stat

Infiniti wycofuje się z Polski

13 marca 2019, 11:00
Michał Jelionek

To już pewne - Infiniti wycofuje się z rynku europejskiego. Powodem tej decyzji jest słaba sprzedaż aut spod znaku luksusowej marki Nissana.Infiniti zakończy działalność na terenie Unii Europejskiej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zapowiedziano, że marka zniknie z naszego rynku do końca marca przyszłego roku.

Powód wycofania japońskiej marki z Europy jest prosty - obecność na tym rynku po prostu przestała się opłacać. W ciągu ostatniego roku sprzedaż spadła o połowę i wyniosła niespełna 6 tys. egzemplarzy w skali całej UE.

W połowie tego roku Infiniti wstrzyma produkcję dwóch modeli - Q30 i QX30, które składane są w angielskim Sunderlandzie. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE ta produkcja już kompletnie nie będzie dla Japończyków rentowna. W tym samym czasie przedstawiciele Infiniti będą pracować nad zakończeniem współpracy z dealerami, a mówiąc wprost - nad zamknięciem salonów.

Japończycy zapowiedzieli, że skupią się na kluczowych dla siebie rynkach, czyli Ameryce Północnej i Chinach. Infiniti wciąż będzie sprzedawało swoje auta w Europie Wschodniej.

Jak zatem po wycofaniu japońskiej marki z Polski będzie wyglądała obsługa posprzedażowa w zakresie usług serwisowych i gwarancyjnych?

- Opieka nad klientami w Polsce pozostaje bez zmian. Posiadaczy samochodów Infiniti będziemy otaczać opieką posprzedażną dopóki tylko będą użytkowali swoje samochody. Rozpoczęliśmy starania o włączenie polskiej sieci sprzedaży do struktur funkcjonujących w Europie Wschodniej - zdradza Grzegorz Szczypior, prezes Grupy IP, importera marki Infiniti w Polsce.
Przedstawiciele Infiniti zapewniają, że gwarancja na samochody będzie honorowana do końca jej trwania, a serwis pogwarancyjny, oparty o dostawy części zamiennych poprzez europejską sieć logistyczną aliansu Renault-Nissan i ogólnopolską sieć serwisów Infiniti, będzie funkcjonował tak jak dotychczas.

W ofercie marki w Polsce pozostają modele Q30 i QX30, produkowane w Japonii Q50 i Q60, a także wprowadzony do sprzedaży w Polsce, poza siecią Infiniti Europe, SUV QX60.

Przypomnijmy, że salon marki Infiniti rozpoczął swoją działalność w Gdańsku stosunkowo niedawno, bo 5 października 2017 roku. Niebawem zniknie z motoryzacyjnej mapy Trójmiasta.
Czy wycofanie się Infiniti to strata dla polskiego rynku motoryzacyjnego?
31%

tak

69%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1335