Będą dwie giełdy w Pruszczu Gdańskim

24 marca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Jelionek

Jeszcze trzy miesiące temu zawirowaniom wokół legendarnej giełdy w Pruszczu Gdańskim nie było końca. Najpierw mówiono o zamknięciu bazaru, ale ostatecznie wydano zezwolenie na kontynuację działalności targowiska do czasu rozpisania nowego przetargu. A ten, pod koniec lutego, wyłonił nowego operatora terenu. Co ciekawe, poprzedni dzierżawca otwiera drugą giełdę towarowo-samochodową.Miało nie być żadnego targowiska, a będą dwa - to niespodziewany finał zamieszania wokół giełdy w Pruszczu Gdańskim. 29 lutego ogłoszono zwycięzcę przetargu, do którego zgłosiło się w sumie ośmiu oferentów. Wygrała spółka Nafri Trade i to ona przez kolejne trzy lata będzie operatorem 15-hektarowego terenu należącego do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Umowa między Agencją Mienia Wojskowego a nowym dzierżawcą zostanie podpisana jeszcze w tym miesiącu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że firma Nafri Trade zaproponowała w swojej ofercie miesięczny czynsz za dzierżawę terenu w wysokości 197 tys. zł. Przypomnijmy, że poprzedni operator giełdy co miesiąc przelewał na konto właściciela terenu 126 tys. zł.

Nowy dzierżawca zapowiada sporo zmian, które czekają zarówno na sprzedawców, jak i na tysiące osób odwiedzających pruszczański bazar. W kwietniu rozpoczną się prace ogólnobudowlane, które przygotowują teren pod nowe targowisko. Oficjalne otwarcie nowej giełdy towarowo-samochodowej przewidziano na długi weekend majowy. Do tego czasu bazar będzie funkcjonował po staremu.

Czytaj także: Giełda w Pruszczu Gdańskim nie kończy działalności

- Prace budowlane potrwają miesiąc. Teren wymaga odpowiedniego przygotowania, wyrównania i uporządkowania. Mocno zapuszczono ten plac, bo przecież przez ostatnie sześć lat kompletnie nie inwestowano w jego rozwój. Musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i sanitariat. Zajmiemy się również kanałem melioracyjnym, który wyczyścimy i udrożnimy. Na placu giełdy zostaną wydzielone specjalne pasy ruchu przeznaczone dla służb uprzywilejowanych i porządkowych. Ponadto, usprawnimy i poprawimy infrastrukturę parkingową - tłumaczy Michał Myszka z firmy Nafri Trade.
Cennik i godziny otwarcia nowej giełdy pozostają bez zmian.

- Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób odwiedzających giełdę ma zakodowane, że targowisko odbywa się wyłącznie w niedziele. Pragniemy to zmienić. Chcemy, aby na terenie giełdy życie tętniło przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku. I nie mam na myśli jedynie handlu. Planujemy organizować np. koncerty - dodaje Myszka.
Jak wspomnieliśmy, nie będzie to jedyna giełda towarowo-samochodowa w Pruszczu Gdańskim. Poprzedni operator terenu - pomimo porażki w przetargu - otworzy drugą, również w Pruszczu Gdańsku. Nowe targowisko powstaje na bardzo dobrze skomunikowanej, 2-hektarowej działce przy ul. Zastawnej (pomiędzy magazynami LPP a budynkami Poczty Polskiej, nieopodal drogi ekspresowej S6).

Pierwszy dzień handlowy zaplanowano na 3 kwietnia.

- Właśnie otrzymaliśmy zgodę od burmistrza na prowadzenie działalności na tym terenie. Musimy go tylko utwardzić i ruszamy. Giełda będzie działała w każdą niedzielę od godz. 6 do godz. 14. Niewykluczone, że również w soboty będziemy organizować dzień handlowy. Na początku funkcjonowania giełdy, zaoferujemy promocyjny cennik dzierżawy stoisk, a dla osób sprzedających samochody bezpłatny wjazd - wyjaśnia Joanna Bemowska, dzierżawca terenu.
Dwie giełdy w Pruszczu Gdańskim to:
33%

doskonała wiadomość dla kupujących, będzie w czym wybierać

38%

dobre rozwiązanie, ale wątpię, że obie się utrzymają

29%

o dwie za dużo, giełdy to przeżytek

zakończona

łącznie głosów: 392