Sposób na nudę? Czytaj książki online

31 marca 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Magdalena Raczek
Okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości np. poprzez odwiedzenie biblioteki cyfrowej. Więcej zdjęć (16)

Okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości np. poprzez odwiedzenie biblioteki cyfrowej.

fot. racorn/ 123rf.com

Okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości np. poprzez odwiedzenie biblioteki cyfrowej.

fot. racorn/ 123rf.com

Z powodu pandemii zamknięte zostały instytucje kultury, placówki oświatowe, a także biblioteki. Jednak wiele z nich nie zamknęło się tak zupełnie na cztery spusty, lecz oferuje inny rodzaj korzystania ze swej oferty: lekcje online, zwiedzanie online, czytanie online i korzystanie z różnorakich zasobów cyfrowych. Jeśli zatem nie posiadasz domowej biblioteczki, w której zgromadziłeś zapasy, nic straconego. Sprawdziliśmy, co biblioteki mają do zaoferowania swoim czytelnikom w tych trudnych czasach.Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


Okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości, do czego zachęca m.in. Fundacja Powszechnego Czytania, która ruszyła z kampanią pod hasłem "Najlepszy czas na czytanie". Do akcji przyłączają się wydawcy, portale, pisarze i biblioteki, które także proponują swoje różnorodne działania promujące czytelnictwo w czasie epidemii.

Do akcji dołączyła również popularna platforma Legimi, która bezpłatnie udostępnia e-booki i audiobooki dla najmłodszych. Wśród darmowych książek cyfrowych znalazło się 20 tytułów, zarówno dla młodszych, jak i uczniów szkół podstawowych oraz dla nastolatków. Aby sięgnąć po wybraną pozycję, trzeba użyć specjalnego kodu: czytamy.

Biblioteki w GdańskuTrójmiejskie biblioteki również działają zdalnie i przeniosły swoje działania do sieci. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku w okresie zamknięcia swoich filii oferuje czytelnikom możliwość korzystania z usługi Legimi, bezpłatnego dostępu do ebooków. W celu otrzymania kodu należy skontaktować się z filiami, w których na co dzień działa ta usługa: Biblioteka Manhattan, Biblioteka Główna, Biblioteka Oliwska, Biblioteka Kokoszki, Biblioteka Lawendowa. Kody wydawane są w dniu 1 kwietnia, 10 kwietnia i 20 kwietnia w godz. 8.00-15.00.

Ponadto organizowane są także inne wydarzenia, jak spotkania online z pisarzami czy relacje ze spotkań autorskich, które już odbyły się w bibliotekach.

- Nie mając możliwości zaproszenia czytelników na spotkanie autorskie do bibliotek, zachęcamy do śledzenia takich wydarzeń organizowanych przez pisarki i pisarzy w internecie, np. akcję zorganizowaną przez Unię Literacką. Online z czytelnikami spotykają się m.in. Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska, Michał Rusinek. Osobne spotkanie online zorganizowała gdańska pisarka Magdalena Witkiewicz. Na bibliotecznym profilu na Facebooku przypominamy także wydarzenia zorganizowane wcześniej w filiach WiMBP. Pojawią się relacje ze spotkań autorskich m.in. z Dorotą Masłowską, Katarzyną Bondą, Mają Lunde, Tess Gerritsen, Jarosławem Kretem, Dorotą Kolak, Arne Dahlem, Martinem Widmarkiem. Zapraszamy do odwiedzin - mówi Marcin Haftkowski, kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Ponadto gdańska biblioteka zaprasza czytelników do literackiej zabawy online, podczas której będą mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą mniej lub bardziej znanych powieści.

- W wydarzeniu opublikujemy zagadki dotyczące utworów literackich. Zadaniem uczestników gry będzie jak najszybsze podanie rozwiązania (tytułu książki). Kto pierwszy napisze właściwą odpowiedź, zostanie przez nas nagrodzony wyjątkowymi gadżetami bibliotecznymi. Zachęcamy do śledzenia informacji o zabawie w naszych mediach społecznościowych i na stronie - dodaje Haftkowski.
Natomiast Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku zaproponowały przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa pomorskiego akcję "Siostro, Bracie - zostań w chacie!".

- Jest to akcja konkursów online (termin nadsyłania prac to 10 kwietnia br.), w których dzieci i młodzież mogą się wykazać się m.in. pomysłowością i kreatywnością. Uczestnicy mają do wyboru taką formę ekspresji, w jakiej czują się najlepiej, np. plakat, zdjęcie, praca plastyczna, film, sleevface i inne. Przewidziane są oczywiście nagrody. Szczegóły znajdziecie na stronie i na naszym FB - informuje Ola Kirczuk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Biblioteki w GdyniZ kolei Biblioteka Gdynia zaproponowała akcję #domowabiblioteka, czyli cykl inspiracji czytelniczych przygotowanych przez bibliotekarzy. Codziennie zamieszczane są na profilu FB odnośniki do darmowych ebooków, audiobooków, podcastów i innych materiałów literackich.

- Domowa biblioteka to cykl publikacji w naszych mediach społecznościowych, w których opisujemy darmowe formy obcowania z kulturą, w szczególności z książką. Każdego dnia wyszukujemy darmowe ebooki, audiobooki, podcasty literackie, transmisje ze spotkań z pisarzami i inne propozycje. Dorzucamy do nich także swoje inicjatywy: pracownicy biblioteki czytają bajki w internecie, uczestniczą w webinariach, w planach mamy także spotkania autorskie. Mimo sytuacji panującej w kraju nie poddajemy się i wciąż szerzymy kulturę literacką wśród naszych czytelników - zapewnia Darek Rybacki kierownik Działu Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia.

Biblioteki w SopocieBardzo bogatą ofertę dla swoich czytelników przygotowała również Biblioteka Sopocka.

- Fanpage'e Sopoteki i Biblioteki Sopockiej swoją aktywnością będą wspierać akcję #zostanwdomu i angażować się w ideę hasztagu #kulturawczasachpandemii. Część naszych wydarzeń, takich jak spektakle Teatrzyku Pacynka, przenosimy do sieci (co dwa tygodnie w poniedziałki o godz 17), ale planujemy też nowe aktywności dedykowane różnym odbiorcom, aby każdy mógł znaleźć u nas coś dla siebie. Utworzyliśmy ponadto wydarzenie, któremu mamy zamiar nadać ogólnopolski zasięg: "Kwarantanna? Nie dla książek! Wyzwanie książkowe w czasach pandemii". Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa, upowszechnianie akcji #zostanwdomu oraz wymiana opinii na temat literatury - informuje Paulina Grzywińska, specjalistka ds. promocji i mediów społecznościowych Biblioteki Sopockiej.
A ponadto z różną cyklicznością na fb biblioteki będą zamieszczane krótkie (ok. 5-7 minut) filmiki z czytania literatury dziecięcej, pojawi się "Lewandoska poleca" - recenzje gier planszowych, "Kreatywnie na kwadracie" - sposoby na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem, "Zakładka pod ręką" - warsztaty tworzenia zakładek do książek z tego, co "mamy pod ręką", "Artefakty tygodnia", czyli zdjęcia przedmiotów z Archiwum Biblioteki, a także recenzje ekranizacji książek dostępnych w Legimi oraz wiele innych wydarzeń.

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce - POLONACzytanie online bez ryzyka zakażenia proponuje największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, czyli Biblioteka Narodowa, która zachęca do lektury, a także do pobierania ebooków w formatach MOBI lub EPUB z POLONA. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie.

Znajdziecie tam 3 mln obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Obok poważnych publikacji naukowych, klasyki i źródeł historycznych znajdują się tam również publikacje popularne, jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie i wiele innych.

POLONA to największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.
Więcej zdjęć (16)

POLONA to największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

mat. promocyjne biblioteki/ BN

POLONA to największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

mat. promocyjne biblioteki/ BN

Zajrzyj do Wolnych LekturKolejne miejsce, do którego warto zajrzeć w poszukiwaniu darmowej i zarazem legalnej lektury, to portal Wolne Lektury prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. To całkowicie darmowa biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych, które trafiły już do domeny publicznej lub zostały udostępnione na wolnej licencji. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI.

W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Zasoby dostępne są przez stronę internetową lub aplikację mobilną dostępną na urządzeniach z systemami Android oraz iOS.

Pomorska Biblioteka Cyfrowa i inneZ kolei Pomorska Biblioteka Cyfrowa udostępnia 81704 obiektów cyfrowych - zabytków piśmiennictwa naszego regionu, innych rodzajów zbiorów, w tym muzykaliów, dokumentów życia społecznego, nagrań radiowych, zbiorów graficznych czy kartograficznych, interesujących z punktu widzenia historii i kultury naszego regionu, w tym dotyczących historii miasta Gdańska, Gdyni, zbiorów kaszubskich, dokumentów życia społecznego oraz zabytkowych zbiorów kartograficznych.

Ale to tylko niektóre z licznych bibliotek cyfrowych, jakie działają w Polsce. Dla przykładu Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa udostępnia 364 224 obiektów cyfrowych, a Bałtycka Biblioteka Cyfrowa udostępnia 64 400 obiektów cyfrowych, w tym między innymi: czasopisma, książki, gazety, zdjęcia, kartografię, artykuły, muzykalia, starodruki, dokumenty, i wiele innych.

Opinie (23)

 • Inteligenty człowiek sie nigdy nie nudzi. (5)

  Pracowity również.

  • 39 0

  • Castorama nadal otwarta? (2)

   • 4 2

   • A co masz tam na popołudniową zmiane ? (1)

    • 6 2

    • Zapytać nie można bez d**ilnych komentarzy?

     • 0 4

  • Coś Ci to nie wychodzi i dlatego jesteś tutaj?

   Zajmij się swoim partnerem.

   • 1 1

  • leniwy też się nie nudzi.

   • 2 0

 • (2)

  Nie mam fb od paru lat i nie chce miec.
  Szkoda, ze wiekszosc linkow prowadzi do niebieskiej krainy Zuckerberga.

  • 26 2

  • FB mial juz swoje 5 minut. Teraz bedzie umieral w mekach przez wiele lat. No chyba, ze zdarzy sie cud i w jakis cudowny sposob przyciagnie do siebie nastolatki. Rynek mediow spolecznosciowych sie pofragmentowal i raczej nie bedzie juz nigdy wygladal tak jak 10 lat temu.

   • 4 0

  • Można!

   Zwyczajnie przez strony internetowe, FB niepotrzebne, tylko konto na WP, Biblioteka Gdańsk i inne.

   • 1 0

 • (2)

  Żal ze właśnie teraz nie można wypożyczać książek. teraz byłby czas na czytanie. Szkoda że biblioteki zamknięte zamiast udostępniać książki choćby przez okienko - jak w aptekach. Ale to raczej skostniałe struktury.

  Żal ze właśnie teraz nie można wypożyczać książek. teraz byłby czas na czytanie. Szkoda że biblioteki zamknięte zamiast udostępniać książki choćby przez okienko - jak w aptekach. Ale to raczej skostniałe struktury. Zresztą na tle innych instytucji kultury (tych biletowanych jak np. teatry) to biblioteka ma wcale nieźle. Teatr bez widzów nie będzie miał pieniędzy a biblioteki bez czytelników tylko zaoszczędzą. No chyba że samorządy zaczną uszczuplać budżety też bibliotek dla podratowania własnych finansów w dobie zarazy. W czasie koronawirusa czytelnictwo mogłoby wzrosnąć ale tak się nie stanie. A swoja drogą czy czytanie jest zaliczane do "potrzeb życiowych" czy do rozrywek ?

  • 5 14

  • (1)

   Okienko? Nie do końca jeszcze wiadomo jak dezynfekować książki i co zrobić z książkami, które ludzie będą zwracać (kwarantanna?). Komu książkę, w którą ktoś nakichał 5 minut wcześniej? W czasie, kiedy za chwilę w sklepie

   Okienko? Nie do końca jeszcze wiadomo jak dezynfekować książki i co zrobić z książkami, które ludzie będą zwracać (kwarantanna?). Komu książkę, w którą ktoś nakichał 5 minut wcześniej? W czasie, kiedy za chwilę w sklepie nawet ziemniaka nie będzie można dotknąć ręką bez rekawiczki...
   Jest tyle książek dostępnych online, jest czas, żeby w końcu zająć się nadrabianiem zaległości i sięgnąć do domowego księgozbioru albo po prostu kupić książkę.

   • 10 4

   • Bzdury

    Książki można wrzucać pod UV albo ozonowac.
    Wydawać je można przez okienko, wysyłkowo - Paczkomat (odpłatnie choćby) albo przez dostarczanie do domów (pod drzwi).

    Skostniala instytucja.
    Ciekawy jestem czy ludziom odpowiedzialnym za zarządzanie wimbp będą wypłacane pensje?!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.