Budowa A4 na Śląsku

6 lipca 2001 (artykuł sprzed 20 lat)
Minister Widzyk przyjechał na rozmowy w sprawie rozpoczęcia budowy kolejnych odcinków A4 na Śląsku. Za kilkanaście dni zostanie oddany do użytku 36-kilometrowy odcinek A4 w woj. opolskim. Na trasie od Wrocławia do Katowic (186 km) będzie więc już brakować "tylko" 60-kilometrowego odcinka od Nogawczyc do Katowic.

Minister Widzyk przyznał, że są na ten cel pieniądze - ok. 1,4 mld zł. - Przetargi (na wykonawców robót) chcemy rozstrzygnąć jeszcze w tym roku. Brakujący odcinek powinien być gotowy przed końcem 2003 roku.

- Czy odcinek A4 od Sośnicy do Katowic będzie płatny? - zapytaliśmy ministra.

- Tam, gdzie ruch lokalny przeplata się z ruchem tranzytowym, a tak jest w aglomeracji katowickiej, nie powinno być opłat. Ale z drugiej strony powstaje tu za pieniądze z budżetu państwa Drogowa Trasa Średnicowa - odpowiedział minister Widzyk. Przyznał, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

W tym roku rozpocznie się też budowa drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna, na którą rząd otrzyma 103 mln euro z funduszu ISPA i 40 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 16 mln euro dołoży budżet państwa.

Z przyjętego niedawno przez rząd programu modernizacji dróg krajowych na lata 2001-2015, który wczoraj w Katowicach przedstawił minister Widzyk, wynika, że do tego województwa na budowę autostrad, dróg ekspresowych i modernizację dróg krajowych trafi do 2015 roku ponad 11 mld zł. Wydatki dla całej Polski to 150 mld zł.

Kiedy w takim razie autostrada północ-południe?

Opinie (1)

  • oferta

    w razie potrzeb sprzętu do wszelkich robót ziemnych prosze o kontakt pod numerem 0600-481647 dziękuję

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.