Giełda w Pruszczu nie kończy działalności

24 grudnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Jelionek

Największa w północnej Polsce giełda samochodowa - przynajmniej do czasu rozpisania kolejnego przetargu na dzierżawę terenu - nie zostanie zamknięta. Procedurę przetargową zaplanowano na styczeń, albo luty. To doskonała wiadomość dla około 2 tys. handlarzy, którzy przez ostatnie dwa tygodnie żyli w wielkiej niepewności.We wtorek informowaliśmy, że po ponad 20 latach działalność kończy giełda samochodowa w Pruszczu Gdańskim. Właściciel terenu nie wyraził zgody na dalszy handel towarami, z którego giełda od lat się utrzymuje. Zezwolił jedynie na sprzedaż wyłącznie aut, których na targowisku praktycznie już nie ma.

Decyzja operatora lotniska spotkała się z wielkim oburzeniem handlarzy, dla których taki obrót spraw oznaczał utratę podstawowego źródła utrzymania. O dramatycznej sytuacji sprzedawców bardzo głośno zrobiło się również w mediach. Przypomnijmy, że 27 grudnia miała odbyć się ostatnia handlowa niedziela na giełdzie.

Dzień po publikacji naszego artykułu doszło do rozmów zainteresowanych stron. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Pruszcza Gdańskiego - Janusz Wróbel, zastępca dowódcy 49. Bazy Lotniczej - Adam Foremny oraz przedstawiciele kupców działających na giełdzie.

Spotkanie zakończyło się pomyślnie dla walczących o swoje handlarzy. Zadecydowano, że giełda samochodowa w Pruszczu Gdańskim będzie funkcjonowała na starych zasadach do czasu rozpisania kolejnego przetargu na dzierżawę blisko 15 hektarowego terenu. Warunkiem dalszej współpracy jest zwiększenie dbałości o utrzymanie czystości na placu.

- Biorąc pod uwagę podnoszony przez burmistrza ważny aspekt społeczny, armia postanowiła ponownie rozważyć decyzję o nie przedłużaniu dzierżawy pod targowisko. Ostatecznie podjęta została decyzja umożliwiająca rozpisanie w styczniu kolejnego przetargu na dzierżawę tego terenu. Doprecyzowywane są nowe warunki funkcjonowania najemcy. Głównie chodzi o porządek na terenie giełdy. Śmieci przedostające się na teren jednostki zagrażały bowiem już od dłuższego czasu bezpieczeństwu lotów - tłumaczył na spotkaniu płk Adam Foremny.
Nieznana jest jeszcze data przeprowadzenia przetargu na nowego dzierżawcę terenu. Prawdopodobnie nastąpi to w styczniu albo w lutym. Do tego czasu, Agencja Ochrony Mienia przedłuży umowę z aktualnym zarządcą nieruchomość.

- Zobowiązaliśmy się do utrzymywania jeszcze większego porządku po każdym dniu targowym. Mamy już pewien plan. Zamontujemy specjalne siatki, które będą wyłapywały śmieci, a poza tym chcemy zatrudnić osoby, które będą sprzątały teren również w trakcie trwania targowiska. Wyczulimy wszystkich handlarzy, żeby jeszcze bardziej pilnowali porządku, bo przecież jest to ich wizerunek, ich miejsce pracy. Mam nadzieję, że nie zawiedziemy właścicieli terenu - wyjaśnia Joanna Bemowska, zarządca giełdy.
Czy twoim zdaniem zachowanie giełdy w Pruszczu Gdańskim to dobra decyzja?
46%

tak, to miejsce, które od ponad 20 lat doskonale prosperuje i daje pracę tysiącom handlarzy

23%

raczej tak, pod warunkiem, że zarządca dotrzyma słowa i będzie utrzymywał porządek na placu

11%

raczej nie, co to za giełda samochodowa, na której prawie nie ma sprzedawców aut?

20%

nie, najwyższy czas zamknąć to targowisko

zakończona

łącznie głosów: 631