Zaczytane Trójmiasto. Polecamy poezję

4 sierpnia 2021, 16:30
Magdalena Raczek
Dziś w Zaczytanym Trójmieście polecamy poezję, która jest gatunkiem uważanym za wymagający, jednak posiada szerokie grono wielbicieli. Więcej zdjęć (23)

Dziś w Zaczytanym Trójmieście polecamy poezję, która jest gatunkiem uważanym za wymagający, jednak posiada szerokie grono wielbicieli.

fot. deagreez /123rf.com

Dziś w Zaczytanym Trójmieście polecamy poezję, która jest gatunkiem uważanym za wymagający, jednak posiada szerokie grono wielbicieli.

fot. deagreez /123rf.com

Zaczytane Trójmiasto to cykl, w którym rekomendujemy trójmiejskie nowości książkowe. Tym razem postanowiliśmy polecić wam lektury spod znaku poezji: liryczne utwory wierszowane, a także utwory liryczne pisane prozą, takie jak poematy. Poezja jest gatunkiem, który uważany jest za wymagający i trudny w odbiorze, jednak posiada szerokie grono wielbicieli. Współczesne formy poetyckie przybierają różne formy, dlatego zachęcamy do ich czytania i poznawania, zwłaszcza że w Trójmieście nie brakuje poetek i poetów.Wydawnictwa z Trójmiasta


Lokalny rynek wydawniczy jest całkiem spory i regularnie ukazują się tutaj kolejne tytuły. W naszych propozycjach w cyklu Zaczytane Trójmiasto uwzględniamy zarówno pisarzy z Trójmiasta wydających w oficynach w Polsce, jak i autorów spoza regionu, którzy obrali w swoich książkach za miejsce akcji Gdynię, Gdańsk lub Sopot albo podjęli lokalny temat lub wątek. W każdej części cyklu Zaczytane Trójmiasto skupiamy się na konkretnym gatunku.

Do tej pory polecaliśmy:
Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także w oparciu o kwartalnik "Nowości Regionalne" wydawany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jeśli zatem nie wiecie, co warto przeczytać, po jaką książkę sięgnąć, to nasze zestawienie na pewno będzie pomocne. Dziś bierzemy na tapetę książki poetyckie - tomiki wierszy, poematy oraz inne publikacje związane z poezją.

Recenzje książek z TrójmiastaWarto przy tym powiedzieć, że twórczość liryczna w wielu przypadkach zazwyczaj bywa rozproszona. Poeci i poetki publikują swoje utwory w różnych czasopismach literackich, m.in w sopockim "Toposie". Podobnie, jak w przypadku fantastyki, jest to istotny nurt życia wydawniczego dla poezji. Jednak w naszych rekomendacjach skupimy się jedynie na wydawnictwach tzw. zwartych, czyli tomach wierszy lub poematach wydanych jako książki.

Przeczytaj także: Gra w skojarzenia z Tadeuszem Dąbrowskim - wokół jego nowego tomu poezji pt. "Scrabble"

"Królowa karnawału" Monika Milewska Więcej zdjęć (23)

"Królowa karnawału" Monika Milewska

mat. prasowe wydawnictwa

"Królowa karnawału" Monika Milewska

mat. prasowe wydawnictwa

Poetka przeżywająca losy świataMonika Milewska - gdańska antropolog historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, wykładowczyni uniwersytecka, a także powieściopisarka, znana głównie z powieści "Latawiec z betonu", wydała swój nowy tom poezji zatytułowany "Królowa karnawału" (wyd. Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich). "Poezja Moniki Milewskiej łatwo przemyka między epokami, między dobrem a złem. Ta łatwość jest okrutna. Podszyta absurdem, który jest koniecznością chwili i koniecznością wieczności." - pisze o tomiku Krzysztof Bielecki. Z kolei Piotr Müldner-Nieckowski odnotowuje: "Jeśli mnie intuicja nie myli, pod maską królowej karnawału kryje się twarz samej Moniki Milewskiej. Poetki, przeżywającej losy świata niczym zdarzenia własne, prywatne. (...) To wiersze pisane niezmiernie utalentowaną ręką. Ich treść pod okiem Czytelnika rośnie, obejmuje, nie pozwala odejść. Wiersze dobitne, ale dzięki po mistrzowsku kształtowanemu językowi - w jakiś sposób skromne. Słowem takie, których nie da się łatwo zapomnieć."

Przeczytaj także: Niezwykłe morskie opowieści w książce dla dzieci pt. "Skok przez Bałtyk"

Przez dziurkę od kluczaGosia Zamorska-Misztal to animatorka i poetka, prezeska gdańskiej Fundacji Generacja. Laureatka międzynarodowych konkursów haiku, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku. W tamtym roku wydała tomik wierszy "Dziurka od klucza" z ilustracjami Zuzy Koniecznej-Czerwinskiej. Tomik wydany został własnym nakładem we współpracy z Fundacją Generacja.

Tomiki poezji toruńskiej lekarkiKarolina Aleksandra Załuska urodziła się w Toruniu, jednak swoje zawodowe życie związała z Trójmiastem. Z wykształcenia jest lekarką, z zamiłowania zaś pisarką. Pisanie jest jej pasją, a treści, które tworzy, składają się na swoisty pamiętnik, utrwalenie emocji, które towarzyszą głównie jej pracy. Tomik wierszy "Gdańskie opowieści" (wyd. Ridero) jest zbiorem dzieł opisujących ludzkie emocje, zmienność natury czy elementy codzienności mieszkańców Trójmiasta. Można w nim znaleźć szczyptę smutku i spory łyk radości, słowo o przemijaniu, ale i miłości. Z kolei w tomie "Oddział 20a" (wyd. Ridero) poetka za głównego bohatera obrała gdański szpital psychiatryczny. Piąty tomik wierszy autorki pt. "Śnieżenie" to niejako podsumowanie jej dotychczasowej twórczości. W skrócie określić go można jako historię emocji w dwóch aktach.

Poezja z KaszubMonika Oramus to poetka urodzona w 1967 roku w Gdyni, na stałe mieszkająca w Kwidzynie, ale od dziesięciu lat jej drugim domem stała się Stężyca na Kaszubach za sprawą pracy z tamtejszym Zespole Kształcenia i Wychowania. "Czuję" (wyd. Fundacja OKO-LICE KULTURY) to jej drugi tomik poezji związanym z życiem na Kaszubach. Wiersze pisze od dawna, wcześniej wydała "Spotkania w sztuce" (2019), które są jej debiutanckim tomikiem, zawierającym wiersze z różnych lat twórczości.

Różnorodne zlewności lirycznePaweł Koñjo Konnak (Paweł Konrad Konnak), to urodzony w 1966 roku w Gdańsku performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta i dziennikarz. Wydał kilka tomów poetyckich, które nazywa "tomami zlewności lirycznych". Najnowszy to "Konkurs wiedzy o duszy", zawierający - jak pisze Piotr Śliwiński - "wiersze różnorodne, od zapisków z podróży, poprzez zaangażowane teksty nacechowane niezgodą na to, co się dzieje w Polsce, po bardzo osobiste utwory o rodzinie. Tom zaczyna się od mocnych obrazów o odejściu matki. Powaga wierszy Konnaka bywa przełamana momentami niweczącymi ową wzniosłość, ale nie aż tak często, jak by się mogło wydawać, znając drugie, sceniczne oblicze Koñja."

Na koniec przedstawiamy rekomendacje wydawców i bibliotekarzy.

Wydawca polecaTytuł: "Czytająca list i inne wiersze"
Autor: Jolanta f Mąkosa
Wydawnictwo: Fundacja Terytoria Książki, dystrybuowane przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Od wydawcy: Jolanta f Mąkosa urodziła się w Gdańsku. Absolwentka grafiki w gdańskiej ASP. Scenograf i scenarzystka. Uczyła grafiki i liternictwa w Liceum Plastycznym w Orłowie. Maluje, rysuje, uprawia ogród i pisze. W 2012 wydała tomik "Ogrody wieczorem". Na jej obecny tom poetycki składają się wiersze powstałe w latach 2011-2017.

Wydawca polecaTytuł: "Wybór wierszy"
Autor: Olga Kubińska
Wydawnictwo: Fundacja Terytoria Książki, dystrybuowane przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Od wydawcy: Olga Kubińska to poetka, tłumaczka, badaczka angielskiego piśmiennictwa renesansowego i literatury Holokaustowej. Autorka pięciu tomów poezji. Tłumaczy literaturę piękną, poezję i eseistykę. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdańsku-Oliwie. Prezentowany wybór wierszy Olgi Kubińskiej przedstawia szeroki wachlarz doświadczeń dotyczących tożsamości, wielości, własności kulturowej.

W wydawnictwie słowo/obraz terytoria wkrótce pojawi się też tom trójmiejskiej poetki, prozaiczki i tłumaczki Anny Czekanowicz.

Joanna Formela "F(ig)raszki" Więcej zdjęć (23)

Joanna Formela "F(ig)raszki"

mat. prasowe wydawnictwa

Joanna Formela "F(ig)raszki"

mat. prasowe wydawnictwa

Bibliotekarz polecaTytuł: "F(ig)raszki"
Autor: Joanna Formela
Wydawnictwo: Dom Prasy Formela

- To lekkie, o przyjemnym brzmieniu i nieprzesadnie złośliwe, fraszki - niektóre z delikatnym morałem - ujęte w częściach: Ludzie i miejsca, Lokalne gdańskie, Maksymy i inne, Okolicznościowe, Niepokorne, Sportowe, Świąteczne i Pory roku. Autorka zawarła w nich refleksje dotyczące m.in. rodziny, różnych miejsc - jak dzielnica Oliwa w Gdańsku, w jakiej się wychowała, Jurata, w której lubi przebywać, Westerplatte - czy uczuć ludzkich i codziennych spraw. Nie stroni od podglądania i żartobliwego komentowania polskiego świata celebrytów, dziennikarzy, polityków, samorządowców i in. Na jej poetycki warsztat trafili Kamil Durczok, śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Małgorzata Rozenek, Kinga Rusin, Joanna Krupa, Monika Olejnik, Kazimierz Marcinkiewicz, Sławomir Nowak i in. Tomik okraszony został grafikami artysty Mariusza Hoffmana - poleca Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego, starszy kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Tym razem dodatkowo poprosiliśmy o rekomendację Gdański Klub Poetów.

Gdański Klub Poetów poleca- Polecamy trzy tomiki: Grażyna Fidrych-Witkowicki "Był sobie chłopiec" (wyd. Grafiko). To pełen liryki zbiór wierszy dedykowany przez autorkę "wszystkim kochającym naturę i wierzącym w potęgę miłości". Smaku książce dodają reprodukcje grafik i obrazów prof. Czesława Tumilewicza. Druga rzecz to tomik Sławomira Jerzego Ambroziaka "O istocie (przed)" - książka poetycka wydana nakładem Wydawnictwa Politechniki Gdańskiej. To liryczna podróż przez Stary Testament, która w niezwykły sposób łączy różne światy, odległe czasy i rozmaite emocje w uniwersalną opowieść o człowieku. I na koniec Gabriela Szubstarska "I nic nie jest na zawsze" (wyd. Tadeusz Serocki). To książka o poszukiwaniu własnej drogi, pełna spostrzeżeń na temat otaczającego nas świata i ludzi - poleca Gabriela Szubstarska - prezes Gdańskiego Klubu Poetów.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.