stat

Brzeźno i Letnica - kolejne motoryzacyjne centrum Trójmiasta?

5 sierpnia 2019, 10:30
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat

Salon Renault Zdunek został przebudowany

Jeden już został wybudowany i działa od kilku tygodni, a trzy kolejne są w planach i prawdopodobnie powstaną w najbliższych latach - mowa o nowych salonach samochodowych nieopodal gdańskiego stadionu. Czy już teraz możemy mówić o tworzeniu się kolejnego samochodowego zagłębia Gdańska?Bez dwóch zdań, motoryzacyjnym centrum Gdańska jest al. Grunwaldzka. I nic nie zapowiada, aby to się kiedykolwiek zmieniło, bo dealerzy wciąż chętnie budują lub modernizują swoje salony przy głównej arterii Gdańska.

Ostatnimi czasy modnym kierunkiem salonowych inwestycji stały się tereny sąsiadujące z trójmiejską obwodnicą, natomiast najnowszym kursem obieranym przez trójmiejskich dealerów jest Letnica i Brzeźno.

Taki obrót spraw dziwić nie może, bo w ciągu ostatnich lat ta część Gdańska - w szczególności Letnica - niezwykle się zmieniła. Powstał przecież nowoczesny stadion piłkarski, wybudowano nowy ciąg komunikacyjny, a także tunel pod Martwą Wisłą. Jeszcze kilka lat temu Letnica i graniczące z nią grunty w Brzeźnie stanowiły raczej zaniedbaną i nieco zapomnianą część Gdańska. Teraz to tereny niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów. Świadczą o tym nowe osiedla i stacje dealerskie, które powstają w pobliżu stadionu.

Grunwaldzka - aleja dealerów samochodowych


Tym pierwszym salonem, który został już ukończony i działa od połowy czerwca, jest stacja CityMotors, przedstawiciela marki Volkswagen. Obiekt został wybudowany przy ul. Uczniowskiej 36 zobacz na mapie Gdańska.

Prawdopodobnie w przyszłości CityMotors zyska dwóch sąsiadów. Działkę zlokalizowaną również przy ul. Uczniowskiej zobacz na mapie Gdańska, nieco bliżej granicy z Letnicą, nabyła Grupa JD Kulej, przedstawiciel kilku marek: Peugeota, Kii, Citroena i Forda. Nie wiadomo zatem, która z tych marek otrzyma nowy salon.

Z naszych informacji wynika, że tym drugim sąsiadem, który osiedli się na ul. Uczniowskiej zobacz na mapie Gdańska, będzie firma Drywa. Przedstawiciel marki Volvo jeszcze do niedawna posiadał dwa autoryzowane salony w Gdańsku i w Gdyni. Niestety, stracił autoryzację gdyńskiego salonu na rzecz Plichty, który jest w trakcie budowania nowego salonu Volvo przy ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni. Wygląda więc na to, że z dwóch dotychczasowych salonów dealera Drywy powstanie jedna, nowoczesna stacja szwedzkiej marki w Brzeźnie.

Czwartym dealerem, który wykupił grunty nieopodal Stadionu Energa, już w dzielnicy Letnica, jest wspomniana Grupa Plichta. Trójmiejski potentat nabył teren o powierzchni ponad 54 tys. m kw. przy ul. Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska. Nie wiadomo, jakie plany inwestycyjne ma dealer. Przypomnijmy tylko, że Plichta posiada autoryzację wielu marek: Audi, Volkswagena, Seata, Skody, a od niedawna także Volvo i Forda.

Morska - kolejne motoryzacyjne zagłębie


Salony samochodowe w Trójmieście

Czy Brzeźno i Letnica to dobre miejsca do budowy salonów samochodowych?
32%

tak, bardzo dobre

29%

raczej tak, jest dobrze skomunikowane i nie w samym centrum

39%

nie, salony powinny powstawać na obrzeżach miast

zakończona

łącznie głosów: 576