Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020

7 sierpnia 2020, 14:40
Magda Mielke

Znamy wyniki XXIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2020 im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Tegoroczne Grand Prix otrzymał Krzysztof Mystkowski za zdjęcie "Żołnierze WOT". Nagrodzeni zostali również fotoreporterzy współpracujący z portalem Trojmiasto.pl, Mateusz Słodkowski i Piotr Hukało. Po raz pierwszy Gdańsk Press Photo odbyło się bez udziału zmarłego w marcu tego roku Macieja Kosycarza.Trójmiejskie wystawy


Znamy już werdykt jurorów. Grand Prix otrzymał Krzysztof Mystkowski, fotoreporter agencji Kosycarz Foto Press za zdjęcie "Żołnierze WOT . To druga taka nagroda dla fotoreportera - w 2002 roku Mystkowski otrzymał główną nagrodę za wielką powódź w Gdańsku. Zmagając się z wysoką temperaturą i zadymieniem, w lipcu ubiegłego roku w miejscowości Grupa pod Grudziądzem, wykonał nagrodzone zdjęcie na jednym z najnowocześniejszych w Europie poligonów pożarniczych. Jego "Żołnierze WOT" przechodzą szkolenie z zakresu metod postępowania w warunkach ekstremalnych. Temperatura powietrza gromadzącego się pod stropem kontenerowego symulatora płonącego mieszkania sięga 80 stopni Celsjusza. Tam zagrożenie jest największe, dlatego żołnierze przyjmują pozycję kucającą.

- Pandemia nie wygrała. Liczyło się wyczucie momentu, wrażliwość artystyczna, doskonałość kompozycji i wyborne światło. Fakt, że bohaterowie zwycięskiego zdjęcia noszą maski, też miał znaczenie. Mimo że tematyka fotografii nie nawiązuje do epidemii koronawirusa - zdjęcie powstało, zanim zaczęła się nasza gehenna - to jest metaforą tego, co zdarzy się za kilka miesięcy i opanuje cały świat - mówi Anna Brzezińska, przewodnicząca jury Gdańsk Press Photo 2020. - Oceniając tę pracę, nie wiedzieliśmy, że to są terytorialsi, nie wiedzieliśmy też, że to jest komora ćwiczebna. Naszą uwagę przyciągały walory fotograficzne - bardzo dobra kompozycja, świetne światło... I jeszcze te maseczki, które od kilku miesięcy są bardzo symboliczne - dodaje jurorka konkursu.
Nagrodzeni zostali również fotoreporterzy współpracujący z naszym portalem Trojmiasto.pl. W kategorii "Wydarzenie" nagrodę otrzymał Mateusz Słodkowski za zdjęcie "Koronawirus Busters", a w kategorii "Życie i świat wokół nas" nagrodzono Piotra Hukałę. Jego czarno-biały fotoreportaż "Dominikańska wigilia dla potrzebujących" zyskał spore uznanie jury.

- Fantastyczny fotoreportaż, absolutnie trafiony w punkt, przemyślany pod każdym względem - i treści, i światła, i kompozycji. Piotr Hukało doskonale wiedział, co robi. Tu nie ma przypadkowych zdjęć. Naprawdę chapeau bas - dzieli się wrażeniami Anna Brzezińska.
Gdańsk Press Photo to konkurs, w którym mogą brać udział zawodowi fotoreporterzy oraz amatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił w fotografii prasowej. Jury wybiera najlepsze fotografie w sześciu kategoriach tematycznych: wydarzenie, ludzie, kultura, sport, życie i świat wokół nas, fotografia spoza regionu oraz laureata Grand Prix konkursu. Po raz pierwszy Gdańsk Press Photo odbyło się bez udziału zmarłego w marcu tego roku Macieja Kosycarza.

W tegorocznej edycji konkursu jury obradujące w składzie: Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Christopher Niedenthal (Związek Polskich Artystów Fotografików) i Wojciech Marek Druszcz (Klub Fotografii Prasowej, członek zarządu stowarzyszenia ZAiKS) oceniło 713 zdjęć nadesłanych przez kilkudziesięciu autorów - amatorów i profesjonalistów - z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Wiele nadesłanych prac opowiadało o życiu w czasach pandemii.

Koronawirus wpłynął także na regulamin i przebieg konkursu. Jury nie wybierało zdjęcia roku, lecz najlepszą fotografię z aż 15 miesięcy, a obrady wyjątkowo odbyły się w Warszawie. Gala wręczenia nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej, tradycyjnie już, odbędzie się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim. Uroczystość zaplanowano na 3 września.

Wyniki XXIV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa i Macieja Kosycarzy Gdańsk Press Photo 2020:

- Grand Prix: Krzysztof Mystkowski, "Żołnierze WOT";
- kategoria "wydarzenie": nagroda - Mateusz Słodkowski, "Koronawirus Busters";
- kategoria "ludzie": nagroda - Mirosław Pieślak, fotoreportaż "Podopieczni Domu Seniora Polanki"; wyróżnienie - Karol Kacperski, "Anna Kiełbasińska, polska lekkoatletka";
- kategoria "życie i świat wokół nas": nagroda - Piotr Hukało, fotoreportaż "Dominikańska wigilia dla potrzebujących"; wyróżnienie - Mirosław Pieślak, fotoreportaż "Plaża";
- kategoria "sport": nagroda - Marcin Gadomski, "Pavels Steinbors", wyróżnienie - Wojtek Figurski, "Kibice Lechii Gdańsk";
- kategoria "kultura": nagroda - Adam Bogdan, "Teatr Duchamp Pilot + Voala na Festiwalu Feta"; wyróżnienie - Elwira Kruszelnicka, fotoreportaż "Ocalić od zapomnienia";
- kategoria "fotografia spoza regionu": nagroda - Martyna Niećko, "Protest przeciwko Marszowi Równości"; wyróżnienie - Krzysztof Mystkowski, "Żołnierze WOT".