Jak dbać o dach w kabriolecie?

13 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Michał Jelionek
Usługa czyszczenia i impregnowania dachu kosztuje około 300 zł. Więcej zdjęć (5)

Usługa czyszczenia i impregnowania dachu kosztuje około 300 zł.

fot. SNB Gdańsk

Usługa czyszczenia i impregnowania dachu kosztuje około 300 zł.

fot. SNB Gdańsk

Jazda kabrioletem z otwartym dachem to wielka frajda i czysta przyjemność. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu miał okazję przejechać się "bezdachowcem" w ciepły dzień. Nic dziwnego zatem, że wszyscy właściciele kabrio ze zniecierpliwieniem wyczekują fali gorąca, która pewnie kiedyś zaleje Trójmiasto. Zanim to jednak nastąpi - czas oczekiwania można wykorzystać np. na odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnację dachu.Poczuć wolność, wiatr we włosach i muskające naszą twarz promienie słońca - bezcenne. Za wszystko inne zapłacimy kartą... No właśnie, posiadanie kabrioletu to wielka przyjemność, ale niestety również dodatkowe obowiązki i wydatki. Należyta opieka i regularna konserwacja dachu to podstawa. Warto o tym pamiętać, a na pewno żywotność dachu kabrioletu znacznie się wydłuży.

Dachy kabrioletów dzielimy na twarde (hard top) oraz miękkie (soft top). I o ile z tymi pierwszymi nie ma większych problemów - to już klasyczne poszycia wymagają zdecydowanie większej uwagi. Konstrukcja stalowych dachów - oprócz oczywiście okresowej konserwacji mechanizmów - w zasadzie jest bezobsługowa.

Zabawa zaczyna się przy dachach miękkich, które niegdyś wykonywano z winylu czy też innych tworzyw sztucznych (np. poliakrylu). Takie poszycia można spotkać głównie w starszych modelach. Z czasem producenci aut przerzucili się na dachy materiałowe, które wymagają od właścicieli szczególnej opieki. Ale za to odwdzięczają się z nawiązką, bo kabriolet z takim "kapturem" prezentuje się jak milion dolarów.

- Regularna pielęgnacja miękkiego dachu to kluczowy element w utrzymaniu jego dobrej kondycji na długi czas. Wymaga dokładnego oczyszczania i okresowej impregnacji, aby zapobiegać wnikaniu wilgoci oraz zabrudzeń w sploty tkaniny, z której został wykonany - tłumaczy Marcin Zawisza z CarSPA.
Co zrobić, żeby utrzymać miękki dach w należytej kondycji? Przede wszystkim skrupulatnie go czyścić i impregnować. Więcej zdjęć (5)

Co zrobić, żeby utrzymać miękki dach w należytej kondycji? Przede wszystkim skrupulatnie go czyścić i impregnować.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Co zrobić, żeby utrzymać miękki dach w należytej kondycji? Przede wszystkim skrupulatnie go czyścić i impregnować.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Co zatem należy zrobić, żeby sumiennie i efektywnie zadbać o miękki dach? Przede wszystkim skrupulatnie go czyścić. Osoby, które sądzą, że pójście na łatwiznę i "wykąpanie" całego nadwozia łącznie z dachem w myjni automatycznej to dobry pomysł - są w dużym błędzie. Twarde szczotki są w stanie uszkodzić stosunkowo delikatny dach. Podobnie jest w przypadku myjni bezdotykowych. Wszelkie mycie pod mocnym strumieniem wody niestety nie jest wskazane w przypadku płóciennych poszyć.

- Miękkie dachy kabrioletów należy myć ręcznie. Wskazane jest używanie specjalnych, delikatnych szczoteczek bądź szmatek, a także dedykowanych preparatów, które nie są agresywne i nie pozostawiają plam - zaleca Marcin Kopiński z SNB Gdańsk.
Do mycia dachów miękkich można użyć zwykłego szamponu samochodowego, który kosztuje około 10 zł. Warto jednak zainwestować kilka złotych więcej i kupić kosmetyki dedykowane kabrioletom. Takie produkty często sprzedawane są w zestawach, które składają się ze środka czyszczącego i impregnatu. Zestawy ze średniej półki kosztują zwykle od 50 do 100 zł.

- Czyszczenie miękkiego dachu to kluczowa czynność w jego należytym utrzymaniu. Podczas codziennej eksploatacji dach narażony jest na liczne zabrudzenia, a tymi najbardziej uporczywymi są: ptasie odchody, żywica z drzew, a także wszelkie zanieczyszczenia drogowe. Pamiętajmy również, że dach podatny jest na płowienie i przebarwienia spowodowane promieniami słonecznymi - dodaje.

Jeżeli podczas padającego deszczu zauważycie, że woda nie spływa z dachu, tylko wsiąka w jego strukturę - to znak alarmujący o nieprawidłowościach. Najwyższa pora na impregnację. Więcej zdjęć (5)

Jeżeli podczas padającego deszczu zauważycie, że woda nie spływa z dachu, tylko wsiąka w jego strukturę - to znak alarmujący o nieprawidłowościach. Najwyższa pora na impregnację.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jeżeli podczas padającego deszczu zauważycie, że woda nie spływa z dachu, tylko wsiąka w jego strukturę - to znak alarmujący o nieprawidłowościach. Najwyższa pora na impregnację.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Jak działać? Najpierw dokładnie spłukujemy dach zimną wodą, a następnie przy użyciu miękkiej szczotki albo szmatki wcieramy detergent czyszczący. Szczotkujmy "z włosem", czyli od przodu auta ku tyłowi. W ten sposób nie uszkodzimy włókien materiału. Po kilku minutach spłukujemy dach wodą i czekamy do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli zależy nam na szybszym wyschnięciu wypranego dachu - osuszanie można przyspieszyć ręcznikiem z mikrofibry (ok. 25 zł).

Płócienny dach podatny jest na przyciąganie przeróżnych włosków (np. ze szczotki). Dlatego po osuszeniu można go profilaktycznie "wygłaskać" rolką klejącą do ubrań (ok. 7 zł). Cały proces mycia dachu powinniśmy wykonywać w miejscu zacienionym.

Finalnym krokiem czyszczenia dachu jest jego zabezpieczenie preparatami posiadającymi filtr UV i powłokę hydrofobową. Z doświadczenia wiemy, że nie warto oszczędzać na impregnatach.

- Końcowa impregnacja dachu jest bardzo istotna, gdyż zapobiega wchłanianiu wilgoci oraz spowalnia jego brudzenie. Wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji tkanin posiadają silne właściwości odpychające wodę i zabezpieczają miękki dach przed promieniowaniem UV, zapobiegając jego blaknięciu - radzi Zawisza.
Pamiętajmy, aby dobrać preparat do rodzaju tkaniny, z której został zrobiony dach kabrioletu. Warto również przed jego naniesieniem na całą powierzchnię dachu, przetestować jego działanie na mało widocznym fragmencie poszycia. Sprawdźmy, jak dany środek zachowuje się w reakcji z dachem naszego auta.

Czytaj także: Szukamy kabrioletu na upalne dni

Przy okazji mycia dachu warto również skontrolować poziom oleju w pompie dachu. Więcej zdjęć (5)

Przy okazji mycia dachu warto również skontrolować poziom oleju w pompie dachu.

fot. Mercedes-Benz

Przy okazji mycia dachu warto również skontrolować poziom oleju w pompie dachu.

fot. Mercedes-Benz

Przy myciu nie można zapomnieć o tylnej szybce, która przecież jest integralną częścią dachu.

- Takie szybki podatne są na zarysowania. Zaleca się zabezpieczyć ją powłoką hydrofobową, która spowoduje łatwiejsze odprowadzanie wody z powierzchni oraz poprawi widoczność podczas jazdy w deszczu. Nie mniej istotne jest również regularne "odżywianie" uszczelek, które szczególnie przy miękkiej konstrukcji dachu intensywnie pracują, a co za tym idzie - mogą szybciej się zużywać, przepuszczać wilgoć do wnętrza auta oraz wydawać podczas jazdy niechciane dźwięki - dodaje.
Przy okazji mycia warto profilaktycznie skontrolować poziom oleju w pompie dachu. Pamiętajmy również, aby przed pierwszym złożeniem dachu po jego umyciu, ten był całkowicie suchy. W ten sposób unikniemy pojawienia się np. pleśni.

Zapewne zastanawiacie się, jak często należy dach czyścić i zabezpieczać? Fachowcy radzą, aby robić to przynajmniej raz w roku. Jeżeli nie macie ochoty czy też czasu na samodzielne mycie oraz zabezpieczenie dachu - takową usługę można zlecić profesjonalistom zajmującym się auto-detailigiem. Cena kompleksowej usługi wynosi około 300 zł.

Regularne mycie i impregnowanie dachu z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości. Systematyczna pielęgnacja wzmacnia i chroni poszycie, ale również znacząco wpływa na jego estetyczny wygląd. A przecież dach w kabriolecie to gwóźdź programu, najważniejszy i najbardziej reprezentacyjny element, który wyróżnia go na tle zwykłych samochodów.

Jak cię widzą, tak cię piszą - w przypadku kabrioletów czysty i utrzymany dach ma istotne znaczenie. Więcej zdjęć (5)

Jak cię widzą, tak cię piszą - w przypadku kabrioletów czysty i utrzymany dach ma istotne znaczenie.

mat. prasowe

Jak cię widzą, tak cię piszą - w przypadku kabrioletów czysty i utrzymany dach ma istotne znaczenie.

mat. prasowe

Czy chciał(a)byś posiadać kabriolet?
19%

tak, to moje marzenie, które kiedyś spełnię

22%

raczej tak, chociaż znając polską pogodę - nie wiem, czy to dobry pomysł

10%

raczej nie, wolę inne nadwozia aut

15%

nie, to kompletnie niepraktyczny samochód

34%

jestem szczęśliwym posiadaczem kabrio

zakończona

łącznie głosów: 118

Opinie (47)

 • (1)

  jak dbać ? - nie kupować z parcianym dachem :)

  • 9 12

  • W Kartuzach robimy inaczej

   Na lato szlifierka i wycinamy dach a na jesień wspawa się spowrotem. Znamy się na łączeniu różnych elementów pojazdów

   • 4 0

 • (6)

  Zawsze zastanawiało mnie jak jedzie się kabrioletem za ciężarówką z gruzem?

  • 9 6

  • Otoz wlasnie, a nikt o tym nie mysli...

   • 2 0

  • Tak jak za ciężarówką z gruzem. Trochę zasłania widoczność.

   • 3 0

  • 1.9TDI (1)

   Gdybyś miał pożądanego diesla to byś poprostu taka ciężarówkę wyprzedził, ale Ty pewnie masz auto w gazie

   • 1 2

   • Lepszy Power Gamoniu

    • 0 1

  • Jak sie jedzie ? Z dachem, lub po prostu wyprzedzasz

   • 0 0

  • Nie jedzie się... zwalnia się i cieszy z widoków i słońca a ćwoki wyprzedzają i jadą za ciężarówką z gruzem...

   • 0 0

 • Ja miałem kiedyś spray na bazie silikonu. Bezbarwny. Był bardzo dobry. Woda spływała jak z lakieru po dobrym wosku.

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.