to z kolei ułatwi nam dalsze planowanie.

Sylwester - imprezy i bale


- Każdego roku staję przed trudną decyzją, gdzie spędzę noc sylwestrową - w Teatrze Muzycznym, operze czy filharmonii. Moja decyzja z reguły zależy od propozycji repertuarowych - opowiada Magda. - Nawet jeśli wybiorę jedną z opcji, nie oznacza to, że zamierzam zrezygnować z pozostałych - po prostu "zaliczę" je w innym, późniejszym terminie.
Organizatorzy wydarzeń idą publiczności na rękę i poza najbardziej obleganymi terminami, jak sylwester czy Nowy Rok, organizują spektakle czy koncerty w innych terminach.

- Planując nasze wydarzenia, wzięliśmy pod uwagę, że miłośnicy operetki, których przecież w Trójmieście nie brakuje, mogą chcieć skorzystać też z innych propozycji, jak chociażby imprezy sylwestrowo/noworoczne, Bale Gdańskie czy koncerty karnawałowe - mówi Anna Fedyniak-Kołodziej, prezes fundacji Kultura Teraz. - Zdecydowaliśmy się finalnie na wystawienie naszej "Księżniczki czardasza" w dziewięciu różnych terminach, aby nie wchodzić w paradę innym organizatorom, dając sobie jednocześnie szansę na dotarcie do jak najszerszej publiczności.

Bilet - idealny pomysł na prezentCo dać w prezencie? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, szczególnie w okresie przedświątecznym. Trudno oczywiście trafić w gust muzyczny osoby, którą zna się słabo, więc w tym przypadku lepiej postawić np. na fikuśną herbatę czy słodycze. Jeśli jednak zamierzamy obdarować kogoś, kogo znamy na tyle dobrze, aby być pewnym jego upodobań, zakup biletu będzie strzałem w dziesiątkę.

- Nasi dziadkowie to imprezowicze, więc z biletów zawsze się cieszą - mówi Tomek, studiujący na PG. - Każdego roku, ok. dwa miesiące przed Bożym Narodzeniem, wszystkie wnuki - a jest nas ośmioro - wspólnie organizują babci i dziadkowi karnawał. Z reguły kupujemy cztery-sześć zaproszeń na koncerty czy spektakle. Nasz pomysł podchwyciły wnuki ich przyjaciół i już drugi rok z rzędu zaplanowaliśmy pełny wrażeń karnawał dla ośmiorga studentów... Uniwersytetu trzeciego wieku.

Kup bilety, póki sąZbyt długie zwlekanie z zakupem biletu może skutkować tym, że przygotowana pula się rozejdzie i zostaniemy z niczym.

- Koncert Muzyki Filmowej, który realizowaliśmy w Filharmonii Bałtyckiej w październiku, pojawił się w sprzedaży pół roku wcześniej - mówi Anna Bona, organizator i producent koncertów. - Niektórzy decydowali się na zakup biletu jeszcze wiosną, by na jesień nie martwić się, że nie dostaną biletu. Czekanie na ostatnią chwilę nie zawsze się opłaca. Zdarza się, że na kilka tygodni przed koncertem biletów brak.
Choć zdarzają się ryzykanci, którzy w takiej sytuacji decydują się na zakup biletu z niepewnego źródła, my tego rozwiązania nie polecamy - wiele z takich transakcji nosi znamiona oszustwa, w wyniku którego pozbędziemy się pieniędzy, a na koncert nie wejdziemy.

Rozwiązaniem ostatniej szansy mogą być konkursy, jakie Trojmiasto.pl regularnie organizuje dla swoich czytelników - do rozdania mamy zaproszenia na różnego rodzaju imprezy, również te najpopularniejsze i najbardziej prestiżowe. A jeśli nie poszczęści się z biletami, może uda się wygrać choć książkę? Nawet jeśli z imprezy nic nie wyjdzie, to ciekawa lektura uratuje wieczór.