Jak przewozić czworonożnego pasażera?

2 lutego 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Michał Jelionek

O obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodem wie chyba każdy. Niestety, problem pojawia się w momencie przewozu zwierzęcia. To my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni za naszych nietypowych pasażerów. W jaki sposób zapewnić komfortową i bezstresową podróż pupilowi, a przy okazji zadbać o jego i nasze bezpieczeństwo?Tak naprawdę polskie przepisy o ruchu drogowym nie regulują zasad prawidłowego przewożenia czworonogów w aucie. Jeżeli jednak funkcjonariusz policji uzna, że przewozimy zwierzę w sposób zagrażający bezpieczeństwu - wówczas może nam wlepić mandat w wysokości 200 zł. We własnym zakresie zadbajmy o należyty komfort i bezpieczeństwo podróżujących naszym pojazdem. O czym powinniśmy pamiętać?

Niezależnie, czy podróż trwa 20 minut, dwie godziny, pół dnia - zawsze odpowiednio przygotujmy naszego pupila do jazdy. Przejażdżka autem to dla psa czy kota zupełnie nowe, nierzadko bardzo stresujące przeżycie. Pamiętajmy o tym.

Zacznijmy od miejsca naszego pupila w aucie. Absolutnie nie możemy dopuścić do swobodnej wędrówki zwierzęcia w trakcie jazdy. Źle zabezpieczony czworonóg może wyrządzić sobie, ale przede wszystkim pozostałym pasażerom ogromną krzywdę.

Odwracanie uwagi kierowcy, przeszkadzanie w prowadzeniu auta czy ograniczanie widoczności - to sytuacje, które nieświadomie prokurują niczemu winne zwierzaki. Sami musimy zadbać, aby do takich scen nie doszło. Nie możemy wykluczyć najgorszego, czyli wypadku. Przy nieszczęśliwym zdarzeniu niezabezpieczone zwierzę przeistacza się w bezwładny pocisk. I tak naprawdę nie ma większego znaczenia, czy zwierzę waży 5, czy 40 kg.

Jak powinniśmy przewozić nasze ukochane zwierzęta? Stanowczo odradzamy transportu czworonogów w przedniej części auta oraz na podłodze między fotelami. Podczas jazdy samochodem czworonożny pasażer powinien znajdować się na tylnej kanapie, ewentualnie w bagażniku. W obu przypadkach niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie.

Sklepy zoologiczne oferują klientom bogatą gamę produktów służących do transportu zwierząt. W zależności od masy naszego pupila, najpopularniejszymi sposobami bezpiecznego przewozu zwierząt są: transportery, klatki i szelki. Istnieją również specjalne maty, które rozkłada się w bagażniku lub na tylnej kanapie. Warto również rozważyć zakup kurtyny odgradzającej przestrzeń między przednimi fotelami i tylną kanapą. Dobrym rozwiązaniem dla nieco większych psów będzie tuba ochronna.

Znajdź najbliższy sklep zoologiczny

- W transporterach przewozimy zwierzęta małe: gryzonie, koty i niewielkie psy. Z kolei klatki, które często umieszcza się w bagażniku służą do przewozów większych zwierząt. Jeśli mamy auto z pojemniejszym bagażnikiem typu kombi - można go zabezpieczyć poprzez umieszczenie kratki. Kratkę montujemy w taki sposób, aby zwierzę nie mogło przedostać się na siedzenia z przodu. Klatkę bądź bagażnik warto zaopatrzyć w legowisko lub chociażby kocyk, aby naszemu pupilowi było miło i przytulnie, a przy okazji aby się nie zranił. Psa albo większego kota możemy również ubrać w szelki dla zwierząt i przypiąć specjalną smyczą. Smycz posiada końcówkę dopasowaną do wpięcia standardowych pasów - tłumaczy Joanna Merta-Krawczyk ze sklepu Zoo Okaz.

Zdecydowanie najpopularniejszą formą przewożenia zwierząt są transportery mocowane przy pomocy pasów bezpieczeństwa do tylnej kanapy. Pamiętajmy o odpowiedniej konfiguracji - zawsze ustawiajmy boks prostopadle do kierunku jazdy. W celu podniesienia komfortu zaleca się wyłożyć powierzchnię kontenera miękkim kocem.

Jaki czeka nas wydatek? W zależności od gabarytów i producenta koszt transporterów dla zwierząt waha się w przedziale od 30 do 200 zł. Jeżeli zdecydujemy się na kojec czy matę, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 80-300 zł. Na dobre szelki samochodowe należy przeznaczyć około 50 zł.

Planując dalszą wyprawę z naszym pupilem na pokładzie, musimy pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Warto wcześniej pomyśleć o przyzwyczajeniu psa lub kota do jazdy autem. W tym celu zorganizujmy kilka krótkich przejażdżek.

Podstawowym problemem może okazać się choroba lokomocyjna, występująca głównie u szczeniaków. Nie podawajmy zwierzętom jedzenia przed ani w trakcie podróży. Stosując specjalne tabletki dla zwierząt - chorobie i nieprzyjemnym dolegliwościom można zapobiec.

- Warto również mieć przy sobie butelkę wody, którą napoimy zwierzę podczas postoju. Jeżeli podróżujemy w upałach, zaopatrzmy okna pojazdu w osłony przeciwsłoneczne. Nie powinno się pozwolić psu wystawiać głowy przez okno, gdyż może to być przyczyną poważnych infekcji: uszu, oczu i nosa. Dodatkowo my, jako kierowcy, unikajmy gwałtownego hamowania i nie słuchajmy zbyt głośno muzyki. Warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa - zdradza Ilona Głogowska, właścicielka sklepu zoologicznego Ilona.

Dodatkowo średnio co 2-3 godzinny powinniśmy zorganizować krótki postój na "rozprostowanie łap" i załatwienie potrzeb fizjologicznych. Jak już wspomnieliśmy, przemieszczający się samochód to kompletnie nowe i niecodzienne zjawisko w życiu czworonoga. Aby nieco rozładować stres - zajmijmy czymś pupila. Może to być np. ulubiona zabawka. Niektóre psy na samochód mogą reagować panicznie, podobnie jak w przypadku wystrzałów fajerwerków. Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy - skontaktujmy się z weterynarzem w celu przepisania tabletek uspokajających.

- Przewożenie zwierząt prawie zawsze jest dla nich stresujące, a dla nas - jeśli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności - może być niebezpieczne. Starajmy się zadbać o to, żeby nasz pupil wygodnie, komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie dotarł do celu podróży - zakończyła Merta-Krawczyk.

O czym warto pamiętać?
- Mniej więcej co 2-3 godziny organizuj postój
- Staraj się nie karmić pupila przed oraz w trakcie jazdy
- Zwierzę przewoźmy w bezpieczny sposób przy pomocy: transportera, klatki, tuby ochronnej, szelek lub maty
- Prowadź auto płynnie, bez gwałtownych manewrów
- Staraj się nie ogłuszać pupila głośną muzyką
- Nie pozwól psu wystawiać głowy przez okno. Przewianie grozi infekcjami
- Zachowaj optymalną temperaturę w kokpicie
- Zabierz ze sobą butelkę wody
- W trakcie jazdy zajmij zwierzę np. ulubioną zabawką
- W dalszą podróż zabierz ze sobą książeczkę zdrowia psa
W jaki sposób przewozisz autem swojego pupila?
18%

używam transportera

7%

w klatce bądź kojcu

14%

rozkładam specjalną matę

18%

przypinam zwierzę szelkami

33%

nie korzystam z żadnych dodatków, zwierzak ma pełną swobodę

10%

nie przewożę, jazda samochodem dla zwierząt to istna katorga

zakończona

łącznie głosów: 137