Zobacz ptaki na akwarelach bez lornetki

7 lipca 2020, 19:00
Patryk Szczerba

30 akwarel autorstwa Andrzeja Rabiegi prezentuje znane i mniej popularne gatunki ptaków, spotykanych na co dzień w miejskiej przestrzeni. Wystawę "Ptaki w mieście" do 26 lipca można oglądać w Gdyńskim Centrum Filmowym.Wystawy w Trójmieście


Andrzej Rabiega to artysta grafik, malarz i akwarelista. Urodził się w Gdańsku w 1967 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2001 roku pracuje jako "wolny strzelec", będąc członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Współpracował niemal ze wszystkimi stowarzyszeniami i organizacjami ochrony dzikiej przyrody.

Efekt fascynacjiŹródłem inspiracji stały się dla niego ptaki. Tak go zafascynowały, że zaczął je malować. W ten sposób powstała wystawa pt. "Ptaki w mieście", którą można oglądać w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jakie gatunki pojawiły się na akwarelach?

- To ptaki, które można zobaczyć w naszych miastach, także w Gdyni. Są również takie, które zaskoczą oglądających, bo do naszych miast zaglądają też rzadkie okazy. Jeśli ktoś jest uważnym obserwatorem, to naprawdę można wypatrzyć bardzo fajne ptaki. Starałem się parę takich nieoczywistych gatunków pokazać - mówi Andrzej Rabiega.

Co zrobić z rannym ptakiem?Wystawa do 26 lipcaWernisaż wystawy odbył się przy udziale władz miasta i miłośników ptaków w poniedziałek.

- Chcemy zaprosić gdynian na wystawę prac Andrzeja Rabiegi, które dostarczają dużo wspaniałych doznań i mimo że to nie są żywe ptaki, to warto te obrazy zobaczyć - zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Przypomina, że Gdynia od lat prowadzi akcję "Zapraszamy ptaki do Gdyni". Mieszkańcy wykonują w jej ramach karmniki i budki lęgowe, które powstają w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie. Przy okazji powstała też ilustrowana książka, która jest źródłem wiedzy o ptakach dla dzieci i ich rodziców.

- Staramy się też kształtować zwyczaje związane z dokarmianiem ptaków tak, by robić to właściwie. Wystawa to kolejna odsłona tej akcji - kończy Michał Guć.
Obrączkowanie ptaków w Leśnym Ogrodzie Marszewo
Często obserwujesz ptaki?
86%

tak

14%

nie

zakończona

łącznie głosów: 150