Egzamin na prawo jazdy w nowych autach. Będzie zmiana marki?

13 lutego 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Jelionek

Pewne jest, że wiosną tego roku Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego odświeży swoją flotę samochodów egzaminacyjnych. Aktualnie kandydaci na kierowców zdają egzaminy praktyczne w toyotach yaris. Czy to się zmieni? Sprawdzamy, które modele mogą zastąpić japońskie samochody.Niedawno opublikowaliśmy tekst o planie zamówień publicznych Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wynika z niego, że w ciągu najbliższych czterech lat PORD zamówi ponad 100 nowych samochodów przeznaczonych do egzaminowania kandydatów na prawo jazdy. Flotę aut dostarczy dealer wybrany w drodze przetargu, który właśnie został ogłoszony. Nowe pojazdy trafią do PORD-u w czterech turach (jedna partia dostawy samochodów to około 25 egzemplarzy). Wymiana aut będzie kosztowała około 3,7 mln zł netto.

Przypomnijmy, że ostatni przetarg na dostawę fabrycznie nowych aut egzaminacyjnych dla PORD-u został ogłoszony w lipcu 2011 roku. W szranki stanęli przedstawiciele pięciu marek, którzy spełnili warunki przetargu. PORD wybierał między następującymi modelami: Fiatem Grande Punto, Kią Picanto, Suzuki Swift, Renault Clio oraz Toyotą Yaris. Ostatecznie wybór padł na Toyotę i firmę Walder z Chwaszczyna.

Ciężko oszacować, w jakich autach będą przeprowadzane egzaminy od wiosny tego roku. Niewykluczone, że w dalszym ciągu będą to toyoty yaris. Jednak z naszych informacji wynika, że wśród trójmiejskich dealerów zainteresowanie wzięciem udziału w przetargu jest bardzo duże. Wstępnie chęć uczestnictwa w przetargu wyrazili przedstawiciele Opla, Fiata, Forda, Hyundaia, Nissana, Suzuki, Renault i Skody. Przystąpieniem do przetargu nie jest zainteresowany dealer Mazdy.

Czytaj także: Egzaminator prawa jazdy - nie taki diabeł straszny, jak go malują

Dlatego też należy liczyć się ze scenariuszem, w którym to PORD zamieni Toyotę na zupełnie nową markę aut. Takie rozwiązanie byłoby sporym nieszczęściem dla szkół jazdy, na których poniekąd zostanie wymuszona wymiana samochodów na nowe. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale bez wymiany aut ciężko będzie przyciągnąć klientów. Nie jest przecież tajemnicą, że kandydaci na kierowców chcą szkolić się w aucie, w którym już niebawem będą zdawać egzamin praktyczny.

- Wymiana floty pojazdów przez PORD ma swoje plusy i minusy. Pamiętajmy, że szkoły jazdy nie muszą wymieniać swoich samochodów na nowe. Można to nieco obejść. Od dwóch lat OSK mają prawo podstawiać na egzaminy praktyczne swoja auta, w których uczyli się kursanci. Jednak u nas w zasadzie nikt tego nie robi - zdradza Mariusz Świgoń, właściciel OSK Mini.

Egzamin na prawo jazdy od kuchni.

Bez względu jednak na to, jaka marka samochodu zostanie wybrana, pewne jest, że dla dealera, z którym PORD podpisze umowę, będzie to złoty interes. Oprócz dostarczenia ponad 100 samochodów egzaminacyjnych dla PORD-u, firma będzie również zaopatrywała w dany model wiele szkół jazdy, które zdecydują się na wymianę dotychczasowych "elek".

Dla dużych Ośrodków Szkolenia Kierowców wymiana aut na nowe nie powinna stanowić większego problemu. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja małych firm szkolących kandydatów na kierowców. To właśnie niewielkie szkoły jazdy najbardziej odczują wymianę floty przez PORD.

- Wiadomo, że raz na kilka lat PORD zmuszony jest do wymiany aut. Dla nas oznacza to małą rewolucję finansową, bo zawsze decydujemy się na wymianę wszystkich samochodów. Najgorzej jest w przypadku, kiedy PORD kupuje zupełnie nowe modele - takie, których nie ma na rynku wtórnym albo wybór jest bardzo ograniczony. Oczywiście można podstawiać swoje samochody na egzamin państwowy, ale to również wiąże się z dodatkowymi kosztami, bo auto należy przystosować do egzaminu. Dlatego po cichu liczymy, że PORD pozostanie przy toyotach yaris - dodaje Adam Wesołowski, właściciel Szkoły Jazdy GDprawko.

W drodze przetargu wyłoniony zostanie dealer, który dostarczy:
- 100 egzemplarzy fabrycznie nowych samochodów osobowych (w tym zobowiązanie do cyklicznej wymiany 80 sztuk przeznaczonych do przeprowadzania egzaminów państwowych i szkoleń w zakresie prawa jazdy kat. B.
- 1 egzemplarza fabrycznie nowego samochodu osobowego, przeznaczonego do przewozu 9 osób łącznie z kierowcą, przeprowadzania egzaminów państwowych i szkoleń w zakresie prawa jazdy kat. B+E oraz w zakresie prawa jazdy kat. B z kodem 96.
- 1 egzemplarza fabrycznie nowego samochodu osobowego, przeznaczonego do przewodu 9 osób łącznie z kierowcą, przeprowadzania egzaminów państwowych i szkoleń w zakresie prawa jazdy kat. B+E.

W treści przetargu ogłoszonego przez PORD 10 lutego podano kryteria wyboru auta. Kluczowym wymogiem jest długość samochodu, który musi mierzyć przynajmniej 3500 mm, a nie może być dłuższy niż 4200 mm. Ponadto auto musi posiadać m.in. silnik benzynowy, 5-drzwiowe nadwozie typu hatchback, manualną skrzynię biegów (minimum 5 biegów), kolor srebrny metalik, rozwijać prędkość co najmniej 100 km/h, mieć możliwość montażu instalacji gazowej, klimatyzację, a także zaliczyć test zderzeniowy Euro NCAP na przynajmniej cztery gwiazdki.

Samochody dla PORD-u muszą również spełnić szereg wymogów dotyczących zużycia energii, emisji dwutlenku węgla i emisji zanieczyszczeń. Oczywiście dostarczone samochody powinny być odpowiednio dostosowane do egzaminów na prawo jazdy. Dostawca zobowiązany jest doposażyć pojazdy w m.in. dodatkowy pedał sprzęgła i hamulca po stronie pasażera, dodatkowe lusterka boczne i wsteczne oraz zamontowaną na dachu podświetlaną tablicę "L".

Zrobiliśmy małe rozeznanie na rynku i sprawdziliśmy, które modele aut spełniają postawione przez PORD warunki. Trójmiejscy dealerzy poniższych marek wstępnie wyrazili chęć wzięcia udziału w przetargu. Wydaje się, że to właśnie z poniższych modeli wyłoniony zostanie zwycięzca przetargu.

- Fiat Panda (dł. 3647 mm) - ceny od 34 600 zł
- Skoda Fabia (dł. 3992 mm) - ceny od 35 380 zł
- Nissan Micra (dł. 3825 mm) - ceny od 37 600 zł
- Hyundai i20 (dł. 4035 mm) - ceny od 39 400 zł
- Renault Clio (dł. 4062 mm) - ceny od 42 400 zł
- Opel Corsa (dł. 4021 mm) - ceny od 42 700 zł
- Toyota Yaris (dł. 3950 mm) - ceny od 43 200 zł
- VW Polo (dł. 3970 mm) - ceny od 44 990 zł
- Ford Fiesta (dł. 4066 mm) - ceny od 46 550 zł
- Suzuki Swift (dł. 3850 mm) - ceny od 46 890 zł
- Seat Ibiza (dł. 4052 mm) - ceny od 47 300 zł
- Kia Rio (dł. 4065 mm) - ceny od 47 990 zł

Umowa w sprawie zamówienia publicznego na pojazdy jest zawierana przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego na okres nie krótszy niż 4 lata. Nazwę firmy, która wygra przetarg, poznamy w ciągu najbliższego miesiąca. Pierwsza tura nowych aut powinna zostać dostarczona do ośrodków egzaminacyjnych na wiosnę.

Który model powinien wybrać PORD?
37%

Toyotę Yaris

7%

Fiata Pandę

1%

Nissana Micrę

9%

Hyundaia i20

5%

Renault Clio

5%

Opla Corsę

11%

VW Polo

7%

Forda Fiestę

3%

Suzuki Swift

5%

Seata Ibizę

4%

Kię Rio

6%

inny

zakończona

łącznie głosów: 1061