Znamy plany Teatru Muzycznego w Gdyni

20 czerwca 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Łukasz Rudziński
Spektakl "Ghost" w reż. Tomasza Dutkiewicza, jest musicalową wersją filmu znanego w Polsce pod nazwą "Uwierz w ducha" Jerry'ego Zuckera z Demi Moore i Patrickiem Swayze w rolach głównych (na zdjęciu). Premiera 6 listopada. Więcej zdjęć (3)

Spektakl "Ghost" w reż. Tomasza Dutkiewicza, jest musicalową wersją filmu znanego w Polsce pod nazwą "Uwierz w ducha" Jerry'ego Zuckera z Demi Moore i Patrickiem Swayze w rolach głównych (na zdjęciu). Premiera 6 listopada.

mat. prasowe

Spektakl "Ghost" w reż. Tomasza Dutkiewicza, jest musicalową wersją filmu znanego w Polsce pod nazwą "Uwierz w ducha" Jerry'ego Zuckera z Demi Moore i Patrickiem Swayze w rolach głównych (na zdjęciu). Premiera 6 listopada.

mat. prasowe

Dwie duże premiery musicalowe - "Zły" i "Ghost" oraz premiera na Nowej Scenie i Koncert Sylwestrowy to nowości, które widzów Teatru Muzycznego czekają jeszcze w tym roku. Plany repertuarowe sięgają jednak już nawet jubileuszowego 2018. roku. Wtedy Teatr Muzyczny obchodzić będzie swoje 60-lecie, a uświetni je spektakl "Krakowiacy i Górale" w reżyserii Michała Zadary.Specyfika pracy teatru musicalowego wymaga planowania spektakli z dużym wyprzedzeniem. Niedawno informowaliśmy o "Wiedźminie", którego w 2017 roku przygotuje Wojciech Kościelniak. Ten twórca przygotowuje właśnie w Muzycznym inny tytuł - adaptację sceniczną powieści Leopolda Tyrmanda "Zły".

- Jestem zafascynowany tą powieścią, bo to jedna z niewielu polskich książek, spełniająca zasady konstrukcji superbohatera, podobnego do Spidermana czy Batmana. Zły ma magiczne atrybuty, jak pierścień z brylantem, czy niesamowicie jasne oczy. Mieszanie warszawskiej perspektywy, z ceglanym pyłem PRL-owskiej odbudowy kraju, z tym amerykańskim marzeniem wydaje mi się bardzo ciekawe. "Zły" zaspokaja marzenia i pokazuje polski realizm, ale nie kieruje tego w całkowitą bajkę. Próba połączenia tych dwóch warstw wydaje mi się niesłychanie nośna i budująca, bo daje możliwości zbudowania interesujących wątków w narracji - mówi Wojciech Kościelniak, który reżyseruje "Złego", premiera 4 września.

Kolejną premierą będzie "Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła" autorstwa i w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl poświęcony będzie postaci legendarnej Wilgefortis, brodatej kobiety, przedstawianej przez niektóre tradycje ludowe jako świętą. Premiera planowana jest na 30 października. A już tydzień później obejrzymy drugą tegoroczną premierę na Dużej Scenie - "Ghost". Musical na podstawie filmu "Uwierz w ducha" Jerry'ego Zuckera reżyseruje Tomasz Dutkiewicz. To opowieść o miłości Sama i Molly. Gdy Sam zostaje zastrzelony, jako duch przekonuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a Molly grozi niebezpieczeństwo i postanawia ją ostrzec. O tym, jak ich miłość pokonywać będzie nawet takie bariery, przekonamy się 6 listopada podczas premiery na Dużej Scenie Muzycznego. Ostatnią tegoroczną premierą będzie tradycyjny Koncert Sylwestrowy Teatru Muzycznego. Wyreżyseruje go tak, jak w ostatnich latach, Bernard Szyc.

"Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego jest popularny na całym świecie jako literatura i w formie gier komputerowych (na zdjęciu kadr z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon"). Gdyńska realizacja musicalu "Wiedźmin" w 2017 roku będzie jego prapremierą światową. Więcej zdjęć (3)

"Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego jest popularny na całym świecie jako literatura i w formie gier komputerowych (na zdjęciu kadr z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon"). Gdyńska realizacja musicalu "Wiedźmin" w 2017 roku będzie jego prapremierą światową.

mat. prasowe

"Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego jest popularny na całym świecie jako literatura i w formie gier komputerowych (na zdjęciu kadr z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon"). Gdyńska realizacja musicalu "Wiedźmin" w 2017 roku będzie jego prapremierą światową.

mat. prasowe

Natomiast w kwietniu 2016 roku na deskach Muzycznego zobaczymy spektakl - "Piotrusia Pana" w reżyserii Janusza Józefowicza do libretta Jeremiego Przybory i z muzyką Janusza Stokłosy. Spektakl powstał w 2000 roku i wystawiono go w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Teraz słynny duet Teatru Studio Buffo przygotowuje "Piotrusia Pana" z gdyńskim zespołem i w technice 3D.

- Bardzo mało mamy dzisiaj w repertuarach teatrów mądrej, rodzinnej literatury, gdzie myśl i słowo nie sprowadzają się do głupiego żartu. Opowieści o Piotrusiu Panu, chłopcu, który nie chciał stać się dorosły i wolał bawić się, psocić, ale i szukać sprawiedliwości, na pewno znajdzie swoje miejsce i swoją publiczność - przekonuje Janusz Stokłosa, kompozytor muzyki "Piotrusia Pana". - Technologia 3D to idée fixe Janusza Józefowicza od wielu lat. Zagraliśmy w warszawskim Torwarze prawie 60 spektakli "Polity", czyli historii Poli Negri, gdzie ta technologia po raz pierwszy zaistniała. Mieliśmy z Teatrem Studio Buffo też premiery "Polity" i "Romea i Julii" w Rosji, z zastosowaniem tej technologii. Reżyser dysponuje więc już dużym doświadczeniem przy stosowaniu tego typu środków. Myślę, że trzeci tytuł, nasz gdyński "Piotruś Pan", będzie dopełnieniem zatarcia granic między światem rzeczywistym i wirtualnym. Mogę powiedzieć ze swojego punktu widzenia - to robi wrażenie.

Drugą dużą premierą w 2016 roku będzie "Notre Dame de Paris" (czyli "Dzwonnik z Notre dame"), planowaną na początek września. To duży sukces Teatru Muzycznego, ponieważ są pierwszym teatrem w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał zgodę na realizację tytułu. Wierności oryginalnej wersji musicalu strzec będą francuscy realizatorzy, w tym reżyser spektaklu Gilles Maheu. Oryginalna francuska wersja musicalu na podstawie powieści Wictora Hugo powstała w 1998 roku.

- "Dzwonnik z Notre Dame" jest spektaklem, który porusza serca widzów. Stało się tak już za sprawą francuskiej wersji, w której wystąpił Garou. Spektakl odnosi się do wielu aspektów społecznych i konfrontuje rządzących z tymi, którzy są im podlegli. Porusza też bardzo istotną we Francji i coraz ważniejszą w całej Europie kwestię imigrantów. Oglądając przedstawienie nie wiemy, czy znajdujemy się w przeszłości czy w naszych czasach, ale problemy ukazywane w nim są cały czas aktualne - mówi przedstawiciel agencji Enzo Products, właściciela praw do musicalu, Nicolas Talar.

"Krakowiacy i Górale" - śpiewogra, którą na jubileusz 60-lecia Teatru Muzycznego w Gdyni przygotuje Michał Zadara, uważany jest za pierwszą polską operę narodową (na zdjęciu scena ze spektaklu "Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale" Teatru Ludowego w Krakowie z 1955 roku). Więcej zdjęć (3)

"Krakowiacy i Górale" - śpiewogra, którą na jubileusz 60-lecia Teatru Muzycznego w Gdyni przygotuje Michał Zadara, uważany jest za pierwszą polską operę narodową (na zdjęciu scena ze spektaklu "Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale" Teatru Ludowego w Krakowie z 1955 roku).

fot. Feliks Nowicki / archiwum Instytutu Teatralnego w Warsz

"Krakowiacy i Górale" - śpiewogra, którą na jubileusz 60-lecia Teatru Muzycznego w Gdyni przygotuje Michał Zadara, uważany jest za pierwszą polską operę narodową (na zdjęciu scena ze spektaklu "Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale" Teatru Ludowego w Krakowie z 1955 roku).

fot. Feliks Nowicki / archiwum Instytutu Teatralnego w Warsz

Kolejny sezon artystyczny - 2017/2018 przywita zapowiadana premiera powieści Andrzeja Sapkowskiego, który oficjalnie potwierdził swoją zgodę na przygotowanie przez Teatr Muzycznym "Wiedźmina". To bardzo ciekawie zapowiadające się przedstawienie gotowe ma być we wrześniu 2017 roku.

- Osią tego przedstawienia może być sama postać wiedźmina, ale też i niesłychane możliwości inscenizacyjne, które ta powieść obiecuje. Gdybym miał się odwołać do jakiegoś filmu, to jest to "Władca pierścieni" Petera Jacksona, który z jednej strony zawiera niesłychanie rozbudowane efekty specjalne, a grafika jest mocno baśniowa, ale potraktowana współcześnie. Chciałbym podejść do "Wiedźmina" w podobny sposób. Z jednej strony mówi on o samotności walki człowieka, który idzie przez życie - wszystkie przeciwności losu, które napotyka na drodze, jak potwory z którymi walczy, to powiększone, wyolbrzymione kłopoty każdego z nas. Dlatego powieść ta jest uniwersalna i tak dobrze przyjmowana na świecie - dodaje Wojciech Kościelniak.

Wiadomo już, że kolejny, jubileuszowy sezon Teatru Muzycznego w Gdyni zainauguruje śpiewogra "Krakowiacy i Górale" według libretta Wojciecha Bogusławskiego, z muzyką Jana Stefaniego i w reżyserii cenionego reżysera dramatycznego, ale chętnie podejmującego się pracy w teatrach operowych i muzycznych - Michała Zadary. Spektakl w symboliczny sposób zepnie klamrą 60 lat istnienia Teatru Muzycznego, bo właśnie od premierą "Krakowiaków i Górali" Danuta Baduszkowa otwierała działalność gdyńskiej sceny musicalowej. Tematem spektaklu jest narodowe pojednanie, a jego reżyser wielokrotnie, radykalnie i z bardzo dobrym skutkiem artystycznym wypowiadał się na tematy polskiego patriotyzmu.

W planach są także spektakle Szymona Kaczmarka (kilka lat temu przygotował w Teatrze Wybrzeże "Poskromienie złośnicy") oraz Magdaleny Miklasz, reżyserki największego hitu minionego sezonu w Muzycznym - "Avenue Q".

Plany artystyczne Teatru Muzycznego w Gdyni:

Sezon artystyczny 2015/2016
4 września 2015 - "Zły" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (Duża Scena)
30 października 2015 - "Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz (Nowa Scena)
6 listopada 2015 - "Ghost" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza (Duża Scena)
31 grudnia - Koncert Sylwestrowy w reżyserii Bernarda Szyca (Duża Scena)
9 kwietnia 2016 - "Piotruś Pan" (w technologii 3D) w reżyserii Janusza Józefowicza (Duża Scena)
- premiera spektaklu Szymona Kaczmarka (Scena Kameralna)

Sezon artystyczny 2016/2017
wrzesień 2016 - "Notre Dame de Paris" ("Dzwonnik z Notre Dame") w reżyserii Gillesa Maheu (Duża Scena)
- premiera spektaklu Magdaleny Miklasz (Nowa Scena)

Sezon artystyczny 2017/2018
wrzesień 2017 - "Wiedźmin" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (Duża Scena)

Sezon artystyczny 2018/2019
wrzesień 2018 - "Krakowiacy i górale" w reżyserii Michała Zadary (Duża Scena)

Opinie (39)

 • Pięknie (2)

  I wciąż liczę, że zrobią kiedyś musical Mamma Mia i Dirty Dancing. Ciekawa jestem jak wyjdzie Duch.

  • 19 13

  • Duch wyjdzie z kominka

   • 4 5

  • Mamma mia jest w Warszawie, takich tytułów nie ma sensu dublować

   • 2 0

 • A czy jest planach zaprzestanie działalności tego teatru? (4)

  Bo ja bym chciał.

  • 9 88

  • (3)

   ale musisz być prostakiem

   • 23 5

   • wystarczy że jest z Gdańska (2)

    i to tyle

    • 7 12

    • Nie koniecznie. Może być z Gdyni i być członkiem PiS.

     • 5 3

    • Akrat dla większości Gdańszac ten teatr jest chyba głównym powodem wizyt w Gdyni.

     W tym dla mnie.
     Najlepsza Gdyńska atrakcja ;)

     • 3 0

 • Brakuje mi informacji o rentowności tego teatru. (6)

  Bo jak na włożone pieniądze w remonty i przebudowy w ostatnich latach, to repertuar nie powala, życia w tym przedsięwzięciu nie widać.

  • 14 46

  • to jest kultura nie rachunek ekonomiczny. (1)

   wy w Gdańsku zupełnie tego nie rozumiecie. Czas porzucić palikociarski sposób myślenia. Chociaż....lepiej nie, trwaj w tym

   • 7 8

   • Po pierwsze, jestem z Gdyni,

    po drugie, po łapkach widać, że jest, takich jak ja, więcej.

    • 2 12

  • lepiej wydac na osmiorniczki, na lotnisko albo na nagrody dla urzednikow (1)

   sa rzeczy wazne i wazniejsze. fakt w przeciagu roku bywam 2-3 razy w muzycznym ale mimo wszystko ciezko o bilety. zatem mimo tak wysokich cen widac ze sens takich miejsc jest. dobranoc, nie dziekuj ze cie uswiadomilem pantofelku

   • 9 5

   • Chodzisz do tego teatru, ale po wyswiskach widać,

    że kultury, to za dużo nie łyknąłeś. Opór materii, albo kultura słaba była...

    • 0 4

  • (1)

   ech.... widać, że pisał to ktoś kto nie chodzi do Teatru - zapewne jeden z tych sfrustrowanych Pisklaków :)

   • 4 2

   • Jasnowidz ? Skąd wywnioskowałeś, że nie chodzę do "Teatru" ?

    a frustrat, to ty jesteś, złapałeś się na frazes i stereotyp i tym samym pojechałeś ...Nie zmienia to jednak faktu, że obietnicą premiery na któreś-lecie nie podnosi się rangi, chyba, że ktoś tak myśli, ale trąci mi to gdyńskimi urzędniczymi zaklęciami ....

    • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.