Ile kosztuje wynajem kampera?

10 maja 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Michał Jelionek
Najnowszy artukuł na ten temat Akcyza od busów przerabianych na kampery odroczona
Karawaning to bardzo popularna forma turystyki w Niemczech i we Francji. Więcej zdjęć (3)

Karawaning to bardzo popularna forma turystyki w Niemczech i we Francji.

fot. Stefano Neri / fotolia.com

Karawaning to bardzo popularna forma turystyki w Niemczech i we Francji.

fot. Stefano Neri / fotolia.com

Któż z nas, przynajmniej raz w życiu, nie marzył o wyprawie kamperem w głąb Europy? Nic straconego, świat stoi otworem, wystarczy tylko wypożyczyć albo kupić... dom na kółkach i w drogę. Sprawdźcie, z jakimi kosztami musicie się liczyć.Turystyka karawaningowa to bardzo popularna forma podróżowania i spędzania wolnego czasu w kamperze czy przyczepie kempingowej. W szczególności Niemcy i Francuzi upodobali sobie odwiedzanie innych krajów w domach na kółkach. Polacy starają się dorównać najlepszym, ale wciąż sporo nam brakuje. Trzeba jednak przyznać, że urlop w kamperze wiąże się ze sporym odchudzeniem naszego portfela.

Koszt wypożyczenia kampera zależy od kilku czynników. To przede wszystkim wielkość pojazdu, jego standard, długość wynajmu oraz sezon, w którym planujemy naszą wyprawę.

Wypożyczalnie kamperów dzielą sezony pod kątem ich atrakcyjności turystycznej na: niski (styczeń-marzec oraz listopad-grudzień), średni (kwiecień-maj oraz połowa września-październik), wysoki (czerwiec-wrzesień). Różnice w cenie - w zależności od sezonu - sięgają nawet 200 zł za dobę wynajmu.

Dodatkowo wiele firm zastrzega sobie minimalny czas wynajmu kampera - w najbardziej obleganym sezonie jest to zazwyczaj 7 dni, natomiast w sezonach średnim i niskim to 3 dni.

W Trójmieście cena wynajmu kampera na jedną dobę to koszt od 200 do nawet 550 zł za dobę. W tej kwocie zawarte jest ubezpieczenie pojazdu (OC, AC i NW) oraz podstawowe wyposażenie: zestaw mebli turystycznych (krzesła, stolik czy materac), akcesoria kuchenne (garnki, naczynia, sztućce), środki chemiczne do toalety, butle z gazem, markiza oraz telewizor.

Sprawdź, gdzie w Trójmieście wypożyczysz kampera

Cena dobowego wynajmu to nie jedyny koszt, z którym musimy się liczyć. Wypożyczalnie przed rozpoczęciem najmu pobierają opłatę serwisową w wysokości około 200-300 zł. Opłata serwisowa to nic innego jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Ponadto pracownicy wypożyczalni odpowiednio przygotują toaletę chemiczną, napełnią butle gazowe oraz zbiornik z wodą, a przed wyruszeniem w drogę przeprowadzają małe szkolenie z zakresu obsługi kampera.

Przy kalkulacji kosztów nie możemy zapomnieć o obowiązkowej kaucji zwrotnej, która pobierana jest przed wyjazdem. Każda firma indywidualnie ustala wysokość zabezpieczenia finansowego. Z reguły jest to kilka tysięcy złotych.

Warto również wziąć pod uwagę koszty paliwa, opłaty drogowe oraz campingowe na specjalnych polach czy parkingach.

Niestety, wakacje w kamperze nie należą do najtańszych. Więcej zdjęć (3)

Niestety, wakacje w kamperze nie należą do najtańszych.

fot. benimar.pl

Niestety, wakacje w kamperze nie należą do najtańszych.

fot. benimar.pl

Wypożyczenie kampera wiąże się z pewnymi obostrzeniami i klauzulami zapisanymi w umowie. W regulaminach najmu znajdziemy punkty mówiące o minimalnym wieku i stażu za kierownicą osoby wynajmującej (w zależności od firmy kierowca musi mieć ukończone 26-28 lat oraz posiadać prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat). Ponadto w pojeździe nie można przewozić zwierząt, a większość wypożyczalni zakazuje podróżowania kamperem na terenach państw Europy Wschodniej (m.in. Rosji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii czy Rumunii).

Niezastosowanie się do regulaminu wiąże się z możliwością nałożenia kar i dodatkowych opłat przez wypożyczalnie. Na baczności powinni mieć się spóźnialscy, którzy nie oddadzą kampera na czas. Za każdą rozpoczętą godzinę opóźnienia zapłacimy około 100 zł, a za oddanie nieumytego i niewysprzątanego pojazdu od 100 do nawet 500 zł (warto skrupulatnie wyczyścić przestrzeń sanitarną i gastronomiczną).

Czytaj także: Jak sobie radzić z przyczepą kempingową

Ponadto większość firm nakłada limity kilometrów, które z reguły wynoszą 300-400 km dziennie. Wyjechanie poza limit wiąże się z naliczeniem dodatkowej opłaty kilometrowej - około 50 groszy za każdy kilometr. Przy zwrocie auta należy pamiętać o uzupełnieniu paliwa w baku. Wypożyczalnie wydają pojazd z pełnym bakiem i takiego stanu oczekują przy oddaniu samochodu.

W ofercie firm wypożyczających kampery znajdziemy również płatne wyposażenie dodatkowe. To przykładowo: komplety pościeli i ręczników, rowery, lodówka, nawigacja GPS czy namiot.

Kamper, czyli mały dom na kółkach. Więcej zdjęć (3)

Kamper, czyli mały dom na kółkach.

fot. buerstner.com

Kamper, czyli mały dom na kółkach.

fot. buerstner.com

Ceny wynajmu kampera
SEZON NISKISEZON ŚREDNISEZON WYSOKI
LUXCAMPER290-350 PLN390 PLN460-550 PLN
RENTUR250 PLN300 PLN350-400 PLN
EUROTRIP210-260 PLN330-380 PLN360-430 PLN
KAMPERY WYNAJEM260 PLNcena ustalana indywidualnie
*ceny netto/doba
Co myślisz o wakacjach w kamperze?
9%

bardzo często właśnie w taki sposób spędzam urlop

40%

zawsze chciałe(a)m wybrać się na taką wyprawę, wszystko przede mną

39%

byłoby świetnie, ale, niestety, to wakacje nie na moją kieszeń

12%

to kompletnie nie mój klimat, wolę inne formy turystyki

zakończona

łącznie głosów: 447

Opinie (64) ponad 10 zablokowanych

 • ale po co tym jeździć... (2)

  Ja tam do mojego dobudowałem taras, dwuspadowy dach i postawiłem przy samym jeziorze.

  • 13 20

  • kto nie ma miedzi ten w domu siedzi !

   • 12 2

  • Wynajmujesz to cudo, czy sam się wylegujesz jak lord?

   • 5 1

 • Pół artykuł (1)

  Drogi autorze. Proszę zmień tytuł artykułu na "Koszty wynajmu campera". Gdzie jest kalkulacja kosztów wycieczki? Średnie spalanie paliwa, koszty parkingu, pól campingowych, wieksze oplaty za jazdę platnymi drogami itd.

  Drogi autorze. Proszę zmień tytuł artykułu na "Koszty wynajmu campera". Gdzie jest kalkulacja kosztów wycieczki? Średnie spalanie paliwa, koszty parkingu, pól campingowych, wieksze oplaty za jazdę platnymi drogami itd. Oczywiście wiele opłat i kosztów zależność celu wycieczki ale o pewne szacunki można byłoby się pokusić. A tak wyszedł artykuł sponsorowany firm wynajmujących campery.

  • 186 1

  • No bo tak jest

   jak pracowałem w firmie X, to dogadywalismy się z Tojmiasto jak ma wyglądać artykuł

   • 19 1

 • pieskie życie

  Fajnie, jadę - co będę w domu siedział!

  • 9 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.