• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy warto już teraz przygotować auto do zimy?

mJ
4 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Nie dajmy się zaskoczyć zimie i już teraz zacznijmy przygotowywać auto do tej wymagającej pory roku. Nie dajmy się zaskoczyć zimie i już teraz zacznijmy przygotowywać auto do tej wymagającej pory roku.

Kierowcy, tym razem nie dajmy się zaskoczyć zimie. I choć aktualnie w Trójmieście panuje całkiem przyjemna, ciepła jesień - warto już teraz pomyśleć o zimie i przygotować samochód do tego niełatwego okresu.



Kilka dni temu opublikowaliśmy tekst na temat prawidłowego uruchomiania samochodu z kabli rozruchowych. Tymczasem skupiamy się na przygotowaniu samochodu do najbardziej wymagającego z punktu widzenia kierowcy czasu w roku.

Czy czujesz się mniej pewnie, prowadząc auto w okresie zimowym?

Listopad to bardzo nieprzewidywalny miesiąc. Jednego dnia może nas zaskoczyć ciepły, słoneczny dzień, a drugiego poranny przymrozek. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o przygotowaniu swojego samochodu do wymagających miesięcy zimowych. A to dla wielu kierowców czas trudny. Niektórzy otwarcie przyznają, że rezygnują z auta na rzecz komunikacji miejskiej, bo nie czują się na siłach lub nie zamierzają tracić cennego czasu na stanie w coraz dłuższych korkach.

Tym, którzy nie planują przesiadki do autobusu, tramwaju czy pociągu, radzimy, jak skutecznie przygotować swój pojazd do okresu zimowego. Wilgoć, niskie temperatury i szkodliwe środki chemiczne na drogach - to tylko początek listy czynników, które przez całą zimę będą dokuczać zmotoryzowanym i im samochodom. Wystarczy kilka drobnych i niezbyt wymagających czynności, żeby żyło się lepiej, a mroźne poranki nie były tak koszmarne. Zaopatrzenie się jedynie w skrobaczkę może nie wystarczyć.

Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku? Przygotowanie auta do zimy. Co warto wozić w bagażniku?

Wymiana opon



Przygotowania auta do zimy warto rozpocząć od wymiany ogumienia. Przygotowania auta do zimy warto rozpocząć od wymiany ogumienia.
Wyliczankę rozpoczynamy od najważniejszego - wymiany ogumienia. To podstawa naszego bezpieczeństwa. Wymianę warto zaplanować już teraz, bo z dnia na dzień klientów w serwisach wulkanizacyjnych będzie przybywało. Aż strach pomyśleć, co wydarzy się po pierwszych opadach śniegu w Trójmieście.

W tych miejscach wymienisz opony


Dlaczego wymiana opon na zimowe jest tak istotna? Przy niskich temperaturach opony letnie tracą swoją elastyczność i twardnieją, w efekcie czego zmniejsza się ich przyczepność i wydłuża droga hamowania. Według zaleceń ekspertów i producentów o wymianie opon na zimowe powinniśmy pomyśleć, gdy temperatura systematycznie będzie spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Poranne przymrozki będą pierwszym znakiem.

Czytaj także:

Kiedy wymienić opony na zimowe?




Płyny eksploatacyjne



Warto przed nadejściem zimy skontrolować płyny eksploatacyjne. Warto przed nadejściem zimy skontrolować płyny eksploatacyjne.
Nasze zimy należą raczej do tych łagodnych. W zasadzie od lat w Polsce nie występują siarczyste mrozy. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto przed nadejściem okresu zimowego wziąć pod lupę płyn chłodniczy. Zaleca się zweryfikować temperaturę krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia. Temperatura zamarzania płynu to około -35 stopni Celsjusza.

Warsztaty samochodowe w Trójmieście


Oczywiście można tę czynność wykonać we własnym zakresie - przy użyciu niezbyt precyzyjnego aerometru (cena takiego urządzenia to kilkanaście złotych). Pewniejszym rozwiązaniem będzie udanie się bezpośrednio do warsztatu samochodowego. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do przykrych konsekwencji (np. uszkodzenia korków bezpieczeństwa, rozsadzenia chłodnicy, a nawet pęknięcia głowicy). W przypadku gdy po wykonanym teście temperatura zamarzania będzie za wysoka - najrozsądniej będzie wymienić płyn.

Nie zapomnijmy zawczasu, jeszcze przed nadejściem mrozów, uzupełnić zbiorniczek zimowym płynem do spryskiwaczy. Gdy już zaskoczą nas ujemne temperatury - płyn letni szybko zamarznie i w zasadzie do czasu jego odmarznięcia nie będzie możliwe wyczyszczenie mocno zabrudzonych szyb.

Akumulator



W zasadzie każdego roku śnieg zaskakuje kierowców. W zasadzie każdego roku śnieg zaskakuje kierowców.
Wysłużony akumulator plus mroźna noc zazwyczaj równa się przykra niespodzianka o poranku. Żeby takowych niespodzianek uniknąć - zaleca się skontrolować stan baterii. Oczywiście dotyczy to kilkuletnich baterii, z nowymi nie powinno być problemu. Jak to zrobić? Trzeba zmierzyć pomiar prądu ładowania i zbadać połączenie przewodów z alternatora do akumulatora oraz rozrusznika. Tę czynność bez problemu wykonają mechanicy.

Warto dodać, że przy temperaturach oscylujących w granicach 0 stopni Celsjusza sprawność akumulatora spada średnio o 20 proc. Przy siarczystych mrozach, w okolicy -20 stopni, wydajność spadnie do zaledwie 50 proc. We własnym zakresie możemy rozłączyć i wyczyścić zaciski akumulatora, a następnie zabezpieczyć je np. wazeliną techniczną. Po zmontowaniu dobrze jest oczyścić również obudowę. W przypadku silników wysokoprężnych poproście fachowca o skontrolowanie układu podgrzewania świec żarowych. Z kolei właściciele benzyniaków powinni zadbać o kontrolę świeć zapłonowych.

Czytaj także:

Jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe?




Szczotka i skrobaczka



Zimą bez szczotki i skrobaczki ani rusz. Zimą bez szczotki i skrobaczki ani rusz.
Zimą bez tych dwóch rzeczy w bagażniku daleko nie zajedziecie. Na szczęście skrobaczki oraz szczotki to tanie i ogólnodostępne przyrządy. Można je nabyć na każdej stacji paliw, a ceny tych najtańszych rozpoczynają się od kilku złotych. Dobrym rozwiązaniem jest skrobaczka zintegrowana z miotełką.

Alternatywą dla skrobaczki może być odmrażacz do szyb w atomizerze. Za 700 ml takiego preparatu zapłacicie około 10 zł.

Dodatkowo warto...



Co jeszcze warto zrobić przed nadejściem zimy? Zadbać o dobrej jakości wycieraczki. Zakup i wymiana na nowe to jedno, ale pamiętajmy również o właściwej eksploatacji, bo szybko można je zniszczyć. Po dłuższym postoju auta w mrozie zalecamy ręcznie sprawdzić, czy gumki wycieraczek nie przymarzły do szyby.

Praktycznym rozwiązaniem jest także wymienienie welurowych dywaników na gumowe z wysokimi rantami.

To nie koniec. Przed nadejściem zimy zaleca się nasmarowanie wazeliną techniczną i gęstym smarem uszczelek w drzwiach i zawiasach.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Autokosmetyki 2024

10 - 25 zł
Kup bilet
targi

Pomorska Giełda Modeli Samochodów

kiermasz

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Sprawdź się

Sprawdź się

W sezonie 2020 kino samochodowe przy Gdynia Arena mogło pomieścić:

 

Najczęściej czytane