stat

Zaczytani: impreza dla miłośników książek

15 maja 2019, 11:00
Magdalena Raczek

"Zaczytani" to ogólnopolska akcja społeczna, w ramach której prowadzona jest zbiórka książek. Trafią m.in. do bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka czy domach pomocy społecznej. W najbliższą sobotę 18 maja Forum Gdańsk będzie jednym z trzech miejsc w Polsce, gdzie odbędzie się Wielki Happening Zaczytanych Ławek (godz. 11-16). Ponadto akcji towarzyszy wystawa "Zaczytanych Ławek" ulokowana na dziedzińcu Forum.Ogólnopolski zasięgFundacja Zaczytani.org od 2013 roku promuje czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek i otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych. Od dwóch lat wolontariusze Fundacji codziennie pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię. To 300 wolontariuszy prowadzących 352 spotkania bajkoterapeutyczne z małymi pacjentami oraz 22 godziny bajkoterapii w każdym tygodniu.

- Projekt Zaczytanych to jedna z najciekawszych inicjatyw społecznych, z którymi miałam do czynienia. To naprawdę ważne, aby dzieci w szpitalach mogły liczyć na wsparcie. Czytanie to jedna z form radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Z książek dzieci dowiadują się wiele o emocjach i uczuciach, a także uczą się, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Bardzo się cieszę, że wiele dzieci otrzymuje wsparcie cudownych bohaterów literackich: Elmera, Martynki, Nusi czy Tupcia Chrupcia, no i oczywiście od Zaczytanych - mówi Katarzyna Pakosińska, ambasadorka Zaczytanych.

Wielka Zbiórka KsiążekWielka Zbiórka Książek organizowana jest w siedmiu miastach: Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Zbierane są książki dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Następnie woluminy przekazywane są do placówek medycznych w całej Polsce. Dotychczas zebrano ponad milion książek w ponad dwóch tysiącach punktów na terenie całego kraju. Powstało 880 "zaczytanych bibliotek" oraz 47 "zaczytanych ławek".

W Gdańsku książki zbierane są m.in. w Punkcie Informacyjnym na pierwszym piętrze Forum Gdańsk do 26 maja. Oddać tutaj można książki, które są w bardzo dobrym stanie technicznym i zostały wydane po 2000 roku. Akcja Zaczytanych nie dotyczy zbierania czasopism, podręczników szkolnych, słowników ani encyklopedii. Zobacz, gdzie jeszcze można oddać książki: pełna lista miejsc.

Forum Gdańsk debiutuje w ogólnopolskiej akcji społecznej tego typu.

- Do podjęcia się tego partnerstwa skłonił nas przede wszystkim cel i zamiłowanie do czytania. Czytanie wpływa pozytywnie na rozwój wyobraźni i osobowość człowieka. Ludzie Zaczytani mają większy zasób słownictwa, dzięki czemu swobodniej wyrażają myśli. Czytając książki, można na chwilę przenieść się do świata, który sami zbudujemy. To jest wspaniałe. Warto czytać książki i warto się nimi dzielić - twierdzi Marta Grabianowska, marketing manager Forum Gdańsk.

Wystawa "Zaczytanych Ławek"Aby podziękować mieszkańcom, którzy przekazują swoje książki w czasie Wielkiej Zbiórki Książek, Fundacja Zaczytani.org ustawia miejskie meble - ławki w kształcie otwartych książek. Każda ławka jest niepowtarzalna, zaprojektowana przez artystę. Część ławek ma swoich ambasadorów: znanych aktorów, ludzi kultury i sztuki. Są nimi np.: Andrzej Mleczko, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Małgorzata Ostrowska, Anna Dereszowska, Katarzyna Pakosińka oraz Michał Rusinek.

Przeczytaj także: Z dedykacją, pomnikiem, do leżenia. Nietypowe ławki w Trójmieście

Wystawa Zaczytanych Ławek znajduje się na dziedzińcu Forum Gdańsk - 10 ławek ustawiono wzdłuż Kanału Raduni przed wejściem do Forum. Z ławek tych dodatkowo każdy może pobrać bezpłatnego audiobooka. Te dzieła sztuki, z których część malowana jest ręcznie, mają przyciągać wzrok, uwagę i inspirować, a także zachęcać do przyłączenia się do akcji. Każda ławka posiada niepowtarzalny wzór oraz wyjątkową nazwę.

Ławki zostały zaprojektowane przez najbardziej znanych i zdolnych polskich ilustratorów: Ławka Czytaj autorstwa Katarzyny Boguckiej, Malinowa Ławka - Katarzyny Kołodziej, Ławka SuperCapital Bear - Roberta Romanowicza, Ławka z Magicznym Ogrodem - ręcznie malowana przez malarkę Laurę La Wasilewską, Ławka z Zielnikiem - Pauliny Wyrt (jej ambasadorką jest Katarzyna Tusk), Ławka Spełnionego Artysty - ręcznie malowana ławka autorstwa Doroty Gorczycy, Ławka Pełna Metafor - Rafała Olbińskiego, Ławka z Małym Księciem - Kingi Kulawieckiej, Ławka Pstryk - Eweliny Straszewicz, Ławka z Miłości do Dzieci - Alicji Magnuszewskiej.

Wielki happeningW sobotę, 18 maja, od godz. 11 do godz. 16, przy Zaczytanych Ławkach odbędzie się wspólne czytanie książek z ambasadorem Fundacji - Wojtkiem Mazolewskim. Podczas wydarzenia czytelniczego wyszkoleni bajkoedukatorzy zaproszą dzieci do wspólnego czytania, omawiania i ćwiczenia. Nie zabraknie również gier i zabaw, które mają na celu przede wszystkim promować czytelnictwo i rozwijać wyobraźnię młodych ludzi.

W trakcie imprezy przewidziano wiele atrakcji dla najmłodszych: warsztaty plastyczne dla dzieci (kolorowanki, tworzenie zakładek do książek), bajkoterapię prowadzoną przez wolontariuszy Fundacji Zaczytani.org (spotkanie z zaczytanym Puchaczem, czytanie przygód słonia Elmera), gry edukacyjne, spektakl kukiełkowy, a przez cały czas trwania akcji bańki mydlane XXL, balonowe zoo, gry sportowe, zdjęcia w fotobudce oraz oczywiście zbiórka książek dla pacjentów polskich szpitali.

Każdy może przyłączyć się do akcji i pomóc. Wystarczy przejrzeć domową bibliotekę i oddać część swoich zbiorów. Więcej na stronie fundacji.

Zaczytani.org w liczbach:

1 170 152 zebranych książek
778 zaczytanych bibliotek
2131 punktów zbiórek w całej Polsce
47 zaczytanych ławek
300 wolontariuszy przeszkolonych z bajkoterapii
352 spotkania bajkoterapeutyczne z małymi pacjentami, 22 godziny bajkoterapii w każdym tygodniu.