stat

Autodrom Pomorze wraca na właściwy tor

10 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
mJ

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla osób korzystających z ODTJ Autodromu Pomorze. Działalność ośrodka doskonalenia techniki jazdy w Pszczółkach wraca do normy i nie będzie ograniczona jedynie do dni roboczych. Tak w środę, 9 stycznia, postanowił sąd, który unieważnił uchwałę przyjętą przez Radę Gminy.Przypomnijmy, że przepisy uchwalone przez Radę Gminy Pszczółki w czerwcu ubiegłego roku ograniczały pracę Autodromu Pomorze i prowadzenie działalności ośrodka jedynie do dni roboczych w godzinach od 8 do 18. Powodem miał być hałas dokuczający okolicznym mieszkańcom.

Na dłuższą metę zakaz organizowania wydarzeń w soboty i niedziele byłby prawdziwym ciosem dla Autodromu Pomorze. Nie jest tajemnicą, że najwięcej komercyjnych imprez, z których "żyje" ośrodek, odbywa się właśnie w weekendy. Dlatego też władze Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, do którego należy obiekt, zaskarżyły wprowadzone przepisy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Wyrok w tej sprawie zapadł w środę. Sąd unieważnił uchwałę przyjętą przez radnych.

- Nie ukrywam, że decyzję sadu przyjąłem z ogromną radością i ulgą. Cały czas wierzyliśmy, że uchwała nie ma racji bytu, a sąd tylko to potwierdził. Decyzję argumentował brakiem podstaw uchwały. Po pierwsze, lakoniczne stwierdzenie, że działalność autodromu może negatywnie oddziaływać na środowisko nie zostało w żaden sposób udowodnione. Po drugie, przepisy uchwały uderzały tylko w jeden podmiot, czyli PORD. Tym samym Rada Gminy przekroczyła swoje uprawnienia. W najbliższym czasie otrzymamy pisemne uzasadnienie wyroku. Niewykluczone, że pojawią się kolejne zgłoszenia, ale jesteśmy gotowi na spotkanie z władzami gminy oraz mieszkańcami w celu wypracowania kompromisu - tłumaczy Roman Nowak, dyrektor PORD w Gdańsku.
Wyrok sądu nie jest prawomocny, zatem włodarze gminy będą mogły go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czytaj także: Pierwszy taki tor na Pomorzu
Twoim zdaniem decyzja o unieważnieniu uchwały jest:
88%

słuszna

6%

błędna

6%

nie wiem, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 788

mJ