Akcyza od busów przerabianych na kampery odroczona

3 kwietnia 2021, 7:00
mJ
Przerabianie busów na kampery stało się bardzo modne. Więcej zdjęć (3)

Przerabianie busów na kampery stało się bardzo modne.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Przerabianie busów na kampery stało się bardzo modne.

fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Od dłuższego czasu zapowiadano nałożenie podatku akcyzowego na auta dostawcze przerabiane na kampery. Mamy dobre informacje dla firm specjalizujących się w takich modyfikacjach, ale i pasjonatów, którzy na własną rękę budują swoje kampery - póki co zmiany w przepisanych zostały odroczone do 1 lipca 2022 roku.W świetle przepisów fabrycznie budowane kampery są traktowane przez fiskusa jako auta osobowe, a to oznacza, że obłożone są podatkiem akcyzowym. Akcyzy nie płaci się w przypadku zakupu samochodu dostawczego. Dlatego też wiele osób decyduje się na przerobienie pojazdu użytkowego na kampera.

Rząd chce ten proceder ukrócić. Przygotował nowe przepisy, dzięki którym takie modyfikacje podlegałyby podatkowi akcyzowemu. Kilka dni temu w sejmie przeszła jednak poprawka, dotycząca wydłużenia okresu ochronnego dla tego typu pojazdów. Zatem plany rządu zostały odroczone o co najmniej rok, do 1 lipca przyszłego roku.

Czytaj także: Przerabiają vany w kampery


Przypomnijmy, że w naszym kraju stawka akcyzowa na auta osobowe z silnikami spalinowymi wynosi: 3,1 proc. (dla jednostek napędowych do pojemności 2 litrów) i 18,6 proc. (dla pojazdów z silnikami powyżej 2 litrów). Szczególnie druga, większa wartość sprawia, że nierzadko import samochodu staje się nieopłacalny.

Stąd też nieuczciwi importerzy wpadli na pomysł obejścia wysokiej akcyzy. Po zakupie auta osobowego za granicą przekwalifikowywali je na pojazd dostawczy/ciężarowy. Po sprowadzeniu samochodu do kraju, wprowadzeniu drobnych modyfikacji i zmianie statusu te były rejestrowane jako "osobówki".

Nowe przepisy mają zapobiec temu zjawisku, szkoda tylko, że ucierpi na tym prężnie rozwijająca się branża caravaningu. Na rynku jest coraz więcej firm, które oferują przebudowę busów na kampery. Jest też coraz więcej osób, które hobbystycznie, do własnego użytku budują domy na kółkach.

Dodajmy tylko, że podatek akcyzowy nałożony na przerobione busy nie byłby tylko zaległą akcyzą od wartości zakupionego dostawczaka. W świetle prawa podatek naliczany będzie od gotowego kampera, z uwzględnieniem dokupionego wyposażenia i zabudowy (m.in. meble, ogrzewanie, izolacja termiczna, instalacja elektryczna i wodna). A to może kilkukrotnie przewyższyć wartość bazowego auta dostawczego.

Wynajem kamperów w Trójmieście

Czy kiedykolwiek podróżowałe(a)ś kamperem?
10%

tak, wielokrotnie, to moja ulubiona forma spędzania wakacji

13%

tak, zdarzyło się raz czy dwa

53%

nie, ale to moje marzenie, na pewno je zrealizuję

24%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 801

mJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.